Serbi / Ulet norma e interesit për herë të parë brenda një viti

22/07/2019 4:50 PM 0 komente

Banka Qendrore e Serbisë ka ulur normën bazë të interesit në korrik për herë të parë në më shumë se një vit, për të mbështetur rritjen ekonomike, pasi politikëbërësit parashikojnë që inflacioni të mbetet në nivele të ulëta edhe këtë vit dhe atë të ardhshëm. Bordi Ekzekutiv vlerësoi se janë përmbushur kushtet për të ulur normën kryesore me 25 pikë bazë në 2.75%, njëkohësisht edhe niveli i saj më i ulët, tha në një deklaratë për shtyp, Banka Kombëtare e […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of