Serbia / Midis Kinës dhe Europës

19/04/2021 12:28 PM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrintMë 23 shkurt, Komiteti i Punëve të Jashtme të Parlamentit Europian (AFET) miratoi një rezolutë për Serbinë, e paraqitur nga Vladimír Bilčík, duke shprehur “shqetësimin për rritjen e ndikimit të Kinës në Serbi dhe në të gjithë Ballkanin Perëndimor, në veçanti në lidhje me mungesën e transparencës dhe vlerësimin e ndikimit mjedisor dhe social të investimeve dhe huadhënieve kineze”. Në Serbi, raporti i Parlamentit Europian rihapi diskutimin mbi natyrën e marrëdhënieve dypalëshe midis Beogradit dhe Pekinit dhe provokoi reagime të […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of