Kostot e tradhtisë financiare

Në të mirë dhe në të keq, derisa paraja të na ndajë! Duket si utopike, por fenomeni i tradhtisë financiare është i përhapur edhe në vendin tonë. Për të folur rreth kësaj çështje, kemi ftuar në Monitor Brief Insight, Marsida Simo, sociologe.

Kosova

Kosova, pranë dimrit të vështirë me energji elektrike

Autoritetet në Kosovë u kanë bërë thirrje qytetarëve për kursimin e energjisë elektrike, duke paralajmëruar dimër të vështirë. Sipas paralajmërimeve, Kosova nuk do të ketë energji…


Rriten përsëri çmimet në Kosovë, inflacioni shkon në 14.2 për qind

Situata me rritjen e çmimeve është rënduar edhe më shumë në Kosovë. Gjatë muajit korrik inflacioni ka shkuar si…

12/08/2022 3:36 PM

Hapet tenderi ndërkombëtar për autostradën Shkup-Prishtinë

Qeveria e Maqedonisë së Veriut ka hapur ofertën për tender ndërkombëtar për autostradën e shumëpërfolur Shkup-Prishtinë. Vlera totale e…

11/08/2022 6:59 PM

Kosova hyn në detyrime financiare, ndahen 40 milionë euro për energjinë e serbëve në veri

Qeveria e Kosovës ka marrë vendim për pagesë në vlerë prej 40 milionë euro, për detyrimet që ndërlidhen me…

10/08/2022 2:00 PM

Europa

Si inflacioni po e kthen përmbys skenarin ekonomik

Prirja shqetësuese po përhapet në çdo cep të ekonomisë globale, me efekte dramatike. McKinsey Global Publishing vëren të dhënat më të fundit   Çdo mëngjes, një…


Lufta e gjatë

Konflikti i zgjatur favorizon Rusinë apo Ukrainën? Ukraina po mbështetet tek aleatët perëndimorë; Vladimir Putin shpreson që ata të…

13/08/2022 10:00 PM

Olaf Scholz mbështet propozimin për gazsjellësin e ri europian të gazit

Kancelari gjerman thekson avantazhet e mundësisë për të lidhur Portugalinë dhe Spanjën me Europën Qendrore nëpërmjet Francës. Kancelari gjerman,…

12/08/2022 4:38 PM

Inflacioni në SHBA bie gjatë muajit korrik, pas rënies së çmimeve të benzinës

Çmimet në SHBA vazhduan të rriten me shpejtësi muajin e kaluar, por rënia e kostove të benzinës ndihmoi në…

11/08/2022 4:50 PM

Rajoni

Kroaci, kompania japoneze Nipro investon 13 milionë euro në një uzinë të re

Kompania e prodhimit të pajisjeve mjekësore, Nipro Corporation Japan, tha se do të investojë 100 milionë kuna (13.6 milionë dollarë/13.3 milionë euro) në një fabrikë të…


Borxhi publik i Rumanisë arrin në 49.2% të PBB-së në fund të prillit

Borxhi publik i Rumanisë u rrit me 8.9 miliardë RON (1.8 miliardë euro) gjatë prillit, duke arritur në 602.9…

12/08/2022 10:12 PM

Serbia partneritet strategjik me Egjiptin 

Egjipti dhe Serbia nisën një partneritet të integruar strategjik dhe nënshkruan një sërë marrëveshjesh që mbulojnë disa fusha, ndërsa…

12/08/2022 12:50 PM

Bosnjë-Hercegovinë/ Termocentral me gaz, me vlerë 150 milionë euro 

Kompania boshnjake e naftës, Rafinerija Nafte Brod, synon të ndërtojë një termocentral me gaz 100 MW në Republikën Serbe…

09/08/2022 2:09 PM

Të Tjera nga Bota

Popullariteti i jashtëzakonshëm i TikTok

Rivalët e TikTok janë nervozë. Qeveritë janë të dyshimta. Një miliard përdorues janë ngulur në ekranet e celularëve, shkruan The Economist.   Macja ngre kokën për…


Si politikanët po tërheqin yjet e medias sociale

Politikanët e Amerikës Latine përpiqen të tërheqin yjet e mediave sociale, shpesh në mënyrë të pahijshme. Votuesit në rajon…

12/08/2022 10:00 PM

Çmimet e gazit po bien. Ja pse po ndodh kjo dhe sa mund të vazhdojë

Çmimet e gazit kanë rënë nën 4 dollarë për herë të parë që nga muaji mars, por tregu mbetet…

12/08/2022 11:46 AM

Propozimet e Presidentit Biden për taksat nuk përmbushin standardet e OECD-së për normën minimale

Akti i Reduktimit të Inflacionit lë disa boshllëqe, që do të thotë se norma për taksimin e biznesit prej…

11/08/2022 12:44 PM

Të Fundit nga Koronavirus

Covid-19 shkurtoi me 2.5 vite jetëgjatësinë e shqiptarëve në 2020-2021

Përgjatë dy viteve 2020-2021 pandemia Covid-19 e ka cenuar rëndë shëndetin e popullatës dhe përmbysi gjithashtu edhe progresin që vendi ynë kishte bërë në drejtim të…


Rriten rastet e reja pozitive me Covid-19; Mjekët: Nga grumbullimi në plazhe, restorante dhe bare

Rriten rastet e personave të infektuar me Covid-19. Mjekët paralajmërojnë shtim të infektimeve deri në mesin e korrikut, pasi…

04/07/2022 11:01 PM

Vaksinimi kundër Covid-19, për 2022 parashikohen të shpenzohen 20 milionë Euro

Ministria e Shëndetësisë ka parashikuar të shpenzojë këtë vit 2,4 miliardë Lekë apo rreth 20 milionë Euro për vaksinimin…

29/06/2022 2:00 PM

Ristrukturohet projekti për COVID-19, Banka Botërore e shtyn deri në fund të vitit

Banka Botërore ka shtyrë deri në fund të vitit afatin për mbylljen e projektit “Përgjigja ndaj emergjencës COVID-19 e…

06/06/2022 3:24 PM

Makina

FERRARI 296 GTB

Në Maranello ata dinë të bëjnë modele aq inovative sa të mund të krijojnë një para dhe një pas. Berlineta e re hibride është një nga…


DS 9 E-TENSE

Versioni 250, i këndshëm dhe i butë, hyn në gamën e flamurit francez. Ndërsa në krye gjejmë më performancën…

08/08/2022 10:45 AM

Skoda Kodiaq

Tani SUV-i i madh Bohemian, që i nënshtrohet një rivendosjeje, ofron karakteristika më të pasura dhe një brendshme më…

05/08/2022 11:08 AM

Ferrari rrit parashikimet për vitin 2022, pas rezultateve të mira në T II dhe rekordit të porosive

Ferrari mposhti parashikimet e fitimeve dhe raportoi porosi rekord në tremujorin e dytë, duke e nxitur prodhuesin e automjeteve…

02/08/2022 4:47 PM

Art

Artan Buca, piktura e heshtur që tregon shumë 

Një nga pikësynimet e artistit është observimi i asaj që ai percepton dhe më pas interpretimi dhe krijimi i një realiteti ku ai merr rolin e…


Enkelejd Zonja, piktura thirrëse e një artisti të heshtur

“THE BUNKER OF HOPE”, 2020, vaj në kanavacë, 42 x 31 cm, 1200 Euro   Enkelejd Zonja është një…

23/07/2022 10:02 PM

Erion Bardhi, beteja e brendshme e personazheve që janë përherë në pritje të Godosë

“PESHKATARI", vaj në kanavacë, 120 x 90 cm, 3000 EURO   Një nga veçoritë e artit vizual shqiptar ka…

09/07/2022 10:00 PM

Edmond Gjikopulli, në kërkim të Eldorados

“PASDITE NË RRUGËN DON BOSKO”, 140 x 50 cm, 3,000 EURO   Edmond Gjikopulli është një ndër zërat më…

18/06/2022 10:14 PM

Teknologji

Samsung prezanton kufjet me material të ricikluar

Me rastin e Unpacked 2022, kushtuar prezantimit të Galaxy Z Fold4 dhe Galaxy Z Flip4, Samsung zbuloi edhe kufjet Galaxy Buds2 Pro. E veçanta e këtyre…


Udhëtimet, në shënjestër të kriminelëve kibernetikë

Për të shmangur problemet dhe për të reduktuar sulmet e mundshme të kriminelëve informatikë, në “gjueti” për informacione personale…

08/08/2022 11:10 AM

Analistët: Rusia po fillon ta mundë Ukrainën në luftën informatike

Ndërkohë që lufta e Rusisë në Ukrainë vijon, teknikat e luftës elektronike mund t’u japin avantazh forcave ruse, sipas…

02/08/2022 4:01 PM

“Njëbrirëshit” vijojnë të lulëzojnë, pavarësisht vështirësive ekonomike

Këtë vit, rritja është në linjë me atë në vitin 2021, me një numër rekord kompanish që arritën statusin…

01/08/2022 10:30 AM

Menaxhim

Të menduarit shumë mund t’ju lodhë

Nëse ndiheni të rraskapitur në fund të një dite të rëndë në punë, ka mundësi që të keni menduar shumë. Studiuesit kanë zbuluar se përdorimi i…


“Kaktus” apo “Flokë bore”, cili është personaliteti juaj në punë?

Në librin e saj “The Cactus and Snowflake at Work”, trajnerja dhe këshilluesja Devora Zack, shpjegon se cilat janë…

11/08/2022 11:23 AM

5 mënyra për të mos menduar për punën gjatë pushimeve

Pushimet – për disa kanë filluar e për të tjerë kanë përfunduar. Synimi i tyre është të çlodheni dhe…

10/08/2022 11:11 AM

10 plazhet më të mira për punën në distancë

Po mendoni të bëheni nomad dixhital?   Dy vjet pas Mbylljes së Madhe të Zyrave, puna në distancë po…

09/08/2022 3:24 PM

Sport

Premier League, të ardhura rekord nga sponsorët e fanellës

Në këtë sezon, klubet e Premier League kanë arritur një shifër rekord prej thuajse 550 milionë eurosh (462,5 milionë sterlina) nga marrëveshjet e sponsorizimit për fanella,…


EA Sports bëhet sponsori kryesor i LaLiga

Pas njoftimit më 11 korrik të përfundimit të marrëveshjes mes LaLiga e Banco Santander, si sponsor kryesor, duke nisur…

02/08/2022 5:40 PM

Vlera e futbollistëve amerikanojugorë në kampionatet “Big 5”

Futbollistët amerikanojugorë kanë qenë pjesë përbërëse e futbollit në Europë prej shumë vitesh tashmë. Si pasojë e liberalizimit dhe…

27/07/2022 3:28 PM

Shakhtar Donetsk i kërkon FIFA-s 50 mln € dëmshpërblim: “Pak respekt” për klubet ukrainase

Klubi ukrainas, Shakhtar Donetsk, i kërkon FIFA-s dëmshpërblim prej 50 milionë eurosh për humbjen e tarifave të transferimit. Në…

19/07/2022 11:23 AM

Life Style

Kjo agjenci udhëtimi dëshiron që turistët të vizitojnë tani Ukrainën

Të vizitosh Ukrainën në këtë moment, për të kuptuar se çfarë do të thotë të jetosh në mes të luftës, të shohësh qytetet e saj të…


Qytetet më të bukura në botë, sipas shkencës dhe “raportit të artë”

Sipas shkencës, qyteti më i bukur në botë është Chester   Një studim ka zbuluar se qyteti i famshëm…

11/08/2022 12:00 PM

“Plazhi i kokoshkave” në ishujt Kanarie, një hapësirë koralesh të bardha 4000-vjeçare

Tenerife, Fuerteventura, Gran Canaria, Lanzarote, La Palma, La Gomera, El Hierro. Janë të gjithë emra ishujsh të lindura nga…

10/08/2022 10:30 AM

Hoshizuna-no-Hama, plazhi me mijëra yje

Dëshironi të zhyteni jo vetëm aty ku uji është më i kaltër, por edhe aty ku fjalë për fjalë…

09/08/2022 10:30 AM