Shqiptarët nuk duan më t’i mbyllin paratë, llogaritë rrjedhëse me rritje dyshifrore

01/02/2021 12:28 PM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrintTendenca e shqiptarëve për t’i mbajtur paratë në llogari të hapura është forcuar vitin e kaluar dhe sidomos pas shpërthimit të krizës. Të dhënat e Bankës së Shqipërisë tregojnë se llogaritë dhe depozitat pa afat në lekë, pas muajit qershor, kanë regjistruar një rritje mesatare vjetore prej pothuajse 21%. Nga ana tjetër, depozitat me afat prej vitesh po ndjekin një tendencë të dukshme, në rënie prej vitesh. Për periudhën qershor-nëntor, rënia ishte mesatarisht 4.4% me bazë vjetore. Tendencë të njëjtë, […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of