Si te ushqejme boten

05/09/2010 12:00 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrint Bota po kultivon një lloj drithi aspak të këndshëm: “agropesimizmin”, ose frikën se njerëzimi nuk do të jetë në gjendje t’i sigurojë vetes ushqim në të ardhmen, në mos duke dëmtuar ambientin. Katastrofat natyrore – zjarri në Rusi dhe përmbytjet në Pakistan, shtete që respektivisht renditen i pesti dhe i teti për sa i përket prodhimit të grurit në rang global – i kanë dhënë tashmë ngjyra biblike frikës gjithnjë në rritje për rrezikun e urisë. Deri në vitin […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of