Shteti do të marrë 2% të energjisë në vit / Miratohet parku fotovoltaik privat 50 MW në Fier,

05/04/2021 10:01 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrintPas miratimit të lejes së ndërtimit në Këshillin Kombëtar të Territorit në datë 17 mars, qeveria kaloi edhe vendimin e saj për ndërtimin e centralit fotovoltaik Blue 2, me kapacitet të instaluar 50MW dhe nuk përfiton nga masat mbështetëse. Kjo do të thotë se dy kompanitë private, që janë bashkuar për të ndërtuar këtë impiant “Blessed Investment” sh.p.k. dhe “Matrix Konstruksion” sh.p.k., do të duhet të sigurojnë vetë tregun për energjinë që do të prodhohet. Ndryshe nga ky investim, janë […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of