Shqipëria siguron zyrtarisht 500 mijë dozat e para të vaksinës

01/01/2021 12:13 PM 0 komente

Shqipëria ka siguruar zyrtarisht 500 mijë dozat e para të vaksinës anti-covid. Lajmi është dhënë nga Kryeministri Edi Rama nëpërmjet një video-live në facebook.

Vaksina do të jetë falas dhe jo e detyrueshme, tha kreu i qeverisë.

“Në përfundim të vitit të kaluar dhe në vigjilje të Vitit të Ri, siguruam 500 mijë dozat e para të vaksinës me Pfizer.

Kemi dakordësuar me Akt Normativ për aktivizimin e kontratës. Sasia e dakordsësuar do të paguhet menjëherë për 10.700 dozat e para do të vijnë në javën e tretë të janarit. Mbi 30 mijë të tjerat vijnë në shkurt.

Ju bëj me dije gjithashtu se kemi garantuar gatishmërinë e dy vendeve partnere për një total prej 9 mijë dozash në gjysmën e parë të janarit. Operacione solidariteti nga ana e dy qeverive mike, të cilat nuk na lanë vetëm në këto kohëra egoizmi dhe cinizmi të frikshëm për kontinentin ku jetojmë kur ende nuk dukej drita jeshile që u ndez mbrëmë”, tha Rama.

Rama tha që një pjesë e vaksinave do ti dhurohet Kosovës, për vaksinimin e bluzave të bardha.

“Kosovës do t’i dhurojmë një sasi për vaksinimin e bluzave të bardha të spitalit të Prishtinës. I kam kërkuar ministres së shëndetësisë që të flasë me homologun në Kosovë. Personeli shëndetësor atje do të ketë mundësinë të vaksinohet si të gjithë kolegët në Shqipëri”.

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of