Editorial

Jeta me COVID!

Pandemisë nuk po i duket fundi. Organizata Botërore e Shëndetësisë paralajmëroi së fundi se infektimet me koronavirus po rriten sërish nëpër Europë, sidomos atë Lindore, që ka pasur…

Nr: 1003 monitor 1003 Abonohuni

Video / Monitor Ekonomi

Arsimi Pandemik

Arsimi Pandemik

Arsimi është një ndër sektorët e goditur nga pandemia, për shkak të masave kufizuese që u morën në dy vite. Gjithashtu, shpenzimet për arsimin në dy vitet e fundit janë me ulje dhe numri i nxënësve është në rënie drastike. Kemi ftuar në Monitor Brief…

Te Fundit nga Koronavirus

Studimi/ Njerëzit e pavaksinuar ka të ngjarë të infektohen me Covid-19 mesatarisht çdo 16 muaj

Për sa kohë do të zgjasë imuniteti natyror pas infektimit me Covid-19? Mund të mos jetë aq gjatë sa ç’mendoni. Një studim në Universitetin Yale dhe…


EMA po shqyrton autorizimin e pilulës Merck kundër Covid-19

Agjencia Europiane e Barnave njoftoi se ka "filluar një rishikim të përshpejtuar të ilaçit antiviral oral molnupiravir" kundër COVID-19…

25/10/2021 2:05 PM

OBSH po monitoron variantin e ri Delta ndërsa rastet përhapen me shpejtësi në disa pjesë të Europës

Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se po vëzhgon me vëmendje një formë të re të variantit Delta të Covid-19,…

22/10/2021 3:29 PM

Pfizer & BioNTech: Doza shtesë e vaksinës 95.6% efektive kundër Covid-19

Një dozë e tretë përforcuese rezulton të jetë efektive 95.6 për qind kundër koronavirusit. Pfizer Inc dhe partneri i…

21/10/2021 3:28 PM

Kosova

Protestojnë punëtorët e Lotarisë së Kosovës, kërkojnë ndryshimin e Ligjit dhe marrjen e pagave

Ndryshimi i Ligjit për Lotarinë e Kosovës si dhe mosmarrja e pagave për 60 punëtorë kanë bërë që serish para Qeverisë të ketë protestë. Punëtorët e…


Rritja e çmimeve në Kosovë, ASK: Produktet që u shtrenjtuan më së shumti

Sot në shumë qytete të Kosovës, një bukë është bërë 50 cent. Gjithashtu, rritje kanë pësuar edhe çmimi i…

25/10/2021 3:00 PM

Çfarë eksportoi dhe importoi Kosova gjatë shtatorit

Eksporti i mallrave në Kosovë në muajin shtator 2021 kishte vlerën 69.3 milionë euro, ndërsa importi 420.6 milionë euro,…

25/10/2021 12:44 PM

Vendosen masat e reja në Kosovë; ndryshon ora policore, maska mbetet e detyrueshme

Qeveria e Kosovës ka zbutur masat anti-COVID. Nga te shtuna, qytetarët kanë të drejtë të qarkullojnë lirshëm deri në…

24/10/2021 3:25 PM

Europa

Lira turke shënon një tjetër rekord negativ pas dëbimit të ambasadorëve

Lira turke shënoi një tjetër rekord negativ si pasojë e dëbimit të urdhëruar nga presidenti Recep Tayyip Erdogan të dhjetë ambasadorëve nga Perëndimi, në mesin e…


Pse Londra nuk është më bursa e botës

Nëse do të konsiderojmë dy eksportet më të mëdha britanike, fushën e kinemasë dhe financat, viti 2005 ishte tejet…

23/10/2021 10:00 PM

Ekonomistët e Çmimit Nobel i shndërruan statistikat në mendjemprehtësi

Korrelacioni nuk është shkakësi. Pas kësaj klisheje, fshihet një e vërtetë e rëndësishme. Në janar të këtij viti, Mbretëria…

22/10/2021 10:02 PM

Industria e muzikës është një viktimë e paparashikueshme e mungesës së plastikës

Jashtë ritmit. Efekti i çuditshëm i pengesave në zinxhirin e furnizimit   Në fillim të vitit 2020, Green Lung,…

22/10/2021 10:00 PM

Rajoni

Serbia dhe Hungaria përurojnë lidhjen ndërkufitare të gazit natyror 

Serbia dhe Hungaria hapën zyrtarisht një ndërlidhje ndërkufitare për të lejuar kalimin e gazit natyror përmes tubacionit TurkStream të kompanisë ruse Gazprom, tha qeveria hungareze.  Furnizimi…


Pse udhëheqësit e BE-së nuk japin afat për anëtarësimin e Ballkanit në BE

Udhëheqësit e BE-së refuzuan të përcaktojnë një afat për anëtarësimin e kombeve të Ballkanit Perëndimor në BE, pavarësisht se…

23/10/2021 10:02 PM

Kroaci, hapet fshati i parë nomad dixhital

Në Kroaci është krijuar një fshat i ri, posaçërisht për nomadët dixhitalë që duan të lënë zyrën pas. Zadari…

23/10/2021 10:02 PM

Bullgari / Çmimet do të rriten më shumë se sa parashikohej

Ministria e Financave në Bullgari ka rishikuar parashikimin e vjeshtës për zhvillimin ekonomik. Sipas vlerësimeve të reja, rritja e…

22/10/2021 10:00 PM

Te Tjera nga Bota

Pse rritja e inflacionit po vë në rrezik çmimet globale të pronave

Çmimet globale të pronave janë rritur ndjeshëm për më shumë se një dekadë, të nxitura nga normat e ulëta të interesit, por çfarë ndodh kur kostot…


FMN: Ekonomia afgane do të tkurret deri 30% këtë vit, ndikim te fqinjët, Turqi e Europë

Problemet ekonomike të Afganistanit mund të nxisin një krizë refugjatësh që do të ndikojë të fqinjët, në Turqi dhe…

20/10/2021 12:40 PM

Ekonomia e Kinës rritet 4.9% në tremujorin e tretë, ngadalësohet rimëkëmbja

Ekonomia e Kinës u rrit me 4.9% në tremujorin e tretë, nga korriku deri në shtator, në krahasim me…

18/10/2021 3:11 PM

Shoqëritë që keqtrajtojnë gratë, janë më të varfra dhe më pak të qëndrueshme

Kostoja e mizogjinisë. Shtypja e grave nuk dëmton vetëm gratë, por edhe burrat, shkruan The Economist   “Një grua…

08/10/2021 10:00 PM

Makina

MUNDJE NË BALTË

Ende ka debat nëse Defender i vjetër ishte më i mirë apo nëse i riu është në gjendje të ruajë hapin me një Wrangler? Këtu është…


MERCEDES-BENZ CLASSE S

Për të qenë ai që është, pra një nga makinat më të avancuara në botë në aspektin teknologjik, kjo…

15/09/2021 1:04 PM

AUDI A3 SEDAN

Tre volume hapësirash të futur në një makinë sportive. Tashmë ajo është më e gjatë, por volumi i bagazheve…

14/09/2021 12:54 PM

NJË KAMPIONAT SHUMË KORREKT

Kategoria e re e shpikur nga Alejandro Agag interpreton shpirtin e kohës: SUV me bateri, faza përgjatë skenarëve natyrorë…

06/09/2021 8:58 PM

Teknologji

Tre parqe diellore inovative në botë

Prodhimi i energjisë diellore u rrit me 22% në vitin 2019 dhe sot është burimi i energjisë elektrike më ekonomik në histori – sipas Agjencisë Ndërkombëtare…


Apple, sërish marka më e fortë në botë

Me vlerë 408,251 miliardë dollarë, Apple është marka më e fortë në botë. Ky është përfundimi i studimit të…

22/10/2021 3:34 PM

Netflix vlerëson se Squid Game do të vlejë gati 900 mln dollarë

Netflix vlerëson se seriali i famshëm Squid Game do të krijojë thuajse 900 milionë dollarë në vlerë për kompaninë,…

20/10/2021 12:41 PM

Facebook, 10 mijë vende të reja pune në BE në 5 vitet e ardhshme

Facebook do të investojë në Europë, duke krijuar 10 mijë vende të reja pune në pesë vitet e ardhshme,…

18/10/2021 5:38 PM

Menaxhim

“Kolegët toksikë”, cilët janë dhe si t’i njohim ata

Shpesh njerëzit vuajnë nga ankthi apo pagjumësia e shkaktuar nga puna. Megjithatë, vuajtje të tilla shpesh i shkaktojnë të ashtuquajturit “toxix workers” (punonjësit toksikë) ose kolegët…


13 rregullat e Colin Powell për suksesin dhe udhëheqjen

Colin Powell, 84 vjeç, sekretari i parë i Shtetit me ngjyrë në SHBA, u largua nga jeta të hënën…

19/10/2021 5:40 PM

20 punëdhënësit më të mirë në botë

Klasifikimi i 2020-s pasqyronte se si kompanitë iu përgjigjën emergjencës shëndetësore. Renditja e këtij viti, mënyrën se si ditën…

18/10/2021 4:48 PM

Aksident në punë apo sëmundje profesionale, harta e statusit juridik të Covid-19 në Europë

Të gjithë vendet europiane ju lejojnë ta lidhni sëmundjen e Covid-19 me një aktivitet në punë – shkruan një…

15/10/2021 5:14 PM

Sport

Forbes / 10 basketbollistët më të paguar në NBA

Rriten emocionet për fillimin e sezonit të NBA 2021-22, mbrëmjen e së mërkurës javën tjetër. Me këtë rast, Forbes përpiloi klasifikimin e 10 basketbollistëve më të…


Dy klubet e Manchester kryesojnë renditjen e klubeve me vlerën më të lartë të transferimit

Dy gjigantët e Premier League të qytetit të Manchester-it kryesojnë klasifikimin e klubeve europiane për vlerën më të lartë…

08/10/2021 6:37 PM

Forbes / 10 futbollistët më të paguar në botë, CR7 lë pas Messin

Para se të kalonin 24 orë nga lajmi se Cristiano Ronaldo u largua nga Juventus për t’iu bashkuar Manchester…

22/09/2021 5:21 PM

Raporti / Covid u kushton 42 mln £ klubeve të “Big 5” për lojtarët e infektuar

Futbollistët që kanë rezultuar pozitivë me Covid u kanë kushtuar klubeve të Premier League më shumë se 9 milionë…

20/09/2021 5:36 PM

Life Style

Galeritë Uffizi vlerësohen “Muzeu më i mirë në botë” nga revista britanike “Timeout”

Firence është e mrekullueshme. Djep i Rilindjes Italiane, qyteti është një koncentrat i artit, kulturës dhe historisë, në një sasi të tillë që është e vështirë…


Sipërfaqja e Tokës, sa shumë e kanë ndryshuar njerëzit!

Sipas një studimi, 14.6% e sipërfaqes së Tokës në botë është ndryshuar nga njeriu Kjo është e barabartë me…

20/10/2021 3:13 PM

Studimi i ri / 20 qytetet më të qeta në botë

Kur na duhet të zgjedhim një vend të ri për të jetuar janë disa faktorët që marrim në konsideratë.…

12/10/2021 5:30 PM

Shëtitje në parkun e Chișinău, Moldavi, ku lulëzojnë dashuria dhe poezia

Chișinău është kryeqyteti i Republikës së Moldavisë, qendra kryesore dhe ekonomike e vendit, nyje për transportin dhe industrinë. Por…

06/10/2021 3:30 PM