Shkarkohet Arben Malaj/ Socialistët votojnë për ta hequr nga Bordi i BSH

17/12/2019 10:28 AM 0 komente

Me 12 vota pro dhe 5 kundër, Komisioni i Ekonomisë miratoi vendimin e qeverisë për të shkarkuar Arben Malajn nga këshilli mbikqyrës.

Votimi për shkarkimin e Malajt u bë pa praninë e mediave, por seanca dëgjimore ishte publike.

“Në ç’masë unë kam cenuar pavarësinë e Bankës së Shqipërisë me qëndrimet e mia publike. Atyre deklaratave u qëndroj të gjitha, pavarësisht se mund të kem mërzitur lali Erin apo Taulant Ballën. Unë nuk tërhiqem nga deklaratat”, shprehet Malaj.

Zoti Malaj e quajti vendimin e qeverisë për shkarkimin e tij si një ferman sulltanor të jashtëligjshëm duke i dhënë edhe një mesazh kryeministrit.

“Në këtë ballafaqim sot jam inspiruar nga presidenti Xheferson. Ajo që u duhet tiranëve dhe neodiktatorëve për të instaluar diktaturat është vetëm heshtja e njerëzve me vetëdije”, thotë ai.

Ndërsa për 28 kolegët e tij socialist që iniciuan procesin e shkarkimit bëri një krahasim ironik.

“Ju po të kishit mundësi do të shkarkonit dhe papën sepse edhe ai po demokratizon bankën e Vatikanit”, shton më tej.

Malaj tha se shkarkimi i tij është një proces i montuar politikisht, të cilin do ta ndjekë deri në gjykatën e Strasburgut.

“Nuk është aq e lehtë që ngrihet Edi Rama natën dhe i çon mesazh Erjon Braces për të shkarkuar Arben Malajn në mëngjes. Pjesës politike unë do ti përgjigjem në parlament dhe ja kam thënë Edi Ramës me poezinë e Reshat Arbanës ku do ti shpjegojë se ca po bën keq dhe pse duhet ndalur për të mirën e tij dhe për të mirën e shqiptarëve”, shton ai në fjalën e tij.

Vendimi i qeverisë për shkarkimin e Malajt do të votohet nga parlamenti në seancën plenare të së mërkurës.

/ Top Channel

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of