Rumania anulon marrëveshjen me Kinën për ndërtimin e reaktorëve bërthamorë

15/06/2020 9:52 AM 0 komente

Qeveria e Bukureshtit i ka thënë ndërmarrjes shtetërore që drejton fabrikën Cernvoda që të gjejë partnerë të rinj për të ndërtuar dy reaktorë të rinj bërthamorë. Qeveria rumune i kërkoi të martën kompanisë shtetërore Nuclearelectrica, e cila drejton termocentralin bërthamor në Cernavoda, të ndërpresë negociatat me partnerin e saj kinez, China General Nuclear Power Corporation, GCNPC, për ndërtimin e reaktorëve bërthamorë 3 dhe 4 në Cernavoda. Qeveria tha se Nuclearelectrica duhet të gjejë partnerë të rinj për projektin. Një Memorandum […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of