Sigurimi i rimëkëmbjes nëpërmjet investimeve të duhura publike

19/10/2020 9:35 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrintPandemia e COVID-19 po shkakton një dëm të konsiderueshëm në perspektivën e Europës Qendrore, Lindore dhe Juglindore. Ekonomia e rajonit pritet të tkurret afërsisht me 5½ për qind në vitin 2020, duke fshirë pothuajse tre vjet përparimi ekonomik. Për të mbështetur rimëkëmbjen dhe për të përmirësuar standardet e jetesës, shtetet mund të marrin në konsideratë më shumë shpenzime në infrastrukturë, si rrugë, shkolla, spitale dhe lidhje dixhitale, shkruan Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN). Disa vende tashmë po planifikojnë të rrisin investimet […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of