Editorial

Nearshoring, erërat që mund të shfrytëzohen

Më herët, kryefjalë e delokalizimit të prodhimit në sektorin e industrisë ishte "offshoring" (delegimi i prodhimit në tregje të largëta) dhe Kina sfidonte gjithkënd me kostot e veta…

Manuali për një start up të suksesshëm

Në rrugën drejt një start up të suksesshëm, udhëheqja e duhur dhe njohuritë e specializuara janë thelbësore. "Në një botë të lidhur ngushtë, ndërtimi i një rrjeti të fortë dhe partneritetet e menaxhuara mirë janë thelbësore"- shprehet i ftuari ynë i episodit të sotëm të…

Kosova

Bizneset në Kosovë i thonë JO monedhës dy euro, Banka Qendrore del me rekomandim për qytetarët

Kosova është duke u përballur me qarkullim të madh të monedhës metalike prej dy euro të falsifikuar. Qytetarëve, me këtë rast, po u bëhet thirrje që…


“12 cent fitim”, naftëtarët e Kosovës dalin kundër shtetit për tavanin e vendosur

Marzha tregtare maksimale e lejuar e shitjes me shumicë është dy centë për një litër dhe marzha tregtare maksimale…

30/11/2023 2:24 PM

Kosova fiton rastin gjyqësor në Mal të Zi, kthen 8 asete në pronësi

Kosova ka fituar një rast gjyqësor në Mal të Zi, duke kthyer në pronësi tetë asete të ndryshme. Për…

30/11/2023 12:46 PM

Emigrantët dërguan 1.2 miliardë euro në Kosovë në 10 muaj

Banka Qendrore e Kosovës ka publikuar statistikat e remitancave dhe institucioneve tjera financiare për muajin tetor 2023. Një miliard…

28/11/2023 11:36 AM

Europa

Ekonomia botërore po sfidon gravitetin

Kjo nuk do të zgjasë. Ka shumë rreziqe, duke përfshirë norma të larta interesi për një kohë më të gjatë, shkruan The Economist   Edhe pse…


Norma më të larta, për një kohë më të gjatë

Tregjet parashikojnë se normat e interesit mund të qëndrojnë të larta për një dekadë ose më shumë. Pasojat ekonomike…

02/12/2023 10:00 PM

A po arrin ekonomia globale një pikë kthese?

Nga Les Nemethy, CEO Euro-Phoenix Financial Advisors Ltd., ish-bankier në Bankën Botërore   Ekonomia amerikane po rritet me pothuajse…

01/12/2023 10:04 PM

Pse emigrimi është kthyer sërish në një problem të madh?

Dhuna dhe varfëria po i shtyjnë të dëshpëruarit drejt vendeve të punës dhe sigurisë, shkruan The Economist   Emigracioni…

01/12/2023 10:02 PM

Rajoni

Ambiciet e Bullgarisë për Euron: Luftë inflacionit për hyrjen në Eurozonë

Disa vite më parë, Bullgaria bëri hapa të rëndësishëm me hyrjen në Mekanizmin e Kursit të Këmbimit II (ERM II), duke shpallur synimin që deri në…


Banka Qendrore e Turqisë rrit normat e interesit në 40%

Banka qendrore e Turqisë ka rritur normën e saj kryesore të interesit në 40% si pjesë e një nisme…

24/11/2023 12:25 PM

Anketa ballkanike, Serbia dhe Shqipëria me nivelet më të larta të korrupsionit

Qytetarët e Serbisë dhe të Shqipërisë perceptojnë një nivel më të lartë korrupsioni në vendet e tyre, në krahasim…

15/11/2023 11:01 PM

Serbia marrëveshje me Kinën për ndërtimin e rrugëve dhe trenave

Kina dhe Serbia nënshkruan dy marrëveshje për ndërtimin e rrugëve me vlerë totale prej afro 4 miliardë eurosh (4.2…

10/11/2023 2:59 PM

Të Tjera nga Bota

Qytetet më të shtrenjta për të jetuar, Singapori dhe Zyrihu kryesojnë listën

Singapori është renditur sërish si qyteti më i shtrenjtë për të jetuar, duke ndarë vendin e parë me Zyrihun këtë vit, sipas Economist Intelligence Unit. Kjo…


Izraeli dhe Hamasi arrijnë një marrëveshje për lirimin e pengjeve, pauzë 4-ditore e luftimeve

Marrëveshja vjen pas javësh negociatash në Katar, i cili së bashku me SHBA-në dhe Egjiptin ka vepruar si ndërmjetës…

22/11/2023 1:56 PM

OpenAI njofton se Sam Altman do të kthehet si shef ekzekutiv nën mbikëqyrjen e një bordi të ri

Shefi i larguar i OpenAI, Sam Altman do të kthehet për të drejtuar kompaninë që ai bashkëthemeloi, pas disa…

22/11/2023 12:00 PM

Kthesa e ngjarjeve në Silicon Valley, OpenAI emëron shefin e ri ndërsa Sam Altman i bashkohet Microsoft

OpenAI emëroi ish-shefin e Twitch Emmett Shear si CEO të përkohshëm, ndërkohë që shefi në largim Sam Altman ka…

20/11/2023 3:33 PM

Makina

Shitjet e makinave në BE në tetor u rritën me 14.6%

Shitjet e makinave elektrike regjistrojnë rritje më shumë se 36%   Shitjet e makinave të reja në Bashkimin Europian u rritën me 14.6% në muajin tetor,…


Kërkesa për makina elektrike në Europë ngadalësohet, në pritje për automjete me çmime më ekonomike

Pas disa vitesh në rritje të shpejtë, shitjet e makinave elektrike në Europë duket se kanë hyrë në një…

14/11/2023 2:28 PM

Tesla do të ndërtojë një makinë 25 mijë euro në Gjermani

Tesla ka në plan të ndërtojë një makinë 25.000 euro (26.838 dollarë) në fabrikën e saj pranë Berlinit, deklaroi të…

06/11/2023 3:15 PM

Shitjet e makinave tërësisht elektrike të Volvo Cars rriten në tetor

Në muajin tetor, shitjet e Volvo Cars u rritën me 10% krahasuar me një vit më parë, duke arritur…

03/11/2023 5:09 PM

Art

“Britmat pa zë” të Mikel Temo

Mikel Temo është një artist, i cili gjatë katër dekadave ka lëvruar gjinitë e arteve vizuale në pikturë, skulpturë dhe grafikë. Aktualisht, ai jep ndihmesën si…


Arti ndryshe i Jozef Martinit

Jozef Martini është diplomuar në Akademinë e Arteve në Atelierin e Tekstilit në vitin 1988. Nën drejtimin e një…

29/05/2023 3:44 PM

Udhëtimi i dytë i Artan Peqinit

Dialog 90 x 70 cm, vaj në kanavacë, 3400 euro   Artan Peqini vjen në harkun kohor të pak…

16/05/2023 2:24 PM

Lajme TIRART/ Punime nga Ilirian Shima

Në panairin TIRART mori pjesë edhe Ilirian Shima, një prej artistëve më të njohur shqiptarë. Artisti ekspozoi në panair…

05/04/2023 3:30 PM

Teknologji

ChatGPT mbush 1 vjeç. Si ka ndikuar ChatGPT në tregun e punës?

OpenAI e prezantoi ChatGPT një vit më parë. Chatbot IA ka pasur ndikim të gjerë në botën e punës dhe studimit     ChatGPT e ka…


Kompanitë më të mëdha të fonderisë së gjysmëpërçuesve në lidhje me të ardhurat

Ata janë kudo – te telefonat tanë, makinat, avionët, madje edhe te frigoriferët. Chip-at e gjysmëpërçuesve janë bërë thelbësorë…

28/11/2023 10:24 AM

Canalys: Dërgesat globale të smartphone-ve pritet t’i kthehen rritjes në 2024

Ndërkohë që vitit 2023 po i vjen ngadalë fundi, Canalys publikoi një raport parashikimi që analizon dërgesat globale të…

23/11/2023 4:16 PM

Qendrat e të dhënave dhe teknologjitë e reja gjysmëpërçuese të energjisë mund të mbështesin dekarbonizimin

Sipas Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë, në vitin 2022, qendrat e të dhënave përfaqësojnë 1 – 1.5% të konsumit global…

13/11/2023 3:58 PM

Menaxhim

Mirë se vini në epokën e konsumatorit vetmitar

Ekonomia botërore po përjeton një ndryshim në sjelljen e konsumatorëve, me vlerë 600 miliardë dollarë në vit, shkruan The Economist   COVID-19 solli ndryshime kalimtare në…


“Sekreti” për të luftuar “burnout” në punë, sipas një psikoterapisteje

Është e pamundur të eliminoni plotësisht stresin në punë, por është e mundur të reduktoni rrezikun e burnout me…

01/12/2023 4:05 PM

Sipas një eksperti të Harvardit, njerëzit e suksesshëm “praktikojnë përulësinë”

Të gjithë, herët ose vonë, përballen me dështimin. Njerëzit më të suksesshëm përdorin përulësinë për ta marrë veten shpejt,…

24/11/2023 3:30 PM

Anashkalimi i pushimit të drekës ndikon në “burnout” dhe përkeqëson rendimentin

Momenti më i bukur i ditës së punës, duhet thënë me sinqeritet, se është koha e drekës (Ndoshta është…

10/11/2023 4:08 PM

Sport

Aksionerët e Real Madridit miratojnë një hua të re prej 370 milionë eurosh

Ndërkohë që kostot e stadiumit kapërcejnë shifrën 1 miliard euro   Aksionerët e Real Madrid i dhanë dritën e gjelbër bordit për të marrë një hua…


La Liga ndryshon FPF e saj me synimin për të rritur fuqinë e shpenzimeve të klubeve spanjolle

Prej vitesh, La Liga spanjolle ka një Fair Play Financial të vetin, me norma specifike që rregullojnë pagat e…

07/11/2023 3:54 PM

Bayern, Barca, PSG, Napoli dhe Man City, në krye të klasifikimit të klubeve më dominuese në “Big 5”

CIES Football Observatory, duke përdorur të dhënat e Wyscout, publikoi një raport që klasifikon klubet europiane në bazë të…

29/09/2023 3:02 PM

Klasifikimi / Trajnerët që i kanë bërë klubet të shpenzojnë më shumë

Pep Guardiola është trajneri i cili gjatë karrierës së tij ka bërë që klubet e tij të shpenzojnë më…

14/09/2023 4:16 PM

Life Style

Cilat monumente europiane u deshën më shumë për t’u ndërtuar

Sagrada Familia në Barcelonë është e famshme për strukturën e saj idiosinkratike, fasadën e lindjes së Krishtit të gdhendur dhe natyrisht për kohën e gjatë të…


Edinburgu, destinacioni kryesor për qëndrueshmërinë në Europë për vitin 2023

Në zemër të një prej vendeve më të bukura në botë, ku ndërthuren historia dhe inovacioni, ndodhet kryeqyteti i…

07/11/2023 4:33 PM

Lonely Planet zbulon 50 destinacionet që duhet të vizitoni në vitin 2024

Pesëdhjetë destinacione janë përfshirë në renditjen e përvitshme “Best in Travel” të destinacioneve tendencë për vitin 2024, të ndara…

27/10/2023 4:32 PM

Tre fshatra italianë i shtohen listës së fshatrave më të mirë turistikë të vitit 2023

Organizata Botërore e Turizmit e Kombeve të Bashkuara (UNWTO) shtoi tre fshatra në Itali në listën e fshatrave më…

25/10/2023 10:12 AM