Rumani / Rihapen disa prej minierave

24/06/2019 1:17 PM 0 komente

Rumania po rihap minierat e mineraleve të rralla të tokës për të joshur investimet në fabrikat e baterive elektrike, duke u bërë pjesë e një nisme të gjerë europiane, që synon përvetësimin e një pjese më të madhe të tregut global. Qeveria po rinovon operacionet në tre miniera që prodhojnë minerale të rralla, duke përfshirë europiumin dhe dysprosiumin, për herë të parë në tre dekada, u shpreh në një intervistë në Bukuresht, ministri i Ekonomisë, Nikolae Badalau. Bisedimet me prodhuesit […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of