Editorial

Inflacioni drejt normalizimit?

Prej më shumë se 10 vjetësh, qeveritarë, bankierë qendrorë e privatë, investitorë apo konsumatorë, jetojnë në një botë me inflacion të ulët dhe norma interesi thuajse në zero,…

Nr: 997 monitor 997 Abonohuni

Video / Monitor Ekonomi

Pandemia rrit kostot spitalore

Pandemia rrit kostot spitalore

Pandemia Covid-19 i rriti kostot spitalore për ditë qëndrimi deri në 90 për qind gjatë vitit 2020, sipas të dhënave zyrtare nga Fondi i Sigurimit të Detyrueshëm të Kujdesit Shëndetësor. Kemi ftuar në Monitor Brief Insight të na flasë për këtë fenomen, ekspertin e shëndetësisë,…

Te Fundit nga Koronavirus

Bota ka nevojë për një hetim të plotë mbi origjinën e Covid-19  

Kina nuk është e interesuar, shkruan The Economist   Dokumentari “Misteri i virusit”, i transmetuar më 12 gusht, tërhoqi vëmendje tepër të madhe për një dokumentar…


5 shtete që po rihapen dhe po mësojnë të jetojnë me Covid-19

Më shumë se 18 muaj pas shfaqjes së pandemisë Covid-19, një numër vendesh kanë vendosur se është koha për…

16/09/2021 12:14 PM

SHBA përcakton 10 shtete si destinacione me rrezik të lartë, midis tyre edhe Shqipëria

Qendra amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, ka shtuar edhe 10 destinacione të tjera në listën e vendeve…

15/09/2021 10:10 AM

The Lancet: Doza e tretë përforcuese e vaksinave COVID-19 nuk është e nevojshme

Një dozë e tretë e vaksinës nuk është e nevojshme për popullatën e përgjithshme pasi vaksinat kundër COVID-19 janë…

14/09/2021 2:20 PM

Kosova

Nga 1 tetori, arsimi i lartë publik në Kosovë bëhet pa pagesë

Arsimi i lartë publik në Kosovë do të jetë pa pagesë, nisur nga 1 tetori i këtij viti. Kryeministri Albin Kurti ka treguar se shkollimi pa…


Takimi i dy qeverive, Kosova dhe Maqedonia e Veriut nënshkruajnë 11 marrëveshje

Kosova dhe Maqedonia e Veriut në kuadër të takimit të dy qeverive sot në Shkup kanë nënshkruar 11 marrëveshje…

16/09/2021 3:02 PM

Mbi 380 mijë emigrantë vizituan Kosovën këtë verë

Gjatë muajit gusht, duke e shfrytëzuar Aeroportin Ndërkombëtar “Adem Jashari”, në Kosovë kanë ateruar 3,034 aeroplanë, në total me…

16/09/2021 11:49 AM

Gastronomët e Kosovës paralajmërojnë heqjen e kasave fiskale

Masat antiCovid të marra nga Qeveria kanë acaruar gastronomët e Kosovës, të cilit edhe kanë paralajmëruar heqjen e kasave…

14/09/2021 3:39 PM

Europa

Ekonomia gjermane do të rritet 2.1% në 2021, 4.9% në 2022

Ekonomia gjermane do të rritet më ngadalë se sa pritej këtë vit pasi problemet me zinxhirët e furnizimit dhe mungesat e lëndëve të para mbajnë pezull…


Georgieva ushtroi presion ndaj punonjësve të Bankës Botërore për të favorizuar Kinën në raportin e bankës

Udhëheqësit e Bankës Botërore, përfshirë shefen ekzekutive të atëhershme, Kristalina Georgieva, ushtruan "presion të padrejtë" mbi stafin, për të…

17/09/2021 10:00 AM

Linjat ajrore europiane me kosto të ulët mund të kenë përparësi në një botë post-Covid-19

Linjat ajrore europiane me kosto të ulët do të kenë avantazhe të qarta ndaj linjave më të mëdha ajrore…

16/09/2021 4:01 PM

50 mld euro kundër Covid deri në 2027, BE do të dhurojë edhe 200 mln doza të tjera

Bashkimi Europian do të dhurojë edhe 200 milionë doza të tjera vaksine kundër COVID-19 për vendet më të varfra…

15/09/2021 2:57 PM

Rajoni

Gjallërohet ekonomia në rajon, bashkë me të edhe çmimet

Vendet e rajonit kanë shënuar përmirësim të aktivitetit ekonomik dhe rritje të çmimeve të konsumit, sipas një raporti të fundit të Bankës së Shqipërisë. Me nisjen…


Serbia, vatra e re strategjike e Kinës 

Anëtarësimi në BE mbetet qëllimi strategjik i Serbisë, pasi dy të tretat e shkëmbimit tregtar të saj janë me…

17/09/2021 10:04 PM

BE kushtëzon ndihmën prej 14.2 miliardë eurosh për Kosovën, Shqipërinë dhe vendet e tjera

Parlamentit Europian ka ndarë 14,2 miliardë euro për Kosovën, Shqipërinë, Bosnjë - Hercegovinën, Malin e Zi, Serbinë dhe Turqinë…

16/09/2021 11:33 AM

PBB-ja në Rumani rritet me 1.8% në TM2, nën nivelin e parashikimeve 

PBB e Rumanisë u rrit me 1.8% në tremujorin e dytë pas rritjes me 2.5% në tremujorin e parë,…

15/09/2021 4:44 PM

Te Tjera nga Bota

Largimi i Amerikës nga Afganistani do të nxisë xhihadistët në të gjithë botën

Edhe nëse talebanët nuk i ndihmojnë luftëtarët e tjerë ekstremistë, thjesht suksesi i tyre është një frymëzim, shkruan The Economist   Kur një president i ri…


Borxhi global po i afrohet shpejt rekordit prej 300 trilion dollarësh

Borxhi global arriti një rekord të ri prej afro 300 trilionë dollarë në tremujorin e dytë, por raporti i…

17/09/2021 11:57 AM

SHBA, vaksinim i detyrueshëm për kompanitë me 100 apo më shumë punonjës, ose të testohen rregullisht

Presidenti amerikan Joe Biden ka njoftuar masa gjithëpërfshirëse kundër Covid-19 që kërkojnë që punëtorët në kompanitë e mëdha të…

10/09/2021 12:05 PM

Nga Saigoni në Kabul, çfarë nënkupton për botën fiaskoja amerikane në Afganistan?  

Humbja në Afganistan, ashtu si ajo në Vietnam, është një pikë kthese. Shumë kanë frikë se armiqtë e Amerikës…

03/09/2021 10:00 PM

Makina

MERCEDES-BENZ CLASSE S

Për të qenë ai që është, pra një nga makinat më të avancuara në botë në aspektin teknologjik, kjo nuk shkakton ndonjë impresion të madh. Në…


AUDI A3 SEDAN

Tre volume hapësirash të futur në një makinë sportive. Tashmë ajo është më e gjatë, por volumi i bagazheve…

14/09/2021 12:54 PM

NJË KAMPIONAT SHUMË KORREKT

Kategoria e re e shpikur nga Alejandro Agag interpreton shpirtin e kohës: SUV me bateri, faza përgjatë skenarëve natyrorë…

06/09/2021 8:58 PM

BMW X1 XDRIVE25E

Merr makinën më të vogël sportive të Monacos me motor benzine, shtoi një motor elektrik dhe një bateri 10…

06/09/2021 8:56 PM

Teknologji

Rekord “green pass” false në Telegram. Në SHBA dyfishohen çmimet

Rekord i papritur në tregun e zi në të gjithë botën, për certifikata vaksinimi false (green pass) në Telegram. Rrezja e veprimit shtrihet në 29 vende,…


Studimi / Instagram, “një aplikacion toksik për adoleshentët”. Dhe Facebook e di!

Një kërkim i brendshëm i shoqërisë me seli në Menlo Park, i publikuar në “Wall Street Journal”, tregon se…

16/09/2021 3:16 PM

Nga iPhone 13 tek iPad e gjeneratës së fundit, risitë e prezantuara nga Apple në eventin e fundit

Siç pritej nga shumë lajme të publikuara në rrjet javë më parë, në eventin e 14 shtatorit 2021, i…

15/09/2021 9:10 AM

Kompania kineze e makinave pa drejtues, WeRide, prezanton “Robovan” për dërgesat autonome

Nga viti 2019, ajo po teston robotaksitë, ose taksi autonome, në rrugët e Guangzhou, Kinë. Shoqëria e përuroi këtë…

13/09/2021 1:39 PM

Menaxhim

Covid dhe rasti i çuditshëm i kolegëve fantazmë – Të punësuar dhe të pushuar, pa takuar askënd

Ata që nisin një punë të re gjatë pandemisë, shpesh i shohin kolegët vetëm online. Ky është një fenomen stresues duke bërë që disa të japin…


3 gjëra që njerëzit më bindës i bëjnë ndryshe për të arritur atë që dëshirojnë, sipas një psikologu social  

Ne shpesh mendojmë se veprimet, kontributet dhe kërkesat tona do të anashkalohen ose do të refuzohen, qoftë kjo një…

16/09/2021 3:44 PM

Avantazhet kur një anëtar i ekipit largohet nga grupi

Siç thotë ajo shprehja, e vetmja mënyrë “për të pushuar” shefin tuaj, është duke dhënë dorëheqjen nga puna. Kështu…

14/09/2021 4:57 PM

Interesat jashtë pune mund t’ju bëjnë më produktivë

Hobit “ofrojnë një dimension në jetën tonë” – thotë Robert Cross, i cili ka studiuar zakonet dhe rrjetet sociale…

10/09/2021 4:45 PM

Sport

Emma Raducanu do të fitojë 2.5 mln $ për suksesin e saj në U.S. Open

Shifra është 8 herë më shumë se fitimet e mëparshme në karrierë   Kampionia adoleshente e tenisit, Emma Raducanu, do të marrë 2.5 milionë dollarë për…


FIFA: Të ardhurat nga transferimet, rënie me 2.08 mld $ krahasuar me me rekordin e 2019-s

Me futbollistët e transferuar që po përshtaten te klubet e reja për sezonin e ardhshëm, FIFA publikoi raportin International…

13/09/2021 5:18 PM

Shpenzimet për transferime në Premier League bien në 11. mld sterlina

Klubet e Premier League angleze shpenzuan më shumë se 1 miliard sterlina në merkaton e transferimeve të verës, e…

03/09/2021 6:54 PM

United, nisin të ndihen efektet e CR7. Synimi, 35 mln euro nga sponsorë të rinj

Efekti i CR7 ka filluar të ndihet te Manchester United. Klubi anglez do të mbulojë shpenzimet e transferimit të…

01/09/2021 5:14 PM

Life Style

Ain Dubai, si u ndërtua rrota më e madhe e vëzhgimit në botë

Në një qytet të mbushur me superlativa, është shtuar struktura më e re në listën e gjatë të ndërtesave “më të mëdha” dhe "më të larta"…


Chamois, i vetmi fshat italian që nuk mund të arrihet me makinë

Fshati i izoluar malor Chamois është dëshmi se është e mundur të shkosh në një botë tjetër, në vetëm…

15/09/2021 4:55 PM

Ushqimet që ndryshimet klimatike mund të eliminojnë nga menuja juaj

Me siguri keni parë dhjetëra foto të arinjve polarë të dobësuar në Arktik, të vetëm mbi një pllakë akulli,…

14/09/2021 1:16 PM

Ishulli grek Milos votohet ishulli më i mirë në botë për vitin 2021

Ishulli grek Milos u votua si ishulli më i mirë në botë për vitin 2021, sipas një sondazhi nga…

13/09/2021 3:54 PM