Rusia po paguan cmimin e strategjise se naftes

29/04/2008 12:00 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrint Nga Catherine Belton Financial Times Prodhimi rus i naftes ne vitin 2003 po rritej me nje ritem aq te shpejte sa edhe vete Arabia Saudite ishte e shqetesuar per kompanite e reja te energjise, perfshi Yukos dhe Sibneft, prodhim qe me pas çoi ne rritje te fitimeve prej me shume se 20%. Qe nga viti 2004, qeveria e Moskes ka ndryshuar regjimin e saj te taksave dhe filloi te merrte ne zoterim aktivet dikur private, perfshi Yukos, dhe per […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of