Si po reagon ekonomia e Kinës ndaj përhapjes masive të koronavirusit

02/03/2020 10:29 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrint Mes shqetësimeve në rritje për ndikimin e COVID-19 në ekonominë kineze, ia vlen të rikujtohen mësimet nga shpërthimi i virusit SARS, 17 vjet më parë. Në vitin 2003, rritja kombëtare ra nga 11.1 për qind, në 9.1 për qind në tremujorin e dytë, por u rikuperua shumë shpejt gjatë tremujorit të tretë. Rimëkëmbja në industri të ndryshme ishte e fuqishme pas këtij virusi dhe ajo vazhdoi po me të njëjtat ritme të larta edhe gjatë vitit të ardhshëm. Por […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of