S&P konfirmon vlerësimin ‘BBB-‘ të Kroacisë dhe perspektivën e qëndrueshme

08/06/2020 11:43 AM 0 komente

S&P Global Ratings konfirmoi vlerësimet e saj ‘BBB-/A-3’ afatgjata dhe afatshkurtra mbi Kroacinë dhe perspektivën e qëndrueshme, pavarësisht rritjes më të dobët të brendshme dhe të jashtme të vendit këtë vit, për shkak të krizës së koronavirusit. “Ne besojmë se ndihmat ekzistuese, përfshirë rezervat e mjaftueshme ndërkombëtare dhe linja e këmbimit të valutës me Bankën Qendrore Europiane (BQE), duhet të zbusin presionet e jashtme të likuiditetit”, deklaroi S&P. Ajo shtoi se, këtë vit, parashikon një tkurrje prej 9% të ekonomisë […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of