Myticket.al, platforma e biletave online për çdo event

Zhvillimi i teknologjisë, tani ofron mundësinë e zgjedhjes dhe të blerjes online të biletave, për evente të ndryshme. Me nisjen e sezonit veror, kemi ftuar në Monitor Brief Insight Ana Murati, drejtoreshë ekzekutive e Myticket.al, për të na folur rreth përfitimeve të përdorimit të kësaj…

Kosova

Ministria e Financave nis punën për hartimin e strategjisë për mbrojtjen e konsumatorit dhe mbikëqyrjen e tregut

Ministria e Financave dhe Ekonomisë ka nisur punën për hartimin e Strategjisë së Mbrojtjes së Konsumatorëve dhe Mbikëqyrjes së Tregut 2023-2030 Takimi i parë i Grupit…


Qeveria e Kosovës do t’ua paguajë edhe këtë vit policën kufitare emigrantëve

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka konfirmuar që Qeveria do të paguajë policën e sigurimit për bashkatdhetarët. Në dallim…

04/07/2022 3:27 PM

Rritja e çmimeve në Kosovë, Kurti: Qeveria po përpiqet të marrë masa

Kryeministri Albin Kurti ka thënë se është evidente rritja e çmimeve, por jo vetëm në Kosovë. Sipas tij, çmimet…

30/06/2022 1:16 PM

Brenda 10 viteve, humbjet e energjisë në veri të Kosovës mbi 130 milionë euro

Humbjet e rrymës në veri të Kosovës brenda 10 vjetëve arritën mbi 130 milionë euro. Kosto e shpenzuar për…

29/06/2022 3:50 PM

Europa

Turqia përdor kontrollin e kapitalit për shkak të krizës së monedhës dhe inflacionit rekord

Teksa Presidenti Rexhep Tajip Erdogan ka refuzuar rritjen e normave të interesit, Turqia po shkon drejt kontrolleve të kapitalit për të mbështetur monedhën e saj kombëtare,…


Një memorandum nga shefi mbi “inflacionin” e kërkesës për falje

Burimet e “më fal”   Është kemi diskutuar shumë nga rreziqet që na kërcënojnë: pandemia, problemet e zinxhirit të…

01/07/2022 10:02 PM

Shefat duan t’u ofrojnë substanca psikodelike punonjësve të tyre. Mos po shohin halucinacione?

Në suitën e tij në Old Street në Londër, nën vështrimin vigjilent të një statuje të vogël guri, Christian…

01/07/2022 10:00 PM

Qytetet më të shtrenjta për të punuar nga jashtë vendit për vitin 2022

Hong Kongu është cilësuar si qyteti më i shtrenjtë për të jetuar dhe për të punuar jashtë shtetit këtë…

01/07/2022 11:48 AM

Rajoni

Kostot e ushqimeve rriten me 30% në Greqi

Çmimet e ushqimeve janë rritur mesatarisht me më shumë se 30% në Greqi që nga fillimi i pushtimit të Ukrainës nga Rusia katër muaj më parë.…


Bullgari, kur mund të anëtarësohet në Eurozonë?

Inflacioni, masat dhe mënyra si do të miratohet euro - këto ishin temat që diskutuan deputetët e Komisionit për…

25/06/2022 10:20 PM

Marrëveshja e gazit e Serbisë me Putinin ka krijuar një problem të ri për Europën

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, njoftoi se vendi i tij kishte rënë dakord për të lidhur një marrëveshje të…

24/06/2022 10:18 PM

Fitimet e bankave mbetën të qëndrueshme në Rumani 

Fitimet totale neto të sistemit bankar të Rumanisë u rritën me 3.6% në bazë vjetore, në 1.95 miliardë RON…

23/06/2022 2:25 PM

Të Tjera nga Bota

Bankat qendrore duhet të tregohen të kujdesshme me masat për inflacionin

Gjatë pandemisë, bankat qendrore në SHBA dhe në eurozonë reformuan strategjinë e tyre të politikës monetare, duke ndryshuar rrënjësisht praktikat e mëparshme. Pas një dekade ku…


Ekonomia e Kinës pati muajin e saj më të mirë që nga shkurti

Industritë e mëdha të prodhimit dhe të shërbimeve në Kinë sapo patën muajin e tyre të parë të rritjes…

01/07/2022 1:49 PM

Europa është në kërkim të mënyrave për të lehtësuar kaosin e udhëtimeve gjatë verës

Anulimet e fluturimeve dhe radhët e gjata në aeroporte: Kjo nuk është ajo që udhëtarët kishin planifikuar teksa niseshin…

30/06/2022 1:59 PM

Po afrohet kriza e borxhit për vendet në zhvillim

Kur Gana humbi aksesin në tregjet ndërkombëtare të kredisë në fund të vitit të kaluar, ky ishte një sinjal…

29/06/2022 2:01 PM

Të Fundit nga Koronavirus

Vaksinimi kundër Covid-19, për 2022 parashikohen të shpenzohen 20 milionë Euro

Ministria e Shëndetësisë ka parashikuar të shpenzojë këtë vit 2,4 miliardë Lekë apo rreth 20 milionë Euro për vaksinimin e popullatës kundër Covid-19. Në total, realizimi…


Ristrukturohet projekti për COVID-19, Banka Botërore e shtyn deri në fund të vitit

Banka Botërore ka shtyrë deri në fund të vitit afatin për mbylljen e projektit “Përgjigja ndaj emergjencës COVID-19 e…

06/06/2022 3:24 PM

Pfizer paralajmëron për ‘valë të vazhdueshme’ të Covid ndërsa vetëkënaqësia rritet

Shefi ekzekutiv Albert Bourla nis planin për të ofruar ilaçe me kosto më të ulët për kombet më të…

25/05/2022 4:21 PM

Vaksinat kundër Covid janë të sigurta për gratë shtatzëna dhe ulin rrezikun e humbjes së foshnjes gjatë shtatzënisë

Mjekët kanë theksuar rëndësinë e vaksinimit kundër Covid për gratë shtatzëna pasi një studim i madh zbuloi se vaksinat…

11/05/2022 11:12 AM

Makina

Dërgesat e Tesla-s bien gati 18% në tremujorin e dytë pas mbylljes së fabrikës në Kinë

Tesla dërgoi 254,695 automjete elektrike (EV) në botë në tremujorin e dytë, 18% më pak krahasuar me periudhën e mëparshme. Rënia e dërgesave u ndikua nga…


Mercedes përshtat fabrikat për prodhimin e automjeteve elektrike

Mercedes-Benz po përshtat rrjetin e fabrikave për të prodhuar një gamë të re automjetesh elektrike luksoze, ndërkohë që po…

29/06/2022 3:33 PM

5 vende kërkojnë të vonojnë eliminimin e automjeteve me lëndë djegëse në BE brenda vitit 2035

Bashkimi Europian pritet të votojë ndalimin e shitjes së makinave të reja me benzinë dhe naftë, duke nisur nga…

28/06/2022 2:02 PM

General Motors po përdor Inteligjencën Artificiale për të shpejtuar kontrollin e makinave

General Motors po përfshin Inteligjencën Artificiale në procesin e kontrollit të makinave. Shtëpia automobilistike po bën “një investim strategjik”,…

23/06/2022 5:48 PM

Art

Edmond Gjikopulli, në kërkim të Eldorados

“PASDITE NË RRUGËN DON BOSKO”, 140 x 50 cm, 3,000 EURO   Edmond Gjikopulli është një ndër zërat më të rëndësishëm të artit vizual, post viteve…


Gentian Tabaku, një artist në kërkim të hapësirës së humbur

Ka një ide të gabuar se skulptura është një nga gjinitë e artit vizual të vendit tonë, e cila…

04/06/2022 10:20 PM

Albes Fusha, arratia jashtë kornize e hapësire

I diplomuar në Akademinë e Arteve për Pikturë Kavaleti, Albes Fusha shpejt u bë një ndër figurat kryesore në…

21/05/2022 10:21 AM

Viktor Ferraj, udhëtimi i një ëndërrimtari të pashërueshëm

Artisti Viktor Ferraj është një ndër trashëgimtarët e traditës më të mirë të artit vizual shqiptar, i cili me…

06/05/2022 10:02 PM

Teknologji

Kompanitë EV kanë probleme të mëdha me cilësinë

Javën e kaluar, JD Power publikoi Initial Quality Study për modelet e makinave të vitit 2022, ku zbulohet se cilësia e automjeteve të reja ka rënë…


Parashikimi i Gartner: Dërgesat e PC në nivel botëror do të bien me 9,5% në 2022

Dërgesat e smartphone-ve në Kinën e Madhe pritet të bien me 18%   Sipas parashikimeve të fundit të Gartner,…

02/07/2022 3:21 PM

“Social Media Day”, më shumë se gjysma e popullsisë botërore përdor rrjetet sociale

Rrjetet sociale e kanë lidhur botën në një mënyrë si kurrë më parë. Sot, platformat e rrjeteve sociale janë…

30/06/2022 5:11 PM

Gëzuar ditëlindjen iPhone, 15 vite nga prezantimi i telefonit të parë

Duke kujtuar Steve Jobs dhe Apple shkruajmë historinë e iPhone.    Ne të gjithë e dinim se do të…

29/06/2022 4:25 PM

Menaxhim

Sekretet e errëta të një jave më të shkurtër pune

Javët e shkurtra të punës mund të duken si një ëndërr për shumëkënd. Ju hyni dhe dilni nga zyra në vetëm katër ditë të shkurtra, mund…


6 mënyra për të gjetur një qëllim në biznes që ju frymëzon ju dhe ekipin tuaj

Ndryshe nga sa besohet, drejtimi i një biznesi me zemër dhe me një qëllim të caktuar ka shumë vlera.…

01/07/2022 1:41 PM

Hapat për të ndjekur një karrierë më të mirë për ju

Të dish se si të ndryshosh karrierën është diҫka shumë e vlefshme. Tani, ne ndodhemi në një pikë kthese…

30/06/2022 2:24 PM

A do të vazhdojë puna në distancë edhe në të ardhmen?

Një vështrim se si kjo mund të ndryshojë në mënyrë radikale qytetet   Nëse kompanitë do të lejonin më…

29/06/2022 1:03 PM

Sport

Jokic nënshkruan kontratën më fitimprurëse në historinë e NBA

264 milionë dollarë në pesë vjet   Nikola Jokic , basketbollit i NBA, ka zgjatur kontratën edhe me 5 vjet me Denver Nuggets, që sipas mediave…


Si fanellat e futbollit tregojnë ngritjen dhe rënien e gjigantëve të teknologjisë

Sponsorizimi i një klubi futbolli është shumë më tepër sesa thjesht reklamimi i një kompanie, ai është simbol i…

30/06/2022 3:00 PM

Kupa e Botës në Katar, FIFA shet 1.8 milionë bileta për turneun e vitit 2022

Organizatorët kanë shitur 1.8 milionë bileta për Kupën e Botës në Katar – deklaroi të mërkurën FIFA, organi qeverisës…

29/06/2022 1:35 PM

Tre ekipe kombëtare futbolli me vlerë tregu mbi 1 miliard euro

Në dekadat e fundit, futbolli është bërë një biznes i vërtetë, me lojtarë dhe trajnerë që u kushtojnë klubeve…

28/06/2022 5:30 PM

Life Style

5 vende në botë ku njerëzit jetojnë më gjatë

Të jetosh shumë vite të gjata e të shëndetshme është sigurisht e dëshirueshme nga të gjithë. Në fund të fundit, kush nuk do të dëshironte të…


Pse arkitektura e Parisit e bën këtë qytet kaq romantik

Parisi është qyteti i dashurisë dhe ka shumë gjëra që e bëjnë atë një nga qytetet më romantike në…

01/07/2022 5:10 PM

5 vendet më të mira në Europë për kampingun në natyrë

Për pushuesit aventurier, Europa është vendi i përsosur për të përjetuar natyrën. Këtu janë disa nga vendet më mahnitëse…

30/06/2022 2:16 PM

Destinacionet më të bukura të Turqisë

Në bregun jugperëndimor të Turqisë, ujërat e kaltra përqafojnë plazhet me rërë të artë, ndërsa zonat arkeologjike janë dëshmi…

29/06/2022 1:21 PM