Serbi/ Vuçiç: Ekonomia u rrit 4%, papunësia nën 10%

31/01/2020 9:24 AM 0 komente

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, gjatë një interviste dhënë për televizionin privat Prva, deklaroi se ekonomia serbe ishte në gjendjen e saj më të mirë dhe mbi të gjitha theksoi përparimin e rëndësishëm të bërë nga vendi ballkanik në drejtim të llogarive publike dhe rimëkëmbjes financiare.

Z. Vuçiç tha se shteti serb nuk është ndalur aspak, por përkundrazi, po ecën përpara, me rritjen e PBB-së prej 4%, një nga më të lartat në Europë, ndërsa shkalla e papunësisë nën 10%, nga 25% që ishte vetëm disa vite më parë.

Ai tha se borxhi publik është në rënie të vazhdueshme, investimet po rriten në nivele rekord dhe pagat e pensionet janë në nivelet më të larta që vendi ka parë ndonjëherë. Z. Vuçiç tha se besimi në sistemin ekonomik të vendit tregohet nga fakti se fluksi i investimeve të huaja po rritet vazhdimisht dhe një fabrikë e re inaugurohet praktikisht çdo ditë.

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of