Shqipëria duhet të bëjë inventarin e mjekëve dhe infermierëve

10/08/2020 11:20 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrint Organizata Botërore e Shëndetësisë vlerëson se, Shqipëria nuk ka ende një strategji të burimeve njerëzore të nevojshme për sistemin shëndetësor, pasi nuk ka analiza që zbulojnë dobësitë në këtë drejtim. Rekomandimi u dha në një studim të fundit për Shqipërinë,i cili synon përmirësimin e shëndetit të adoleshentëve dhe fëmijëve. Strategjia Kombëtare e Shëndetësisë Shqiptare për 2016-2020 raporton se sistemi shëndetësor vuan prek mungesës së profesionistëve të shëndetit. Raporti i personelit për frymë është 1.2 mjekë për 1000 banorë për […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of