Serbi, 530 milionë euro për rrugë të reja

23/02/2019 10:04 PM 0 komente
TEMA TE NGJASHME:

Qeveria e Serbisë planifikon të investojë 530 milionë euro në ndërtimin e një rruge me shpejtësi të lartë që lidh Zrenjanin me Novi Sadin dhe një autostradë Zrenjanin-Beograd, sipas njoftimit të presidentit Aleksandar Vuçiç.

“Investimi në ndërtimin e autostradës 56 kilometra të gjatë Beograd-Zrenjanin do të jetë gjithsej 280 milionë euro, ndërsa 250 milionë euro të tjera do të investohen në autostradën 50 kilometra të gjatë Zrenjanin-Novi Sad”, tha Vucic.

Qeveria tashmë është në bisedime me partnerët kinezë për ndërtimin e autostradës Beograd-Zrenjanin. Më parë këtë muaj, qeveria serbe tha se miratoi një projekt për ndërtimin e një autostrade dhe jo një autostradë për të lidhur Beogradin me Zrenjanin, duke pasur parasysh zhvillimin ekonomik të Qarkut Banat. Kompania kineze Shandong Linglong tha në gusht se planifikon të investojë 994.4 milionë dollarë në ndërtimin e një fabrike të gomave në Zrenjanin.

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of