Si të ndalohet huamarrja e qeverisë në kurriz të popullit të tyre

24/06/2019 3:42 PM 0 komente

Parimet mbi transparencën e borxhit të miratuar në një samit të G20 mund të jenë lëvizja e duhur në këtë drejtim   Në vitin 2016, qeveria e Mozambikut pranoi se kishte borxhe të fshehta që arrinin vlerën 1.4 miliardë dollarë, ose 11% të PBB-së, kryesisht si garanci për huatë për kompanitë e mbështetura nga shteti. Rritja ra, vlera e monedhës vendase gjithashtu dhe donatorët e huaj të frikësuar nga kjo situatë u larguan, shkruan The Economist. Rezultatet kanë qenë “shkatërruese”, […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of