SI SPEKULONIN TREGTAReT E GRURIT Ne KOHeN E ZOGUT

23/10/2007 12:00 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrint Për herë të parë revista “Monitor” publikon një histori të shkurtër të marifeteve që përdornin tregtarët e grurit dhe prodhuesit e miellit në vitet e Monarkisë së Zogut, të cilët duke dashur që të fitonin dhe të pasuroheshin sa më shpejt, abuzonin me çmimet duke i ngritur ato në mënyrë fiktive. Cili ishte mendimi i ekonomistëve të asaj kohe në lidhje me këto probleme dhe çfarë masash i sugjeronin ata qeverisë, në mënyrë që ajo t’u ndalte dorën spekulantëve […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of