Serbi / PBB-ja rritet me 5.0% në tremujorin e parë

15/06/2020 9:47 AM 0 komente

Prodhimi i Brendshëm Bruto i Serbisë u rrit me 5% në tremujorin e parë të vitit 2020, deklaroi Zyra e Statistikave të Republikës së Serbisë (SORS). Në bazë krahasimi tremujor, ekonomia e Serbisë ra me 0.6% në tremujorin e parë. Tremujori i parë i vitit 2020 pati një rritje të konsiderueshme të vlerës së shtuar bruto në sektorin e ndërtimit, me 19.6%, ndërsa sektorët e administratës publike dhe të mbrojtjes; sigurimi i detyrueshëm shoqëror; arsimi; shëndetësia dhe aktivitetet e punës […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of