Shehu: Rritja jo më shumë se 3% më 2020, investimet domosdoshmëri

13/01/2020 3:48 PM 0 komente

Vlerësimet e deritanishme për rritjen ekonomike në vitin 2020 parashikojnë një rritje prej 3.5 për qind. Kjo rritje e parashikuar rrezikohet nga ngadalësimi i ekonomive të partnerëve ekonomikë të Shqipërisë, politikat ekonomike klienteliste, niveli I lartë I korrupsionit dhe informalitetit, administrimi i dobët fiskal, etj Sherefedin Shehu, Profesor dhe konsulent i pavarur për çështjet ekonomike analizon se, rritja ekonomike e Shqipërisë do të jetë 2.8-3 për qind ose me një ulje prej 1-1.2 pikë përqindje, krahasuar me parashikimet fillestare edhe […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of