Rumani / Rritet inflacioni

27/07/2020 9:31 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrintInflacioni i çmimeve të konsumit në Rumani u rrit në qershor pas lehtësimit në muajin e kaluar, tregojnë të dhënat nga Instituti Kombëtar i Statistikave (INS). Indeksi i çmimeve të konsumit u rrit me 2.6% në qershor në bazë vjetore, pas një rritjeje prej 2.3% në maj. Ekonomistët kishin parashikuar një rritje prej 2.5%. Në prill, inflacioni ishte 2.7%. Çmimet e produkteve ushqimore u rritën me 5.35% dhe ato të produkteve jo-ushqimore me 0.68% në qershor. Kostoja e shërbimeve u […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of