Jeni duke lexuar në: Shtypi Ekonomik i Ditës

Abonohuni:

Kalendari i Botimit të Statistikave Ekonomike


« November 2019 »
Mo Tu We Th Fr Sa Su
        1* Statistikat e Kulturës all day
2 3
4 5 6 7 8* Të dhëna të pasqyrave financiare të bankave all day
* Tregues të shëndetit financiar all day
* Indeksi i Çmimeve të Konsumit all day
9 10
11* Të dhënat faktike të detajuara në \"Accrual\" dhe \"Cash\" all day
* Statistika të sistemeve të pagave all day
* Rezultatet Paraprake të Anketës Strukturore të Ndërmarrjeve all day
12* Treguesit fiskal të konsoliduar të qeverisjes së përgjithshme (paraprak) all day
* Vjetari Statistikor all day
13 14* Treguesit Demografikë all day
15* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e Bankës Qendrore all day
* Teknologjia e Informacionit dhe Komunikimit në Familje all day
16 17
18* Tregtia e Jashtme all day
19* Indeksi i Harmonizuar i Çmimeve të Konsumit all day
20 21* Aksidentet Rrugore all day
22* Bilanci i Energjisë Elektrike all day
* Vjetari Statistikor Rajonal all day
23 24
25* Llogaritë financiare të sektorit të korporatave jo financiare dhe ekonomive all day
* Llogaritë financiare të të gjithë sektorëve all day
* Statistikat fiaskale të qeverisë all day
* Llogaritë financiare të sektorit të qeverisë së përgjithshme all day
* Llogaritë financiare të sektorit jo rezident all day
* Statistika të sistemeve të pagave all day
* Llogaritë financiare të sektorit financiar all day
* Statistikat mbi të Ardhurat dhe Nivelin e Jetesës all day
26* Lëvizjet e Shtetasve all day
* Statistikat e Transportit all day
27* Depozitat all day
* Kredia për ekonominë all day
* Huatë all day
* Normat e interesit all day
* Ekonomia dhe buxheti all day
* Depozitat e përfshira në paranë e gjerë all day
* Të dhëna të korporatave depozituese all day
* Kursi i këmbimit në fund të periudhës all day
* Statistika të rezervës ndërkombëtare all day
* Bilanci sektorial i shoqërive të kursim-kreditit all day
* Agregatët monetarë all day
* Lejet e Ndërtimit all day
28 29 30* Treguesit fiskal të konsoliduar të qeverisjes së përgjithshme (përfundimtar) all day
 

Akti normativ kalon pa shpërblimet në fundvit

Ministria e Financave dhe Ekonomisë refuzoi kërkesën e deputetëve të Komisionit të Ekonomisë për të parashikuar në aktin normativ të buxhetit të këtij viti një fond për dhënien e shpërblimeve…

Lungomare, projekti me dëme dhe defekte

Ndërsa kanë filluar punimet për zgjatimin e Lungomares në pjesë të tjera të bregdetit të Vlorës, shëtitorja e përfunduar para dy vjetësh nuk është marrë ende në dorëzim plotësisht, ndërsa…

Situatë kaotike me kontabilistët/ Hetimi i bordit mbikqyrës: Nga 3000, vetëm 600 në përputhje me ligjin

Pjesa dërrmuese e kontabilistëve që përgatisin dhe certifikojnë bilancet e bizneseve janë të palicencuar ose nuk përmbushin kërkesat ligjore. Situata kaotike është konstatuar pas një hetimi nga bordi i mbikëqyrjes…

KLSH: Borxhet e prapambetura, shqetësim për financat e shtetit

Kontrolli i Lartë i Shtetit vëren se borxhet e prapambetura të qeverisë janë bërë një shqetësim serioz për financat e shtetit. “Deficiti është nën raportuar. Detyrimet e prapambetura vitin e…

“Largimi i trurit”, 40% e emigrantëve shqiptarë me arsim të lartë

BB: Bosnje-Hercegovina dhe Shqipëria kanë përqindjen më të madhe të emigrantëve Shqipëria është vendi i dytë në Europë dhe Azinë qëndrore që ka numrin më të lartë të emigrantëve në…

Korporata e investimeve/ Projekti miratohet nga komisionet në Kuvend

Korporatës së investimeve i’u hap drita e gjelbërt jeshile nga komisioni i veprimtarive prodhuese. Qeveria angazhohet të krijojë një ndërmarrje të re publike, e cila do të përdorë pronat shtetërore…

Ministri i Jashtëm i Austrisë: Azilkërkuesit shqiptarë, problem i përsëritur për Francën

Ministri i Jashtëm i Austrisë, Alexander Schallenberg ishte sot për një vizitë zyrtare në Tiranë, ku u takua me homologun Gent Cakaj, me të cilin zhvilloi edhe një konferencë të…

“Sofat Fest” zhvendoset në Libohovë, tërheq pas vetes dhjetëra turistë

Një javë pasi “Sofat Fest” ngriti siparin në fshatin “Asim Zeneli” të Gjirokastrës këtë fundjavë u zhvendos në qytetin e Libohovës. Muzika tradicionale, prodhime tradicionale të zonës, tërhoqën krahas banorëve…

Tregu i Elbasanit rrezikon mbylljen

Disa vite me parë në  tregun industrial të Elbasanit ishte e vështirë të lëvizje pasi kishte një mbipopullim si nga ana e blerësve ashtu edhe nga dyqanet që tregtonin në…

Infermieria, “pasaportë” për t’u larguar nga vendi

Rritet numri i infermierëve që largohen nga vendi ynë. Gjatë vitit 2018 sipas të dhënave zyrtare të Urdhrit të Infermierit kanë kërkuar certifikatën e sjelljes 909 profesionistë të licencuar, ndërkohë…

Air Albania nisi fluturimet drejt Italisë

Mëngjesi i 30 Shtatorit e gjeti “Migjenin” në fluturim. Pasagjerët e parë udhëtuan drejt Romës në Itali. Në avionin Boeing 737-800 prodhim i vitit 2016, që mban emrin e poetit të…

Rruga e Kombit, 45 mln euro investim/ Po riparohen urat dhe po ndërtohen mbikalimet

Koncesinari i rrugës së Kombit thotë se 10 milionë euro është xhiroja e kompanisë në vitin e parë të operimit dhe jo fitimi. Sipas tij gjatë kësaj periudhe janë investuar…

Tenderi i Kardhiq-Delvinë/ U anulua para 1 muaji, por te Agjencia e Prokurimeve rezulton në proces

Fati i tenderit të shumëpërfolur për lotin e 7 të rrugës Kardhiq-Delvin mbështillet me mister. Në 30 gusht, ministria e infrastrukturës udhëzoi autoritetin rrugor shqiptar ta anulojë të dy tenderat,…

Lumë kërkesash për riparimin e godinave

Këto janë dëmtimet që ka shkaktuar tërmeti i së shtunës në godinën e Fakultetit Ekonomik të Tiranës, madje në momentin e goditjes nga tërmeti ka patur njerëz e punëtorë të…

Probleme me furnizimin me energji në gjysmën e territorit të vendit

Stuhitë, shkarkesat elektrike dhe shirat e rrëmbyeshëm kanë shkaktuar defekte në rrjetin e furnizimit me energji elektrike, të shoqëruara me këputje përcjellsash, thyerje të izolatorëve, dëmtime të kabllove dhe vërshim…

569 banesa të dëmtuara nga tërmeti i së shtunës

Tërmeti i së shtunës 7.5 ballë që goditi vendin tonë shkaktoi dëme të shumta materiale si dhe persona të lënduar. Sipas informacioneve paraprake zyrtare nga shtabi i emergjencave dhe Ministria…

Ndryshon rregullorja për të sëmurët kronikë/ Rimbursimi, dy herë në vit te mjeku

Për të marrë ilaçet me rimbursim pacientët me sëmundje kronike duhej që një herë në dy muaj të paraqiten tek mjeku i familjes në mënyrë që t’i përfitojnë falas apo…

Fasonët shesin më pak, shkak rënia e euros dhe mungesa e punëtorëve

Eksportet e tekstileve dhe këpucëve sipas Institutit të Statistikave ranë me rreth 1 pikë përqindjeje në periudhën janar-gusht, të këtij. Kryetari i shoqatës së fasonëve, Gjergj Gjika thotë se kjo…