Sekreti tregtar / Gati projektligji që forcon mbrojtjen dhe masat për dëmet që i shkaktohen biznesit

29/06/2020 9:03 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrintKoncepti i sekretit tregtar, edhe pse njihet në vend, nuk është i sanksionuar në mënyrë të veçantë në ligj, duke ndërhyrë në ligjin “Për Pronësinë Industriale” pikërisht për këtë ndryshim. Sipas draft-ligjit të Drejtorisë së Përgjithshme të Pronësisë Industriale, së pari përcaktohet termi sekret tregtar dhe çfarë përfshin ai, për të vijuar me ruajtjen e tij, si dhe mënyrën e dëmshpërblimit kur ky sekret publikohet dhe i shkakton dëm biznesit. Në relacionin e projektligjit argumentohet se si rezultat i mbrojtjes […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of