Nr: 1042 monitor 1042 Abonohuni
Shfletoni MONITOR Dixhital

Pse janë shtrenjtuar 50% çmimet e bulmetit?

Fabrikat e qumështit po e blejnë qumështin deri 50% më shtrenjtë këtë vit nga fermerët për shkak të rritjes së lëndës ushqyese. Taulant Pupa administratori i fabrikës “Vita” tha në intervistën për “Monitor” Brief Insight se rritja e kostove ka sjellë rritje të në vlera…

Kosova

Vonesat në Ligjin e Pagave, Kosova rrezikon të përballet me greva

Kosova rrezikon të përballet me grevë të përgjithshme sindikale në muajin shtator, për shkak të vonesës së Qeverisë në projektligjin e Ligjit të Pagave. E kjo…


Investimet kapitale në Kosovë më të ulëtat në 10 vitet e fundit, kritikohet qeveria

Instituti “GAP” përmes një grafiku ka publikuar të dhënat zyrtare për investimet kapitale të realizuara për periudhën janar-qershor që…

05/08/2022 2:00 PM

Kosova miraton masat emergjente për furnizimin me energji elektrike

Deputetët e Kuvendit të Kosovës kanë votuar vendimin e Qeverisë për vendosjen e masave emergjente në furnizimin me energji…

04/08/2022 3:42 PM

Në Kosovë paralajmërohet rritja e interesit për kreditë

Rritja e interesit tek kreditë e qytetarëve të Kosovës duket se do të ndodhë shumë shpejt. Një parashikim për…

04/08/2022 2:00 PM

Europa

Dimri po vjen në Europë

Europa po përgatitet për ndërprerjen e gazit rus këtë dimër. BE ka nevojë për një plan gjithëpërfshirës për ta përballuar, shkruan The Economist   “Paqja sociale…


Britania, një komb në stanjacion

Problemi i produktivitetit në Britani vazhdon dhe po përkeqësohet. Ka shumë shkaktarë dhe pak zgjidhje të lehta, shkruan The…

06/08/2022 10:00 PM

Europën e pret një dimër i vështirë

Edhe pse temperaturat janë rritur, Europa përballet me një krizë të hidhur energjetike këtë vit, shkruan The Economist  …

05/08/2022 10:00 PM

Banka e Anglisë rit normën e interesit me ritmet më të larta në 27 vjet

Bankierët qendrorë në Mbretërinë e Bashkuar kanë njoftuar rritjen më të madhe të normave të interesit në 27 vjet,…

04/08/2022 3:38 PM

Rajoni

Bullgari, ekonomia do të rritet me 2.8% në vitin 2022

Parashikimi i verës nga Komisioni Europian për ekonominë e BE-së, përmirësoi vlerësimin për rritjen ekonomike të Bullgarisë këtë vit, në 2.8%, por uli parashikimin për vitin…


Miratimi i Euros nga Kroacia mund të jetë zgjidhja e duhur për ekonominë në vështirësi të Eurozonës

Këshilli i Bashkimit Europian miratoi zyrtarisht hyrjen e Kroacisë në Eurozonë, duke krijuar kushtet që monedha Euro të përdoret…

05/08/2022 10:58 PM

Të rinjtë rumunë arrijnë të kursejnë para çdo muaj 

Rritjet e çmimeve të ushqimeve, gazit dhe energjisë elektrike, për të mos përmendur normat më të larta të interesit,…

01/08/2022 4:12 PM

Bullgari, pragu për regjistrimin e detyrueshëm të TVSH-së

Parlamenti ndryshoi pragun për regjistrimin e detyrueshëm të TVSH-së, nga 50,000 në 100,000 BGN (51,000 euro) të ardhura. Amendamenti…

30/07/2022 10:08 PM

Të Tjera nga Bota

Vizioni i Japonisë

Japonia duhet t'i qëndrojë besnike vizionit të Abe Shinzos - deri në një pikë të caktuar. Kryeministri Kishida Fumio duhet të ndjekë pragmatizmin e zotit Abe,…


Papunësia në SHBA arrin nivelet më të larta të gjashtë muajve të fundit, teksa reduktohet kërkesa për fuqi punëtore

Pushimet nga puna kanë prekur bizneset e teknologjisë, të retail-it dhe të kriptove. Numri i personave që aplikuan për…

05/08/2022 4:54 PM

Nafta bie me 3% pas presionit të befasishëm të prodhimit të naftës bruto dhe benzinës nga SHBA

Çmimet e naftës ranë me 3% të mërkurën, duke shtuar humbjet pasi të dhënat nga SHBA treguan se rezervat…

04/08/2022 12:30 PM

Faturat e energjisë mund të rriten më shumë nga sa pritej gjatë dimrit

Faturat mesatare të energjisë për konsumatorët familjarë mund të arrijnë më shumë se 3,600 paund në vit këtë dimër,…

03/08/2022 3:30 PM

Të Fundit nga Koronavirus

Covid-19 shkurtoi me 2.5 vite jetëgjatësinë e shqiptarëve në 2020-2021

Përgjatë dy viteve 2020-2021 pandemia Covid-19 e ka cenuar rëndë shëndetin e popullatës dhe përmbysi gjithashtu edhe progresin që vendi ynë kishte bërë në drejtim të…


Rriten rastet e reja pozitive me Covid-19; Mjekët: Nga grumbullimi në plazhe, restorante dhe bare

Rriten rastet e personave të infektuar me Covid-19. Mjekët paralajmërojnë shtim të infektimeve deri në mesin e korrikut, pasi…

04/07/2022 11:01 PM

Vaksinimi kundër Covid-19, për 2022 parashikohen të shpenzohen 20 milionë Euro

Ministria e Shëndetësisë ka parashikuar të shpenzojë këtë vit 2,4 miliardë Lekë apo rreth 20 milionë Euro për vaksinimin…

29/06/2022 2:00 PM

Ristrukturohet projekti për COVID-19, Banka Botërore e shtyn deri në fund të vitit

Banka Botërore ka shtyrë deri në fund të vitit afatin për mbylljen e projektit “Përgjigja ndaj emergjencës COVID-19 e…

06/06/2022 3:24 PM

Makina

Skoda Kodiaq

Tani SUV-i i madh Bohemian, që i nënshtrohet një rivendosjeje, ofron karakteristika më të pasura dhe një brendshme më mikpritëse. Morëm pas timonit të versionit më…


Ferrari rrit parashikimet për vitin 2022, pas rezultateve të mira në T II dhe rekordit të porosive

Ferrari mposhti parashikimet e fitimeve dhe raportoi porosi rekord në tremujorin e dytë, duke e nxitur prodhuesin e automjeteve…

02/08/2022 4:47 PM

GM nënshkruan dy marrëveshje për prodhimin e 1 milion makinave elektrike në vitin 2025

GM nënshkruan dy marrëveshje për prodhimin e 1 milion makinave elektrike në vitin 2025 GM njoftoi dy marrëveshje për…

26/07/2022 3:53 PM

Rritet pjesa e tregut të makinave elektrike në Europë, por shitjet totale bien

Në tremujorin e dytë 2022, shitjet e automjeteve elektrike me bateri vijuan të rriten në BE, duke përfaqësuar 9.9%…

20/07/2022 5:46 PM

Art

Artan Buca, piktura e heshtur që tregon shumë 

Një nga pikësynimet e artistit është observimi i asaj që ai percepton dhe më pas interpretimi dhe krijimi i një realiteti ku ai merr rolin e…


Enkelejd Zonja, piktura thirrëse e një artisti të heshtur

“THE BUNKER OF HOPE”, 2020, vaj në kanavacë, 42 x 31 cm, 1200 Euro   Enkelejd Zonja është një…

23/07/2022 10:02 PM

Erion Bardhi, beteja e brendshme e personazheve që janë përherë në pritje të Godosë

“PESHKATARI", vaj në kanavacë, 120 x 90 cm, 3000 EURO   Një nga veçoritë e artit vizual shqiptar ka…

09/07/2022 10:00 PM

Edmond Gjikopulli, në kërkim të Eldorados

“PASDITE NË RRUGËN DON BOSKO”, 140 x 50 cm, 3,000 EURO   Edmond Gjikopulli është një ndër zërat më…

18/06/2022 10:14 PM

Teknologji

Analistët: Rusia po fillon ta mundë Ukrainën në luftën informatike

Ndërkohë që lufta e Rusisë në Ukrainë vijon, teknikat e luftës elektronike mund t’u japin avantazh forcave ruse, sipas disa analistëve të inteligjencës. Në fazën e…


“Njëbrirëshit” vijojnë të lulëzojnë, pavarësisht vështirësive ekonomike

Këtë vit, rritja është në linjë me atë në vitin 2021, me një numër rekord kompanish që arritën statusin…

01/08/2022 10:30 AM

Revolucioni nisi, IA hap një epokë të re për shkencën

Inteligjenca Artificiale e DeepMind ndërton strukturën 3D të të gjithë proteinave që ekzistojnë në botë   Inteligjenca Artificiale e…

29/07/2022 4:45 PM

Gartner: Rritja e shitjes së chip-ave do të ngadalësohet 7% në vitin 2022

Shoqëria kërkimore informatike Gartner tha të mërkurën se parashikon që rritja globale e shitjeve të gjysmëpërçuesve të ngadalësohet në…

28/07/2022 4:20 PM

Menaxhim

Si të veproni që ekipi juaj të bëjë pushime dhe të rikthehet më i çlodhur dhe me energji

Gjatë gjithë vitit, njerëzit kudo udhëtojnë për pushime në ditë të ndryshme festash ose gjatë fundjavave. Megjithatë, kur bëhet fjalë për të marrë lejen, punonjësit nuk…


Shkenca befasuese e të kaluarit bukur në punë

Çfarë do të thotë të argëtohesh në punë? A është kjo kontradiktore? Apo është çelësi për një të ardhme…

04/08/2022 2:30 PM

Nga Bali në Bermuda, 6 vende tropikale ku mund të jetoni dhe punoni nga distanca

Koncepti i punës në distancë nuk është i ri. Por, ai pushtoi të gjithë botën pas fillimit të pandemisë…

03/08/2022 11:00 AM

Gati 70% e njerëzve punojnë edhe kur janë me pushime

Nëse jeni ashtu si 68% e njerëzve, ju punoni edhe kur jeni me pushime dhe e keni të vështirë…

02/08/2022 11:17 AM

Sport

EA Sports bëhet sponsori kryesor i LaLiga

Pas njoftimit më 11 korrik të përfundimit të marrëveshjes mes LaLiga e Banco Santander, si sponsor kryesor, duke nisur nga sezoni 2023/2024, presidenti i LaLiga-s, Javier…


Vlera e futbollistëve amerikanojugorë në kampionatet “Big 5”

Futbollistët amerikanojugorë kanë qenë pjesë përbërëse e futbollit në Europë prej shumë vitesh tashmë. Si pasojë e liberalizimit dhe…

27/07/2022 3:28 PM

Shakhtar Donetsk i kërkon FIFA-s 50 mln € dëmshpërblim: “Pak respekt” për klubet ukrainase

Klubi ukrainas, Shakhtar Donetsk, i kërkon FIFA-s dëmshpërblim prej 50 milionë eurosh për humbjen e tarifave të transferimit. Në…

19/07/2022 11:23 AM

10 shitjet më të kushtueshme në historinë e Bayern Munich

Robert Lewandowski tashmë është një sulmues i ri i Barcelonës. Transferimi, i përfolur prej disa kohësh, është zyrtarizuar –…

18/07/2022 6:00 PM

Life Style

Historitë që fshihen pas pijeve më të famshme të stinës së verës në Europë

Kjo verë është bërë sinonimi dëshpërues i valëve të nxehta, jashtëzakonisht të pakëndshme. Megjithëse reagimi juaj ndaj valës së nxehtë të këtij viti mund të jetë…


Kalabria turistike, jo vetëm një parajsë gangsterësh

Më e famshme për krimin e organizuar se për kulturën, rajoni i Italisë jugore nuk është një destinacion shumë…

04/08/2022 2:27 PM

“Pallati i zhytur në ujë”, një nga perlat e Stambollit, hapet pas 5 vjetësh

“Yerebatan Sarnıcı”, që fjalë për fjalë në turqisht do të thotë “pallat i zhytur në ujë”, njihet më shumë…

03/08/2022 10:15 AM

7 vendet më të freskëta në Europë ku mund të shkoni me tren tani

E urreni vapën e këtyre ditëve të nxehta?   Europianët zakonisht zgjedhin të shkojnë drejt plazheve gjatë verës, por…

02/08/2022 11:35 AM