Serbia firmos memorandumin me SDHS të Kinës në hartimin e dokumentacionit të projektit të autostradës

23/01/2020 9:49 AM 0 komente

Serbia ka nënshkruar një Memorandum Mirëkuptimi (MoU) me Shandong Hi-Speed ​​Group (SDHS) të Kinës për hartimin e dokumentacionit të projektit për një autostradë që lidh Zrenjanin me Beogradin dhe Novi Sad, bëri me dije Ministria e Infrastrukturës.

“Ne së pari do të organizojmë planifikimin dhe dokumentacionin teknik për një seksion prej rreth 110 kilometrash, dhe së bashku me ministrinë e financave do të punojmë për sigurimin e burimeve financiare dhe më pas do të nënshkruajmë një kontratë tregtare”, tha ministri i infrastrukturës, Zorana Mihajloviç në një deklaratë në të mërkurën.

Nënshkrimi i memorandumit të memorandumit është hapi i parë në zbatimin e një projekti me vlerë afër 600 milion euro (665 milion dollarë).

Zrenjanin ndodhet në provincën autonome veriore të Serbisë, Vojvodina, afër vijës hekurudhore që lidh Beogradin me Budapestin e Hungarisë.

Qeveria serbe po kryen gjithashtu një rregullim të madh të linjës hekurudhore me fonde kineze, në mënyrë që të sigurojë qarkullimin me shpejtësi të lartë të trenave përgjatë rrugës.

 

/SEENEWS

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of