Editorial

A po shkojmë drejt kufizimit të lirisë ekonomike…

Qeveria shqiptare është përballur në vijimësi me kritika të shumta, sidomos në lidhje me rrugën që ndoqi për të kapërcyer vështirësitë ekonomike të shkaktuara nga pandemia, në kurriz…

Nr: 1009 monitor 1009 Abonohuni

Eurobondi 10 vjeçar, stacion i rëndësishëm për vendin

Artan Gjergji, ekspert i tregjeve të kapitalit, thotë për “Monitor Brief Insight” se emetimi për herë të parë i një Eurobondi me maturim 10 vjeçar është një hap i rëndësishëm në drejtim të menaxhimit të borxhit publik. Sipas tij, gjatë dekadës së fundit ka një…

Te Fundit nga Koronavirus

Bota i ka të gjitha mjetet për t’i dhënë fund pandemisë së koronavirusit, por ato nuk po përdoren siç duhet

Pandemia e Covid-19 nuk do të zgjasë përgjithmonë. Ka të ngjarë që ajo të vazhdojë të zbehet teksa po fillon viti i tretë i saj, duke…


Omicron mund të ‘dominojë dhe pushtojë’ botën në 3-6 muaj

Varianti i ri Omicron i Covid-it ka të ngjarë të "pushtojë të gjithë botën" në muajt e ardhshëm, sipas…

03/12/2021 12:05 PM

Pfizer, Moderna dhe BioNTech ‘fitojnë 48 mijë paund ҫdo minutë nga shitja e vaksinave’

Ekonomisti Frederic Bizard ka dhënë alarmin për fitimet e larta që gjenerohen nga Pfizer, Moderna dhe BioNTech, pasi çmimet…

02/12/2021 10:14 AM

Gjoba deri në 7,200 euro kush refuzon të vaksinohet në Austri

Qytetarët austriakë që refuzojnë të marrin vaksinën e tyre kundër Covid-19 nga shkurti, kur ajo do të jetë e…

01/12/2021 11:16 AM

Kosova

Çmimi i prodhimit të energjisë elektrike në Kosovë është rritur për 13.4%

Në Kosovë, çmimi i energjisë elektrike dhe gazit gjatë tremujorit të tretë të 2021-së është rritur për 13.4 për qind, ndërsa brenda një viti për 17…


Kosova nga e hëna me masa të reja, Kurti alarmon për katër rreziqe nga Omicron

Qeveria e Kosovës ka marrë masa të reja parandaluese për parandalimin e përhapjes së virusit koronavirus, e sidomos tashmë…

05/12/2021 3:12 PM

Kosova detyron qytetarët të paguajnë tatim për kriptovalutat

Kosova ende nuk ka ligj që përcakton rregullat e përdorimit të kriptovalutave, apo parave digjitale, brenda territorit të saj.…

03/12/2021 12:00 PM

Eksportet nga Kosova në Gjermani janë rritur me 39%

Oda Ekonomike Gjermano-Kosovare (OEGJK) bën të ditur që sipas të dhënave nga Enti Federal i Statistikave, në periudhën janar-shtator…

03/12/2021 11:34 AM

Europa

Trazirat ekonomike nё Turqi rrisin dёshpёrimin dhe inflacionin

Lulёzimi ekonomik prej dy dekadash qё ngriti nivelin e jetesёs tё shumё turqve, duke i bёrё ata pjesё tё klasёs sё mesme, po fillon tё zhbёhet…


Nëse bota i do pyjet, duhet të vendosë një çmim për karbonin e tyre

Më shumë pemë, përndryshe, mbjellja e më shumë pemëve nuk mund t’i ngadalësojë ndryshimet klimatike, shkruan The Economist  …

04/12/2021 10:00 PM

Pse pasaportat e vaksinave po shkaktojnë kaos

Problemi qëndron te njerëzit, jo teknologjia, shkruan The Economist   Para Luftës së Parë Botërore, shumë vende nuk kërkonin…

03/12/2021 10:02 PM

Bukuria e fshehtë e energjisë bërthamore  

Ajo e bën shumë më të lehtë luftimin e ndryshimeve klimatike, shkruan The Economist   Në negociatat e Samitit…

03/12/2021 10:00 PM

Rajoni

Europa Qendrore-Lindore, rreziku i inflacionit të lartë 

Ndërprerjet në zinxhirët e vlerës globale ndikuan negativisht në Europën Qendrore dhe Lindore në tremujorin e tretë dhe varianti Delta mjegullon perspektivën për tremujorin e katërt.…


Serbi, BEI vazhdon të mbështesë tranzicionin dixhital

Banka Europiane e Investimeve (BEI) nënshkroi një grant prej 1.2 milionë eurosh, për mbështetjen e zbatimit të programit Connected…

04/12/2021 10:10 PM

Kompanisë europiane i jepet koncesioni për terminalin e portit kroat, pas anulimit të tenderit me kompaninë kineze

Një kompanie europiane i është dhënë një koncesion 50-vjeçar për ndërtimin dhe përdorimin e një terminali të ri kontejnerësh,…

04/12/2021 9:08 AM

SHBA do të ndërtojë, për herë të parë, një reaktor të vogël modular në Rumani

John Kerry, i dërguari presidencial i SHBA-së për klimën, deklaroi se Rumania do të jetë vendi i parë që…

02/12/2021 2:58 PM

Te Tjera nga Bota

SHBA do të paguajë çmimin për bojkotin e Lojërave Olimpike, thotë Kina

Kina denoncon ashpër planin e SHBA-së për të mos dërguar diplomatë në Lojërat Olimpike Dimërore 2022 në Pekin.   Kina ka dënuar bojkoton diplomatik të Shteteve…


Pandemia e ardhshme mund të jetë më vdekjeprurëse se Covid-19

Pandemitë e ardhshme mund të jenë më vdekjeprurëse se kriza aktuale e Covid-19, ka paralajmëruar një nga krijuesit e…

06/12/2021 1:37 PM

Vendet arrijnë ‘marrëveshje historike’ për të ulur kostot tregtare

Anëtarët e Organizatës Botërore të Tregtisë (OBT) janë dakordësuar për një marrëveshje historike e cila mund të ulë kostot…

03/12/2021 12:26 PM

Omicron pengon rikthimin në normalitet të ekonomisë

Pavarësisht se shkenca mund të jetë ende e pasigurt, varianti Omicron ka ndikuar në euforinë e fundit të tregut…

02/12/2021 10:09 AM

Makina

Ministri gjerman i Ekonomisë: Tesla nuk donte të priste ndihmën nga BE

Tesla (TSLA.O) nuk donte të priste që autoritetet europiane të merrnin një vendim mbi financimin shtetëror për fabrikën e saj të baterive të planifikuar para se…


Europë, automjetet Plug-in zënë 23% të tregut në tetor 2021

Tregu automobilistik europian po vuan gjithnjë e më shumë me mungesën e vazhdueshme të gjysmëpërcjellësve dhe mungesën e makinave…

01/12/2021 4:34 PM

Angli, shtëpitë e reja dhe zyrat do të kenë stacione rikarikimi për mjetet elektrike

Me këtë ligj, Anglia bëhet vendi i parë në botë që do t’u kërkojë të gjithë shtëpive të reja…

23/11/2021 2:18 PM

Apple synon të debutojë me makinën tërësisht me vetëdrejtim në vitin 2025

Apple mund të jetë duke shtuar fokusin ndaj makinës së saj elektrike, e cila ka qenë duke u zhvilluar…

19/11/2021 6:23 PM

Teknologji

Nga Amazon në Zoom, çfarë ndodh në internet çdo minutë në vitin 2021

Një infografik i përvitshëm i Domo tregon se sa aktivitete zhvillohen çdo minutë dhe sasinë e të dhënave që gjenerohen nga përdoruesit   Në jetën tonë…


Neil Papworth, njeriu që bëri revolucionin teknologjik me SMS e parë në histori

Më 3 dhjetor 1992 u dërgua SMS i parë në histori, me tekstin “Merry Christmas” (Gëzuar Krishtlindjet). Ai u…

04/12/2021 9:00 AM

Apple shpall Aplikacionet më të Mira për vitin 2021

Apple publikoi sot listën e shumëpritur vjetore të aplikacioneve dhe lojërave më të mira në iPhone, iPad, Mac, Apple…

02/12/2021 5:29 PM

Canalys: HP dërgoi më shumë kompjuterë në Europën Perëndimore në tremujorin e tretë, Apple kryeson në tabletë

Bazuar te të dhënat nga Canalys, tregu i kompjuterëve në Europën Perëndimore për tremujorin e tretë 2021, treg ky…

02/12/2021 4:05 PM

Menaxhim

4 veprime të punëdhënësve që minojnë besimin e punonjësve

Në thelb, besimi është bindja se dikush do të përmbushë angazhimet e tij. Arsyeja që besimi është shumë i rëndësishëm vjen nga fakti se ai zgjeron…


Kontaktet rastësore me njerëzit në zyrë nuk e rrisin kreativitetin

Po mendoheni për t’u rikthyer në punën në zyrë? Hidhuni një sy këtyre studimeve fillimisht. Ndërkohë që shefat kudo…

06/12/2021 4:45 PM

5 gjërat që duhet t’i negocioni gjithnjë në një ofertë pune

Kur flitet për negocimin e një oferte pune, shumica e njerëzve mendojnë menjëherë për pagën dhe mundësinë për të…

03/12/2021 2:31 PM

6 shenja se ka ardhur koha për të dhënë dorëheqjen

Miliona njerëz e kanë lënë punën e tyre gjatë muajve të fundit. Disa prej tyre gjetën punë të reja,…

02/12/2021 3:49 PM

Sport

Haaland, lojtari me vlerën më të lartë në botë, zbehet ylli i Mbappé, kurse vlera e Foden dyfishohet

Vlerat e lojtarëve, të cilat kanë rënë në total me 20% në periudhën e krizës së koronavirusit, kanë mbetur të qëndrueshme, me pak lojtarë të cilët…


Prokuroria italiane heton mbi transferimin e CR7 te Manchester United

Prokurorët italianë kanë urdhëruar një hetim të ri në zyrat e klubit të Juventus, si pjesë e një hetimi…

03/12/2021 4:17 PM

Lionel Messi fiton për herë të shtatë Topin e Artë 2021

"Topi i Artë 2021" Lionel Messi fiton për herë të shtatë çmimin “Topi i Artë”. 34-vjeçari argjentinas e ka…

29/11/2021 10:21 PM

Botërori një herë në dy vjet, dëme 8 miliardë euro klubeve dhe kampionateve

Propozimi i FIFA-s për Botëror një herë në dy vjet, me ndryshime në Kupën e Botës për Klube, mund…

24/11/2021 3:44 PM

Life Style

“Ooh là là!” Piramida prej xhami që do të revolucionojë Parisin

Ndërsa qiellgёrvishtёsit janë më tipikë për Nju Jorkun, Parisi duket se nuk po ngelet prapa. Pas punës 15-vjeҫare për projektimin e tij, qiellgërvishtësi Tour Triangle i…


Brenda hoteleve më spektakolare dhe më të largëta mbi akullnaja në botë

Ideja për të udhëtuar në një vend unik dhe të largët po bëhet gjithnjë e më e rëndësishme për…

06/12/2021 5:14 PM

Destinacionet më të egra të Mesdheut, mes tyre Laguna e Nartës

Deti Mesdhe është i jashtëzakonshëm dhe i mrekullueshëm, me thesare të pafundme që presin t’i zbuloni. Si Viaggia.it ka…

04/12/2021 10:12 PM

Parisi, plan për t’u bërë plotësisht miqësor për biҫikletat deri në vitin 2026

Shumë qytete europiane janë miqësore për biçikletat, por makinat shpesh vazhdojnë të dominojnë rrugët. Në një nismë të re…

03/12/2021 2:23 PM