SHBA përgatitet për trazirat zgjedhore, ndërsa votuesit drejtohen në qendrat e votimit, mes pandemisë

03/11/2020 2:47 PM 0 komente

Amerikanët i janë drejtuar sot qendrave të votimit për të vendosur nëse Donald Trump në detyrë apo konkurrenti i tij kandidati Joe Biden do të zgjidhet president, pas katër viteve të trazuar nën drejtimin e biznesmenit të kthyer në politikan që kanë lënë vendin po aq të polarizuar sa në çdo kohë në historinë e saj të afërt.

Biden, kandidati demokrat dhe një politikan në karrierë, ka pasur një epërsi të fortë dhe të qëndrueshme në sondazhet kombëtare.

Por, Republikani Trump është më afër shteteve për të mbledhur së bashku 270 votat e Kolegjit Zgjedhor shtet për shtet, të nevojshme për të mbajtur sërish presidencën, të cilën ai e fitoi më një rezultat të papritur të zgjedhjeve në vitin 2016 pavarësisht humbjes së votës popullore ndaj Demokratës Hillary Clinton me afro 3 milion vota.

Sidoqoftë, mund të kalojnë disa ditë para se të dali në rezultat final.

Ekziston edhe frika për trazira të mundshme. Në disa qytete bizneset e vogla janë izoluar e mbyllur në pritje të protestave të mundshme, duke përfshirë qytetet rreth Shtëpisë së Bardhë dhe në New York City.

Kutitë e votimit u hapën në disa shtete në orën 6 të mëngjesit me orën lokale. Por rezultatet më të afërta priten rreth orën 19:00, kur votimet mbyllen në shtete të tilla si Gjeorgjia, megjithëse rezultatet përfundimtare kombëtare mund të marrin disa ditë nëse gara është e ngushtë.

Votimet përfshijnë një fushatë të dominuar nga pandemia e koronavirusit që ka marrë jetën e më shumë se 231 mijë personave në Shtetet e Bashkuara dhe ka hequr nga puna miliona njerëz. Vendi është tronditur gjithashtu nga protestat mbarëkombëtare mbi padrejtësinë racore kundër amerikanëve me ngjyrë.

Biden, ka premtuar një përpjekje të vazhdueshme për të luftuar krizën shëndetësore, për të rregulluar ekonominë dhe për të kapërcyer ndarjen politike të Amerikës.

Megjithëse më shumë se 99 milionë amerikanë kanë votuar tashmë, me votim personal ose me postë, Dita e Zgjedhjeve shënon një afat për hedhjen e votave përfundimtare.

Totali i votimit të hershëm, siç raportohet nga Projekti i Zgjedhjeve të SHBA në Universitetin e Florida-s, vendosi një rekord dhe nënvizoi interesin e madh për zgjedhjet, ndërsa ka ngritur shqetësime rreth votimit personal një kohe pandemie.

Deri më tani numri i votuesve është sa dy të tretat e votuesve në vitin 2016.

Zgjedhjet kanë nxitur tashmë një valë të çështjeve gjyqësore nëse duhet të rregullohen rregullat e votimit në dritën e pandemisë së COVID-19.

Trump ka vënë në dyshim integritetin e rezultateve të zgjedhjeve për muaj, duke ngritur pretendime se votimi nëpërmjet postës është i mbushur me mashtrime. Ai gjithashtu ka thënë se votat duhet të numërohen vetëm gjatë natës së zgjedhjeve, edhe pse shumë shteteve shpesh u duhen ditë ose javë për të bërë numërimin e plotë të votave.

Kontrolli i kongresit

Votuesit amerikanë gjithashtu sot do të vendosin se cila parti politike do të kontrollojë Kongresin e Shtetet e Bashkuara për dy vitet e ardhshme, me Demokratët që kërkojnë të rimarrin një shumicë të Senatit dhe pritet të mbajnë kontrollin e tyre në Dhomën e Përfaqësuesve.

Trump, 74 vjeç, po kërkon edhe katër vjet të tjera në zyrë pas një mandati të parë të trazuar të shënuar nga kriza e koronavirusit, një ekonomi e goditur nga mbylljet pandemike, një dramë fajësimi, hetime për ndërhyrjet e zgjedhjeve ruse, tensionet racore të SHBA dhe politikat e diskutueshme të imigracionit.

Biden, 77 vjeç, po kërkon të fitojë presidencën pas një karriere politike që përfshin pesë dekada duke përfshirë tetë vjet si nënkryetar i paraardhësit demokrat të Trump, Barack Obama.

Të dy kandidatët janë përqendruar në rreth një duzinë fushash beteje konkurruese të shtetit, pothuajse të gjitha shtetet që Trump fitoi në 2016.

Pjesa më e madhe e vëmendjes së tyre ka shkuar në Florida, me 29 vota elektorale. Shteti shihet si fitimi më i madh për Trump, pasi një humbje atje do të bllokonte shumicën e rrugëve të besueshme të presidentit për të fituar Kolegjin Zgjedhor.

Rezultatet në Florida, ku fletët e votimit me postë mund të numërohen para Ditës së Zgjedhjeve, pritet të publikohen të martën në mbrëmje.

Por Pensilvania, Michigani dhe Wisconsin nuk do të fillojnë numërimin e fletëve të votimit para përfundimit të votimit ditën e sotme, ndërsa numërimi pritet të shtrihet në disa ditë./Reuters

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of