Editorial

Kush e ka fajin për pagat e ulëta?!

Ditët e fundit jemi bërë dëshmitarë të disa ngjarjeve të rënda, që kanë dominuar lajmet dhe diskutimet në një pjesë të opinionit publik. Nga vrasja e një gruaje…

Nr: 1073 monitor 1073 Abonohuni
Shfletoni MONITOR Dixhital

A rrezikohen vendet e punës nga ChatGPT?

ChatGPT ka ngjallur frikën se Inteligjenca Artificiale mund të automatizojë miliona vende pune, kudo në botë. A ekziston një rrezik i tillë? Për këtë temë, kemi ftuar të na flasë në "Monitor Brief Insight", ekspertin e teknologjisë, Tomi Kallanxhi.

Kosova

Brenda një muaji; Kosova importoi rreth 400 milionë euro, eksportoi veç 73 milionë  

Eksporti i mallrave në muajin shkurt 2023 ka pasur vlerën e vetëm 73.1 milionë euro, derisa importi ka shkuar në  390.6 milionë euro, që është një…


Qeveria e Kosovës ndan edhe 6 milionë euro për tejkalimin e krizës energjetike

Qeveria ka ndarë 6 milionë euro për tejkalimin e krizës energjetike. Ministri i Financave, Hekuran Murati, ka thënë se…

22/03/2023 3:00 PM

Kosova nis “luftën” me shkelësit e Ligjit të Duhanit, qindra gjoba e inspektime në pak ditë

Ministri i Bujqësisë, Faton Peci, ka thënë se prej datës 16 mars janë bërë 683 inspektime, duke hasur në…

21/03/2023 1:33 PM

Kosova importoi miliona euro mallra nga pesë shtetet që s’e kanë njohur

Banka Qendrore Kosovës ka treguar se vetëm në janar të këtij viti, importi nga pesë vendet që nuk e…

20/03/2023 2:44 PM

Europa

Protesta të dhunshme në Francë – 1 milion protestues kundër reformës për rritjen e moshës së pensionit

Më shumë se 1 milion njerëz demonstruan në të gjithë Francën ditën e enjte, kundër reformave të pensioneve. Dhuna shpërtheu në disa vende, pasi sindikatat bënë…


Udhëheqësit e BE-së bëhen gati për të konkurruar me SHBA-në dhe Kinën

Udhëheqësit e Bashkimit Europian ranë dakord ditën e enjte, të mbështesin një rinovim të tregut europian, rregullore të thjeshtuara…

24/03/2023 11:11 AM

Dimri ka ikur, por a ka përfunduar vërtet kriza energjitike e Europës?

Në Europë, dimrit i ka ardhur fundi. Dimri i sapokaluar mbërriti në mes të paralajmërimeve ogurzezë për mungesat e…

22/03/2023 12:54 PM

Dhjetëra mijë vende pune, në rrezik pas blerjes së Credit Suisse nga UBS

Banka e investimeve zvicerane do të përballet me shkurtime. Shpëtimi i Bankës Credit Suisse nga banka UBS, pritet të…

21/03/2023 1:42 PM

Rajoni

Qeveria rumune jep 5.5 mln Euro ndihmë shtetërore për mbylljen e dy minierave të qymyrit

Qeveria e Rumanisë se ka miratuar një skemë ndihme shtetërore prej 5,5 milionë Euro (27.242 million lei) për të lehtësuar mbylljen e minierave jokonkurruese të qymyrit…


Serbi, granti më i madh nga BE për rinovimin hekurudhor Beograd-Nish

Serbia do të marrë një ndihmë prej 600 milion eurosh nga BE-ja, për rindërtimin prej rreth 2.2 miliardë eurosh,…

18/03/2023 10:12 PM

Bullgari, BE zbeh shpresat për t’u bashkuar me Eurozonën përpara vitit 2025

Një zyrtar i lartë i Bashkimit Europian, uli aspiratat e Bullgarisë për një adoptim të shpejtë të monedhës Euro,…

17/03/2023 10:10 PM

Greqia do të rrisë sërish pagën minimale nga 1 Prilli, shkon në 780 euro

Qeveria greke do të rrisë sërish pagën minimale, nga 1 Prilli, rritja e tretë në më shumë se një…

17/03/2023 2:26 PM

Të Tjera nga Bota

SHBA rrit normat e interesit pavarësisht trazirave në sektorin bankar, lëvizje të njëjtë edhe bankat europiane

Banka Qendrore e SHBA (Federal Reserve, Fed) ka rritur sërish normat e interesit, pavarësisht frikës se masa mund të shtojë trazirat financiare, pas një sërë kolapsesh…


Fitimet në tregjet e mallrave shënuan rekord në vitin 2022

Drejtuesit financiarë të kompanive më të mëdha të tregtimit të mallrave në botë, thanë se viti 2022 ishte një…

22/03/2023 3:18 PM

“Një republikë financiare bananesh” – Marrëveshja UBS-Credit Suisse vë në rrezik reputacionin e Zvicrës

Banka UBS ra dakord të dielën për të blerë rivalin e saj vendas Credit Suisse për 3 miliardë franga…

21/03/2023 4:48 PM

Raporti i ashpër i OKB-së për klimën – “Bota po ecën mbi një shtresë të hollë akulli”

Njerëzimi ka ende një shans, të fundit, për të parandaluar dëmet më të këqija të ndryshimeve klimatike në të…

20/03/2023 3:58 PM

Të Fundit nga Koronavirus

Europa është me shumë mundësi në prag të një vale tjetër të COVID-19, sipas OBSH dhe ECDC

Një valë tjetër e infektimeve me COVID-19 mund të ketë nisur në Europë, pasi numri i rasteve ka filluar të rritet në të gjithë rajonin. Kështu…


Covid-19 shkurtoi me 2.5 vite jetëgjatësinë e shqiptarëve në 2020-2021

Përgjatë dy viteve 2020-2021 pandemia Covid-19 e ka cenuar rëndë shëndetin e popullatës dhe përmbysi gjithashtu edhe progresin që…

20/07/2022 11:02 PM

Rriten rastet e reja pozitive me Covid-19; Mjekët: Nga grumbullimi në plazhe, restorante dhe bare

Rriten rastet e personave të infektuar me Covid-19. Mjekët paralajmërojnë shtim të infektimeve deri në mesin e korrikut, pasi…

04/07/2022 11:01 PM

Vaksinimi kundër Covid-19, për 2022 parashikohen të shpenzohen 20 milionë Euro

Ministria e Shëndetësisë ka parashikuar të shpenzojë këtë vit 2,4 miliardë Lekë apo rreth 20 milionë Euro për vaksinimin…

29/06/2022 2:00 PM

Makina

BE, plan për lejimin e makinave me motor që përdor karburante neutrale

Komisioni Europian hartoi një plan që lejon shitjen e automjeteve të reja me motor me djegie të brendshme që funksionojnë vetëm me e-karburante neutrale për klimën,…


E ardhmja pa makina

Në këtë qytet suedez, tuneli për biçikleta më i gjatë në Europë synon të reduktojë trafikun   Qyteti norvegjez…

09/03/2023 10:00 AM

BE e shtyn votimin për ndalimin e makinave me motor me djegie të brendshme

Pas kundërshtimit gjerman...   Vendet e Bashkimit Europian shtynë votimin e parashikuar javën e ardhshme mbi ligjin historik të…

03/03/2023 3:00 PM

Makinat e Mercedes-Benz do të kenë “superkompjuterë”

Zbulohet marrëveshja me Google   Mercedes-Benz deklaroi të mërkurën se nënshkroi një marrëveshje me Google për navigimin, e cila…

23/02/2023 5:20 PM

Art

Lajme TIRART/ Punime nga Jeton Cini

Jeton Cini është një nga artistët që ekspozoi punimet e tij në panairin e arteve pamore TIRART, Cini prezantoi 9 piktura të përmasave të ndryshme, por…


Lajme TIRART / Punime nga Arjan Zurbo

Arjan Zurbo është një nga artistët e shumtë që iu bashkua panairit të arteve pamore TIRART. Zurbo prezantoi në…

22/03/2023 3:32 PM

Lajme TIRART / Punime nga Egla Memaj

Tablo të pikturuara jo me penel, por me gjilpërë. Arti i qëndisjes nuk mund të mungonte në panairin e…

21/03/2023 4:21 PM

Lajme TIRART / Punime nga Idriz Balani

Idriz Balani është një nga emrat e njohur të artistëve që iu bashkua panairit të arteve pamore TIRART. Skulptori…

20/03/2023 3:00 PM

Teknologji

Rregulla të reja në BE. Kompanitë do të duhet të ofrojnë riparime për produktet e vjetruara deri në 10 vjet

Redukto, Ripërdor, Riciklo dhe Riparo. Me direktivën e re për të reduktuar mbetjet, Bashkimi Europian synon të prezantojë të drejtën e dëmshpërblimit për konsumatorët, duke shtuar…


Për herë të parë, tregu premium i smartphone përbën më shumë se gjysmën e të ardhurave globale në 2022

Megjithëse shitjet e përgjithshme globale të smartphone në vitin 2022 ranë 12% me baze vjetore, për shkak të vështirësive…

22/03/2023 9:00 AM

Gjithë qeveritë që kanë ndaluar TikTok, a do t’i mbijetojë kësaj vale ndalimesh?

Lajme të këqija për TikTok. Në muajt e fundit, shqetësimi mbi kontrollin kinez të platformës është rritur shpejt, edhe…

20/03/2023 4:09 PM

Meta do të shkurtojë 10,000 vende pune në raundin e dytë të pushimeve nga puna

Meta Platforms (META.O), kompania mëmë e Facebook, tha ditën e martë, se do të shkurtojë 10,000 vende pune këtë…

15/03/2023 3:31 PM

Menaxhim

Si të përmirësoni të ardhmen tuaj financiare

Nëse vërtet dëshironi të përmirësoni financat tuaja - dhe sigurinë tuaj financiare afatgjatë - do të keni një mundësi shumë më të mirë për ta bërë…


4 mënyra për ta bërë veten më të pëlqyeshëm

Kur bëhet fjalë për të bindur dikë, pëlqimi është çelësi. Në vitin 2021, Mariam Younan dhe Kristy Martire kryen…

23/03/2023 11:17 AM

Burnout – a mund t’i jepet fund?

Me orët e gjata të punës, stresit kronik dhe lodhjes në rritje, mund të jetë koha për të riformuluar…

22/03/2023 12:31 PM

5 mënyra për t’u dalluar në punë

Për të ecur përpara në karrierë, njerëzit duhet të dinë se kush jeni dhe çfarë jeni në gjendje të…

21/03/2023 12:27 PM

Sport

Allianz zgjat marrëveshjen për të drejtat e emrit të stadiumit të Bayern Munich

Bayern Munich zgjati marrëveshjen për të drejtat e emrit të stadiumit me shoqërinë gjermane të shërbimeve financiare Allianz edhe për 10 vite. Stadiumi do të vazhdojë…


Nga futbolli te Federer, kolapsi i Credit Suisse rëndon edhe në sport

Credit Suisse ka luajtur gjithmonë një rol të rëndësishëm në sportin zviceran. Një panoramë se sa e varur është…

21/03/2023 9:00 AM

50 sportistët më të paguar të të gjitha kohërave

Cilët janë 50 atletët më të paguar të të gjitha kohërave? Faqja e specializuar Sportico përpiloi klasifikimin e 50…

07/03/2023 2:01 PM

Lasry shet pjesën e aksioneve të Bucks, vlerësimi i dytë më i lartë në NBA

Marc Lasry, bashkëpronar i Milwaukee Bucks, ka arritur një marrëveshje për të shitur pjesën e tij të aksioneve te…

27/02/2023 5:18 PM

Life Style

Cappadocia: perla e fshehur e Turqisë

Të ardhurat e Turqisë nga sektori i turizmit janë të rëndësishme dhe shumica e vendeve turistike të vendit, si Cappadocia, nuk janë prekur nga tërmetet, që…


Një aeroport në Europë do të reduktojë fluturimet për të ulur emetimet e karbonit

Aeroporti Schiphol i Amsterdamit, një nga qendrat më të ngarkuara të aviacionit në Europë, do të detyrohet të kufizojë…

23/03/2023 11:16 AM

Bukuritë e liqenit të Komos

I famshëm për bazilikat, kalatë, verën, vilat historike dhe shëtitjet me varka, Liqeni i Komos ka shumë për të…

22/03/2023 12:32 PM

Shqipëria, ndër 10 vendet ekonomike të Europës

Udhëtimi nëpër Europë nuk ka pse të kushtojë shumë.   Europa po thërret, dhe shumë udhëtarë do të nisin…

21/03/2023 11:53 AM