Serbi / Banka Qendrore mban normën kryesore REPO në 1.0%

01/02/2021 12:46 PM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrintBanka Qendrore e Serbisë, NBS, deklaroi se vendosi të mbajë normën kryesore të REPO-s në 1.0%. Në këtë vendim, banka qendrore u orientua nga masat e ndërmarra më parë në politikën monetare dhe parashikimet se politika ekonomike qeveritare do të vazhdojë të ketë efekt pozitiv në kushtet e financimit, tha NBS në një deklaratë pas një takimi të bordit të saj ekzekutiv për përcaktimin e normave. Banka qendrore parashikon që në vitin 2021, ekonomia serbe të rimëkëmbet plotësisht nga goditja […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of