Rumani / Ulet Inflacioni, bie prodhimi industrial

22/06/2020 12:06 PM 0 komente

Inflacioni i çmimeve të konsumit në Rumani u ul në muajin maj, sipas të dhënave të Institutit Kombëtar të Statistikave. Në një komunikatë të veçantë, zyra e statistikave tha se prodhimi industrial regjistroi një tkurrje të mprehtë në prill. Indeksi i çmimeve të konsumit u rrit me 2.3% në maj, pas një rritjeje prej 2.7% në prill. Inflacioni parashikohej të ulej në 2.4%. Çmimet e produkteve ushqimore u rritën me 5.25% dhe ato të produkteve jo-ushqimore u rritën me 0.15%, […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of