Situata shumë serioze në Gjermani, Franca rimerr kontrollin e virusit

17/11/2020 1:03 PM 0 komente

Situata në Gjermani është “serioze, madje shumë serioze” edhe pse numrat e të infektuarve nuk po rriten shumë shpejt, deklaroi Kancelarja Angela Merkel, pasi udhëheqësit federalë dhe shtetërorë shtynë deri më 25 nëntor një vendim mbi masat e mëtejshme të bllokimit.

Merkel tha se ajo do të preferonte të kishte rënë dakord për rregulla më të rrepta, duke shtuar se ajo ishte shumë e shqetësuar për përhapjen e pakontrolluar të koronavirusit në disa vende, duke përfshirë edhe kryeqytetin e Berlinit.

“Numrat e infeksioneve nuk po rriten në mënyrë eksponenciale më, por janë ende shumë të larta. Pra, ne duhet të zvogëlojmë kontaktet, të zvogëlojmë kontaktet, të zvogëlojmë kontaktet, “tha Merkel.

Franca rimerr kontrollin

Ministri francez i Shëndetësisë, Olivier Veran, tha sot se vendi po rifiton kontrollin mbi koronavirusin, por nuk ishte i gatshëm të lehtësonte bllokimin e dytë kombëtar.

Pasi masat e ndalimit për orën policore gjatë natës në qytetet kryesore franceze në mes të tetorit dështuan të japin rezultatet, qeveria vendosi një bllokim njëmujor më 30 tetor, megjithëse ishte më pak i rreptë se ai që zgjati nga 17 mars deri më 11 maj.

“Nëse i lëmë përpjekjet tona shumë herët, nëse bëjmë më pak në përputhje me bllokimin, mund t’i nënshtrohemi një rritjeje të re epidemike që do të zhbënte të gjithë punën e vështirë të bërë nga populli francez për disa javë”, tha Veran./Reuters

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of