Salvini i Italisë mund të kërkojë zgjedhje të re

12/12/2018 10:27 AM 0 komente

Ndërsa kryeministri Giuseppe Conte përgatitet të paraqesë buxhetin e tij në Bruksel të mërkurën, një nga fuqitë kryesore pas qeverisë së Italisë, udhëheqësi i Ligës Matteo Salvini, mund të shikojë përtej krizës me një plan dështimi të shpenzimeve, e cila mund të shkaktojë zgjedhje të reja në fillim të vitit të ardhshëm, raportoi gazeta La Repubblica.

Me Salvinin dhe zëvendëskryeministrin Luigi Di Maio të Lëvizjes Pesë yje që refuzuan të bien dakord për një deficit të vitit 2019 nën 2.1 për qind, misioni i Conte në Bruksel shihet brenda qeverisë si një “humbje e caktuar”, tha Repubblica.

Edhe pse Liga e Salvinit është teknikisht anëtari më i vogël i koalicionit qeverisës, sondazhet tregojnë se po e tejkalon Pesë Yje si partia më e popullarizuar e Italisë.

Bonot italiane sakaq u rritën, me prodhimin 10-vjeçar që ra 3 pikë bazë në 3.09 për qind në orën 9:38 sot.

Nga ana e tij, Salvini mohoi spekulimet mbi një votim të ri, duke e quajtur atë “lajme të rreme”, njoftoi agjencia e lajmeve Ansa.

Koalicion i ri?

Zgjedhje të reja mund të çojë pozitën e Salvinit si politikanin kryesor të vendit – dhe ndoshta ta lirojë atë nga koalicioni i pamundur “Verdhë-Gjelbër”, në të cilin Liga e Djathtë drejtohet së bashku me Maion. Të dy grupet kanë pikëpamjet e tyre të ndryshme për prioritetet dhe politikat. BTP-të mund të tubojnë nëse ndonjë zgjedhje çon në një qeveri më të fokusuar. Salvini, i cili gjithashtu shërben si ministër i brendshëm i Italisë, tashmë ka vendosur fundjavën e 10-11 mars si një datë për zgjedhje të mundshme të parakohshme, raporton Repubblica.

“Praktikisht të gjithë në grupin e qeverisë së Lidhjes thuhet se avokojnë një kthim në votime,” raportoi gazeta, duke cituar zyrtarët e partisë pa emër.

Një skenar i ri zgjedhor mund të shihte Salvinin duke shkaktuar një krizë qeveritare dhe nëse përpjekjet për të formuar një koalicion të ri dështojnë, Presidenti Sergio Mattarella mund të kërkonte një votim të ri. Mattarella ka fjalën e fundit për thirrjen e zgjedhjeve të reja.

 

*Bloomberg News, përkthim me shkurtime

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of