Sistemi bankar / Kapitalizimi u rrit përsëri në tremujorin e tretë të vitit

23/11/2020 11:01 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrintTë dhënat e Bankës së Shqipërisë tregojnë se raporti i mjaftueshmërisë së kapitalit arriti në nivelin 18.6%, nga 18.1% në tremujorin e dytë. Ky raport është treguesi më i rëndësishëm rregullator i sektorit dhe mat aftësinë e bankave për të mbuluar me kapital rreziqet e marra përsipër në kredidhënie ose me investime të tjera financiare. Ai matet si raport i kapitalit rregullator të bankave me vlerën e aktiveve të peshuara me koeficentë përkatës të rrezikut. Aktualisht, ky tregues është mbi […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of