Si mund të rimëkëmben më shpejt qeveritë nga paaftësia paguese?

07/12/2020 12:56 PM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrint Koha që të përveshim mëngët. Propozimet nga G20 dhe FMN mund të lehtësojnë dhimbjen si për huamarrësit ashtu edhe për huazuesit, shkruan The Economist   “Procedurat për zgjidhjen e një krize ndërkombëtare borxhi, i ngjajnë një cirku me tre unaza”, shkroi Alexis Rieffel, një ish-zyrtar i Departamentit të Thesarit Amerikan, në vitin 1985. Në unazën e parë, shteti i falimentuar negocion me FMN-në, e cila duhet të vendosë sa mund të shlyejë vendi dhe sa duhen shtrënguar rripat. Në unazën […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of