Editorial

Qeveria nuk është seksere pronash!

Shqipëria arriti vitin e kaluar rekordin e Investimeve të Huaja Direkte (IHD) në vend, në nivelin e 1.5 miliardë eurove. Frika se me mbarimin e projekteve të mëdha,…

Ekspozita “7 DITË ART” në Tiranë

Më 20 qershor do të organizohet ekspozita "7 DITË ART", ku pikturat do të përshkruajnë një rrugëtim artistik nga Përmeti me lumin Vjosë deri në qytetin e Gjirokastrës. Piktori i njohur Kosta Zhonga shpjegon se kjo ekspozitë u quajt "7 DITË ART" për të simbolizuar…

Kosova

Kosova vendos sanksione shtesë Rusisë, sanksionon edhe Republikën Islamike të Iranit

Qeveria e Kosovës ka miratuar pakot sanksionuese ndaj Rusisë, Bjellorusisë dhe Iranit. Qeveria e Kosovës të enjten ka miratuar pakon e sanksioneve ndaj Republikës Islamike të…


Rama në Kosovë flet për hekurudhën Durrës-Prishtinë; Analizë për opsione më të mira

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, gjatë qëndrimit në Kosovë ka folur për hekurudhën Durrës-Prishtinë. Rama ka thënë se po…

10/06/2024 9:16 PM

Raportet e “acaruara” mes dy kryeministrave, Rama qëndron në Kosovë por nuk takohet me Kurtin

Nga Fatos Shala, Prishtinë Kryeministri Albin Kurti dhe kryeministri Edi Rama duket se vazhdojnë t’i kenë raportet e “acaruara”.…

10/06/2024 3:58 PM

Safet Gërxhaliu: Nga energjia tek ushqimet, potencialet

Ekonomia e Kosovës ka potenciale të larta për të rritur eksportet, por zhvillimet politike në vend po lënë në…

07/06/2024 10:02 PM

Europa

Aksionet franceze shënojnë javën më të keqe që nga viti 2022 për shkak të frikës së fitores të ekstremit të djathtë

Aksionet franceze shënuan rënie të premten, duke reflektuar frikën e krijuar nga perspektiva e një qeverie të ekstremit të djathtë. Kjo pritshmëri tronditi tregjet financiare europiane,…


Sa do të paguajnë fansat gjatë Euro 2024? Çmimet e birrës në të gjithë kryeqytetet europiane

Çmimet e birrës ndryshojnë shumë nëpër kryeqytetet europiane, me kostot më të larta të gjetura në rajonin nordik, Mbretërinë…

14/06/2024 11:45 AM

Oferta 325 milionë euro e Lufthansa për operatorin italian ITA pritet të miratohet nga BE

Investimi i Deutsche Lufthansa AG prej 325 milionë euro në operatorin ajror ITA Airways të Italisë pritet të miratohet…

13/06/2024 3:54 PM

BE do të godasë automjetet elektrike kineze me tarifa shtesë deri në 38%, nga korriku

Lëvizja vjen pasi prodhuesit europianë të automjeteve po sfidohen nga një fluks i automjeteve elektrike me kosto më të…

12/06/2024 3:36 PM

Rajoni

Gjendja financiare është më e mirë për një të tretën e kroatëve

Gjendja financiare është përgjithësisht më e mirë për rreth një të tretën e kroatëve, dhe të rinjtë tani janë më optimistë se më parë. Siç shkruan…


Kroacia si destinacion për pensionistët. A mund të mësojë nga Portugalia?

Kroacia, më në fund, përfitoi nga viza nomade dixhitale disa vite më parë dhe ishte një sukses. A mund…

30/05/2024 2:52 PM

Gratë në tregun e punës/ Kush qëndron më mirë: Kosova, Shqipëria, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut apo Serbia

Demokracia për Zhvillim (D4D) e Kosovës ka publikuar sfidat, dhe problemet me të cilat përballen gratë dhe rëndësia e…

15/05/2024 2:00 PM

Sektori kroat i bujqësisë nuk e ka përqafuar (ende) dixhitalizimin

Tani për tani, vetëm rreth 10% e të gjithë sektorit bujqësor kroat po përdor dixhitalizimin. Kjo është një shifër…

15/05/2024 1:41 PM

Të Tjera nga Bota

Ekonomia globale e qëndrueshme për herë të parë në tre vjet, do të rritet 2.6% këtë vit

Ekonomia botërore pritet të rritet me 2.6 për qind këtë vit dhe ritmi i zgjerimit pritet të mbetet i qëndrueshëm gjatë gjithë vitit, pa luhatje të…


Eksportet e Kinës rriten në mënyrë të qëndrueshme, por importet më të ngadalta dobësojnë perspektivën

Eksportet e Kinës u rritën më shpejt, edhe për një muaj të dytë në maj, duke sugjeruar se pronarët…

07/06/2024 5:04 PM

Bota arrin një sërë temperaturash rekord, OKB paralajmëron për ‘ferrin klimatik’

Secili nga 12 muajt e fundit, u rendit si më i ngrohti i regjistruar në krahasimet vjetore, tha shërbimi…

06/06/2024 3:22 PM

Fed do të ulë normat dy herë këtë vit, shumë analistë parashikojnë një ose asnjë ulje

Rezerva Federale e SHBA, do të ulë normën bazë të interesit në shtator dhe, edhe një herë tjetër pas…

05/06/2024 3:30 PM

Makina

Tesla pritet të rrisë çmimet e Model 3 në Europë

Kjo vjen për shkak të taksave shtesë të importit, që ka të ngjarë të vendosen për automjetet elektrike të prodhuara në Kinë dhe shiten në BE…


Volvo do të prezantojë pasaportën e parë në botë për bateritë EV

Thuajse 3 vjet para hyrjes në fuqi të rregullave   Volvo Cars do të prezantojë pasaportën e parë në…

04/06/2024 4:42 PM

Volkswagen do të ndërtojë makina elektrike me kosto të ulët për të konkurruar rivalët kinezë

Volkswagen do të ndërtojë makina elektrike me kosto të ulët, për të konkurruar më mirë me rivalët e ashpër…

29/05/2024 4:48 PM

Prodhuesve europianë të makinave u duhet kohë që të konkurrojnë me Kinën

Shtëpitë automobilistike europiane po përballen me “një formë asimetrike të konkurrencës” jo vetëm me Kinën, por edhe me subvencionet…

27/05/2024 3:05 PM

Teknologji

Apple bëhet kompania e parë në botë me vlerë marke 1 trilion dollarë

Sipas raportit BrandZ të Kantar, vlera e Nvidia është trefishuar   Apple është bërë kompania e parë në botë që kalon pragun prej 1 trilion dollarësh…


IDC: Tregu i “wearable” rritet me 8.8% në T I 2024

Por blerësit përqendrohen te modelet më ekonomike   Tregu i pajisjeve wearable e nisi vitin 2024 me rritje të…

10/06/2024 3:31 PM

Nvidia kalon Apple si kompania e dytë me vlerën më të lartë

Vlera e prodhuesit të chip-ave të Inteligjencës Artificiale të Nvidia arriti nivele rekord të mërkurën, duke kapërcyer pragun prej…

06/06/2024 3:58 PM

8 instrumente IA për të rritur biznesin tuaj

Mendoni përtej ChatGPT për këto instrumente të tjera të Inteligjencës Artificiale dhe shihni se cili i përshtatet më mirë…

03/06/2024 4:28 PM

Menaxhim

Si të jemi më të qetë dhe më të lumtur pa hequr dorë nga rrjetet sociale

A janë shndërruar të rinjtë e sotëm në ‘brezinë e shqetësuar’ (the anxious generation) për shkak të telefonave celularë? Gati dy dekada në epokën e telefonave…


4 mënyra befasuese për të gjetur lumturinë

Të gjithë duam të jemi të lumtur, por arritja e lumturisë mund të duket shumë e vështirë. A mund…

12/06/2024 11:30 AM

Kompania nuk është familje

CEO i Airbnb ndan gabimin, që bëri mbi pushimet e stafit gjatë kohës së Covid. Pavarësisht se sa shumë…

10/06/2024 12:00 PM

Jeni mendërisht më të fortë se shumica e njerëzve?

Forca mendore, është aftësia për të rregulluar në mënyrë produktive emocionet, mendimet dhe sjelljet tuaja, edhe në rrethana sfiduese.…

06/06/2024 1:30 PM

Sport

Sa vlen Euro 2024, të ardhurat, kostot dhe ndikimi në vendin pritës

Një xhiro të ardhurash thuajse 2.5 miliardë euro, që do të sjellë më shumë se 1 miliard euro në arkat e UEFA dhe në total 331…


Forbes / 50 atletët më të paguar në botë

Revista e specializuar “Forbes” publikoi edhe për vitin 2024 klasifikimin e atletëve më të paguar në botë. 10 atletët…

17/05/2024 12:20 PM

Raporti / Migrimi i lojtarëve është ende një trend në rritje

Studimi i fundit i CIES Football Observatory zbuloi një rritje të lojtarëve të huaj për vitin 2024, duke shënuar…

15/05/2024 5:22 PM

Tregu europian i sponsorizimeve arrin rekordin 30.9 miliardë euro

Sipas një studimi të fundit të European Sponsorship Association (ESA) në bashkëpunim me Nielsen Sports, tregu europian i sponsorizimeve…

18/03/2024 4:42 PM

Life Style

Grand Palais në Paris do të rihapet në kohë për Lojërat Olimpike

Pas një shndërrimi arkitektonik katërvjeçar, Grand Palais është më i bukur se kurrë Që nga çasti kur u ndërtua, në vitin 1900, Grand Palais u admirua…


Thesaret e humbura, veprat e artit më të kërkuara në botë

Nga piktura "Lulekuqet" (Poppy Flowers) nga Vincent Van Gogh, te kryevepra e humbur e Rembrandt, "Krishti në stuhi në…

11/06/2024 11:30 AM

Hotelet historike në Europë që i kanë rezistuar kohës

Qëndrimi në një nga hotelet më të njohura në botë, është një synim, që shumëkush mund ta ketë. Kështjellat…

09/06/2024 12:00 PM

Qytetet ku njerëzit ecin më shumë, Peja dhe Shkodra në top 10

Destinacionet më të mira për këmbësorët sipas një studimi të ri. Pak gjëra në jetë janë aq të këndshme,…

08/06/2024 11:30 AM