Slloveni / PBB-ja mund të ulet deri në 16% për shkak të koronavirusit

06/04/2020 9:45 AM 0 komente

Përhapja e koronavirusit do të dëmtojë ekonominë e Sllovenisë më tepër sesa kriza financiare e vitit 2008, pasi ekonomia e vendit parashikohet të tkurret nga 6.2% deri në 16.1% në vitin 2020, tha të martën Banka Qendrore. Vlerësimet bazohen në tre skenarë të parashikuar nga banka qendrore që supozojnë një numër të ndryshëm javësh, përkatësisht 6, 10 dhe 14 javë, për mbylljen ekonomike në vazhdim, deklaroi Banka Slovenije. Sipas analizës, konsumi privat do të bjerë nga 2.4% në 9.0% në […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of