Nr: 1065 monitor 1065 Abonohuni
Shfletoni MONITOR Dixhital

Krijimi i stoqeve, mungesa e fuqisë punëtore dhe kërkesa e ulët, si pritet të zhvillohet industria fason në vitin 2023?

Sektori fason nuk është shumë optimist për vitin 2023, pasi moti i ngrohtë ka krijuar stoqe në magazina. Kjo ka sjellë uljen e kërkesës për porosi nga klientët e përhershëm. Intervistë me Etleva Laro, Edvin Prençe dhe Florian Zekja

Kosova

Qeveria e Kosovës ndan 50 euro shtesë punëtorët e sektorit publik edhe për muajin janar

Nga 50 euro shtesë në pagë do të ndahen për punëtorët e sektorit publik edhe në muajin janar. Ministri i Financave, Hekuran Murati, ka thënë se…


Import 254 milionë, eksport 100 milionë: Tregtia Kosovë-Shqipëri në top 15 produkte

Raportet tregtare mes Kosovës e Shqipërisë gjatë vitit të kaluar janë bërë publike. Sipas të dhënave të fundit, del…

24/01/2023 1:00 PM

Importi nga Serbia u rrit 21.7%, gjatë vitit 2022 Kosova bleu 371 mln euro mallra serbe

Kosova vazhdon të jetë e varur nga importi i mallrave nga shtetet e huaja. Vetëm gjatë vitit 2022 në…

23/01/2023 12:00 PM

“Lufta” e Kosovës me milionat e Arbitrazhit, si u shpëtuan 470 mln euro

Kosova është ballafaquar në arbitrazhe ndërkombëtare në gjashtë raste, ku ka qenë e përfshirë Avokatura Shtetërore. Deri më tani,…

21/01/2023 10:04 PM

Europa

Inflacioni në Europë po bie, por çmimet e ushqimeve po rriten. Kush paguan më shumë dhe për çfarë?

Çmimet e ushqimeve kanë vijuar të rriten në të gjithë Europën, pavarësisht se inflacioni ra për të dytin muaj radhazi, sipas të dhënave të publikuara nga…


Pronarët e pikave të karburantit në Itali ndërpresin aktivitetin pas mosmarrëveshjeve për çmimet

Drejtuesit e automjeteve në Itali patën një ditë të vështirë kur operatorët e pikave të karburantit mbyllën aktivitetin e…

26/01/2023 11:16 AM

Borxhi i BE-së po përballet me konkurrencën nga huamarrësit sovranë

BE-ja po paguan më shumë për të marrë hua me bonot e saj të përbashkëta sesa anëtarët kryesorë të…

25/01/2023 2:41 PM

Aktiviteti ekonomik i Eurozonës rritet për herë të parë që nga qershori

Aktiviteti ekonomik në eurozonë është rritur për herë të parë që nga muaji qershor, sipas një sondazhi që ka…

25/01/2023 2:00 PM

Rajoni

Bullgari, Plan i Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë

RRF Bulgaria Equity është një mandat prej 180 milionë eurosh, i financuar nga Institucioni Bullgar i Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë. Republika e Bullgarisë i ka besuar Fondit…


Rumani, tregu i tetë më tërheqës i prodhimit në Europë

Rritja e kostove të punës, pasurive të paluajtshme dhe energjisë, e radhit Rumaninë në vend të tetë në listën…

27/01/2023 10:32 PM

Turqia zbulon skemën e re për valutat e huaja, e cila do të ndihmojë lirën

Turqia ka zbuluar një skemë të re për t'i nxitur eksportuesit që të mbajnë më pak valutë të huaj,…

27/01/2023 10:46 AM

Rumani/ Pak të shqetësuar për ndryshimin e klimës 

Dy të tretat e të anketuarve, në një sondazh të fundit global nga Ipsos, presin një mot më ekstrem…

25/01/2023 3:48 PM

Të Tjera nga Bota

Perspektiva ekonomike globale për vitin 2023 është ulur, ndryshe nga optimizmi i tregjeve

Rritja ekonomike globale parashikohet se me vështirësi mund të kalojë shifrën 2% këtë vit, sipas një sondazhi të Reuters me ekonomistët të cilët thanë se rreziku…


Banka e Kanadasë rrit normat e interesit dhe bëhet banka e parë qendrore e rëndësishme që sinjalizon një pauzë të këtij cikli

Banka e Kanadasë rriti të mërkurën normën e saj bazë të interesit në 4.5%, niveli më i lartë i…

26/01/2023 2:00 PM

BQE do të rrisë normën e depozitave në 3.25% deri në mes të vitit

Banka Qendrore Europiane do të ndërmarrë një rritje të normave të interesit me 50 pikë bazë në secilin prej…

24/01/2023 2:53 PM

Bankat përgatiten për reduktimet më të larta të vendeve të punës që nga kriza financiare

Bankat po përgatiten për fazën më të madhe të reduktimeve të vendeve të punës që nga kriza financiare globale,…

23/01/2023 3:00 PM

Të Fundit nga Koronavirus

Europa është me shumë mundësi në prag të një vale tjetër të COVID-19, sipas OBSH dhe ECDC

Një valë tjetër e infektimeve me COVID-19 mund të ketë nisur në Europë, pasi numri i rasteve ka filluar të rritet në të gjithë rajonin. Kështu…


Covid-19 shkurtoi me 2.5 vite jetëgjatësinë e shqiptarëve në 2020-2021

Përgjatë dy viteve 2020-2021 pandemia Covid-19 e ka cenuar rëndë shëndetin e popullatës dhe përmbysi gjithashtu edhe progresin që…

20/07/2022 11:02 PM

Rriten rastet e reja pozitive me Covid-19; Mjekët: Nga grumbullimi në plazhe, restorante dhe bare

Rriten rastet e personave të infektuar me Covid-19. Mjekët paralajmërojnë shtim të infektimeve deri në mesin e korrikut, pasi…

04/07/2022 11:01 PM

Vaksinimi kundër Covid-19, për 2022 parashikohen të shpenzohen 20 milionë Euro

Ministria e Shëndetësisë ka parashikuar të shpenzojë këtë vit 2,4 miliardë Lekë apo rreth 20 milionë Euro për vaksinimin…

29/06/2022 2:00 PM

Makina

Makinat më eficiente në konsum nga viti 1975 e deri më sot

Cili është faktori më i rëndësishëm që kërkoni kur doni të blini një makinë të re? Sipas Statista, nuk është dizajni, cilësia apo siguria, por eficienca…


Ford do të shkurtojë deri në 3.200 vende pune në Europë

Ford Motor Co (F.N) synon të shkurtojë deri në 3.200 vende pune në Europë dhe të zhvendosë disa prej…

24/01/2023 8:14 AM

Tregu i motorëve do të arrijë 233,5 miliardë dollarë në nivel global brenda 2031

Sipas raportit të fundit të Allied Market Research, xhiro e të ardhurave do të arrijë 233 miliardë dollarë brenda…

21/01/2023 10:14 AM

Shitjet e makinave në Europë rriten 12,8% në dhjetor

Në dhjetor 2022, regjistrimet e makinave të reja në BE u rritën me 12,8%, duke shënuar muajin e pestë…

20/01/2023 1:56 PM

Art

Kreshnik Xhiku, një artist përherë në kërkim të së resë

Zhvillimet e artit bashkëkohor kanë shtruar një sërë sfidash ndaj krijuesve kudo në botë, duke mos përjashtuar as artistët tanë. Natyrisht që të kesh një përgjigje…


Artan Buca, piktura e heshtur që tregon shumë 

Një nga pikësynimet e artistit është observimi i asaj që ai percepton dhe më pas interpretimi dhe krijimi i…

06/08/2022 10:02 PM

Enkelejd Zonja, piktura thirrëse e një artisti të heshtur

“THE BUNKER OF HOPE”, 2020, vaj në kanavacë, 42 x 31 cm, 1200 Euro   Enkelejd Zonja është një…

23/07/2022 10:02 PM

Erion Bardhi, beteja e brendshme e personazheve që janë përherë në pritje të Godosë

“PESHKATARI", vaj në kanavacë, 120 x 90 cm, 3000 EURO   Një nga veçoritë e artit vizual shqiptar ka…

09/07/2022 10:00 PM

Teknologji

Dërgesat e smartphone pësojnë rënien më të madhe ndonjëherë, me 18.3%

Sipas IDC, as sezoni festiv i fundvitit nuk erdhi në ndihmë   Dërgesat e smartphone-ve ranë me thuajse 20% krahasuar me një vit më parë në…


Përse nuk duhet ta përdorni kurrë telefonin në shtrat

Studime të shumta tregojnë se ai ka efekte te shëndeti dhe produktiviteti   Me siguri e dini se përdorimi…

25/01/2023 11:00 AM

Spotify shkurton 6% të fuqisë punëtore

Spotify deklaroi të hënën se do të shkurtojë 6% të forcës së saj të punës për të reduktuar kostot,…

23/01/2023 3:17 PM

Edhe Google do të shkurtojë 12 mijë vende pune

Alphabet Inc (GOOGL.O), shoqëria mëmë e Google, do të shkurtojë 12 mijë vende pune (e barabartë me 6% të…

20/01/2023 12:05 PM

Menaxhim

Aftësia “më e nënvlerësuar” që zotërohet nga të gjithë njerëzit e suksesshëm

Veçanërisht nga introvertët...   Aftësia më e nënvlerësuar që zotërohet nga njerëzit e suksesshëm, veçanërisht nga introvertët, është aftësia për të shkruar qartë. Nuk ka rëndësi…


Cilat janë arsyet pse mund të refuzoheni për një punë?

Punët janë edhe shkallët e karrierës që ne ngjitim vazhdimisht, edhe destinacionet përfundimtare të karrierës sonë. Nëse jeni refuzuar…

26/01/2023 1:00 PM

3 këshilla për ta kthyer pasionin në një biznes

Kur mendoni për atë që dëshironi të bëni në jetë, e dini se kjo duhet të jetë diçka tek…

25/01/2023 4:20 PM

Sipas një ankete, drejtuesit francezë janë ata që punojnë më shumë

Mënyrat befasuese të punës nga liderët e bizneseve franceze vijnë për shkak të shqetësimeve lidhur me një ngadalësim të…

24/01/2023 3:05 PM

Sport

Futbollistët më të mirë të vitit 2022, sipas The Guardian

E përditshmja angleze “The Guardian” përpiloi klasifikimin e 100 lojtarëve më të mirë të vitit 2022. Në vendin e parë qëndron Kampioni i Botës me Argjentinën…


10 lojtarët më të kushtueshëm në botë sipas Football Benchmark

Superylli i PSG dhe Francës, Kylian Mbappé, është lojtari më i kushtueshëm në botë, i cili vlen 32 milionë…

25/01/2023 11:27 AM

Raporti i Deloitte, Manchester City kryeson për të dytin vit me radhë

Sports Business Group i Deloitte publikoi edhe në vitin 2023, Football Money League (edicioni i 26-të), një analizë e…

20/01/2023 12:19 PM

Premier League, marka angleze më e fortë jashtë vendit

Që Premier League është kampionati i futbollit më i rëndësishëm në Europë dhe botë, është diçka që dihet, por…

16/01/2023 5:05 PM

Life Style

“Word on the Water”, libraria lundruese unike e Londrës që duhet vizituar

Anglofil ose jo, një udhëtar tipik në Londër planifikon kohë për të eksploruar gamën e gjerë të dyqaneve unike të qytetit. Për shumë udhëtarë, shopping-u konsiderohet…


Firma më e madhe e mallrave luksoze në botë raporton fitime rekord

LVMH deklaroi se regjistroi të ardhura dhe fitime rekord për të dytin vit me radhë, pavarësisht tensioneve gjeopolitike dhe…

27/01/2023 3:00 PM

Kostoja ekonomike e motit ekstrem!

Ndryshimi i klimës nënkupton se shpeshtësia, ashpërsia dhe paparashikueshmëria e ngjarjeve ekstreme të motit sa vjen e po shtohet.…

26/01/2023 5:09 PM

8 qytetet ku do të përjetoni eksperincat më të mira të udhëtimeve në vitin 2023

Nëse jeni duke kërkuar për disa nga qytetet më luksoze që duhet të eksploroni këtë vit, atëherë mund t’i…

24/01/2023 4:54 PM