Jeni duke lexuar në: Sport

Abonohuni:

MONITOR EKONOMI 4. Qeveria shtrëngon rripat për buxhetin 2020. Në pikëpyetje, rritja ekonomike. Me pasaporta në duar për festat e nëntorit

Qeveria parashikon të mbledhë nga taksat që paguajnë bizneset dhe individët rreth 4 miliardë euro vitin e ardhshëm…

[shikoni]

Kalendari i Botimit të Statistikave Ekonomike


« November 2019 »
Mo Tu We Th Fr Sa Su
        1* Statistikat e Kulturës all day
2 3
4 5 6 7 8* Të dhëna të pasqyrave financiare të bankave all day
* Tregues të shëndetit financiar all day
* Indeksi i Çmimeve të Konsumit all day
9 10
11* Të dhënat faktike të detajuara në \"Accrual\" dhe \"Cash\" all day
* Statistika të sistemeve të pagave all day
* Rezultatet Paraprake të Anketës Strukturore të Ndërmarrjeve all day
12* Treguesit fiskal të konsoliduar të qeverisjes së përgjithshme (paraprak) all day
* Vjetari Statistikor all day
13 14* Treguesit Demografikë all day
15* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e Bankës Qendrore all day
* Teknologjia e Informacionit dhe Komunikimit në Familje all day
16 17
18* Tregtia e Jashtme all day
19* Indeksi i Harmonizuar i Çmimeve të Konsumit all day
20 21* Aksidentet Rrugore all day
22* Bilanci i Energjisë Elektrike all day
* Vjetari Statistikor Rajonal all day
23 24
25* Llogaritë financiare të sektorit të korporatave jo financiare dhe ekonomive all day
* Llogaritë financiare të të gjithë sektorëve all day
* Statistikat fiaskale të qeverisë all day
* Llogaritë financiare të sektorit të qeverisë së përgjithshme all day
* Llogaritë financiare të sektorit jo rezident all day
* Statistika të sistemeve të pagave all day
* Llogaritë financiare të sektorit financiar all day
* Statistikat mbi të Ardhurat dhe Nivelin e Jetesës all day
26* Lëvizjet e Shtetasve all day
* Statistikat e Transportit all day
27* Depozitat all day
* Kredia për ekonominë all day
* Huatë all day
* Normat e interesit all day
* Ekonomia dhe buxheti all day
* Depozitat e përfshira në paranë e gjerë all day
* Të dhëna të korporatave depozituese all day
* Kursi i këmbimit në fund të periudhës all day
* Statistika të rezervës ndërkombëtare all day
* Bilanci sektorial i shoqërive të kursim-kreditit all day
* Agregatët monetarë all day
* Lejet e Ndërtimit all day
28 29 30* Treguesit fiskal të konsoliduar të qeverisjes së përgjithshme (përfundimtar) all day
 

Premier League, sa shumë kushton!

Për të gjithë sezonin, tifozët e klubeve të Premier League do të shpenzojnë në total 1,3 miliardë sterlina. Ky është përfundimi i një studimi të realizuar nga eToro në bashkëpunim…

Forbes / Basketbollistët më të paguar të NBA për vitin 2019

Revista e specializuar “Forbes” ka hartuar klasifikimin e lojtarëve të NBA më të paguar për vitin 2019. Për të bërë këtë klasifikim, Forbes ka marrë në konsideratë pagat e basketbollistëve…

Sa vlejnë fanellat e klubeve kryesore europiane?

Me rinovimin e kontratës së sponsorizimit që e lidh Juventus me Jeep, klubi bardhezi ka bërë një hap përpara në lidhje me vlerën e fanellës. Duke marrë në konsideratë të…

Rinis NBA, pagat e basketbollistëve kapërcejnë pragun 3 mld dollarë

Sot në mbrëmje rinis NBA. Përballja mes Toronto Raptors dhe New Orleans Pelicans do të çelë zyrtarisht sezonin 2019 / 20. Kjo ligë është gjithnjë e më e pasur në…

Forbes Fab 40 / Markat, kompeticionet, sportistët dhe skuadrat me vlerën më të lartë në 2019

Puma dhe Gatorade hyjnë në klasifikimin e Forbes Fab 40, klasifikimi kushtuar markave me vlerën më të lartë në fushën sportive, së bashku me Conor McGregor, ndër sportistët më të…

Milan, humbje rekord, bilanc negativ 145 mln euro në 2019

Në llogaritë e Milan ndihen ende efektet negative të keqmenaxhimit të ish-pronarit kinez Yonghong Li (i cili ndërkohë është zhdukur nga qarkullimi dhe është nën hetim nga Prokuroria e Milanos).…

Sporti, një biznes i rëndësishëm, gjeneron 90 miliardë dollarë në vit

Sporti është një biznes i rëndësishëm, që gjeneron rreth 90 miliardë dollarë në vit. Ky është vlerësimi që ka bërë revista prestigjioze The Economist. Siç tregon grafiku, futbolli mbetet sporti…

Nga CR7 te Messi, me Brexit u rrezikohet hyrja në Mbretërinë e Bashkuar

Edhe bota e futbollit është në pritje se çfarë do të ndodhë me Brexit, procesi i largimit të Mbretërisë së Bashkuar nga Bashkimi Europian. Në këtë kuptim, është interesant, pozicioni…

Inter – Juventus, rekord i ri të ardhurash në Serinë A

Gjithçka është gati për derby-n e Italisë të dielën, ku do të përballen Inter dhe Juventus në stadiumin “Giuseppe Meazza”. “Derby i 236 i Italisë, do të luhet të dielën…

Nicolas Pépé dhe Tammy Abraham, lojtarët vlera e të cilëve është rritur më shumë në treg

Kylian Mbappe dhe Neymar, të cilët luajnë te klubi i PSG, janë ende dy lojtarët më të kushtueshëm në botë – respektivisht 225 milionë euro dhe 196 milionë euro. Por,…

Kampionati i Atletikës, si po e bën për vete Katari Botërorin

Sheikëve të Katarit u pëlqen sporti. Në Doha dhe në rrethinat e saj, impiantet sportive gëlojnë - pavarësisht temperaturave të larta në orët e ditës jo të favorshme - dhe…

“San Siro” i ri, të ardhurat pritet të arrijnë në 124 mln në vit

Të ardhurat me ndërtimin e stadiumit të ri “San Siro” pritet të arrijnë në 124 milionë euro në vit, duke përfshirë edhe të ardhurat nga sektori shumëfunksional – këto janë…

Kupat e Europës, 80 klube qarkullojnë 11,7 mld euro

Së shpejti do të rinisin Champions League dhe Europa League. Edhe për sezonin 2019 / 2020, çmimet e larta që përfitojnë klubet nuk u lënë hapësirë dyshimeve. Pjesëmarrja në këto…

Merkato e verës, agjentët fituan 529,3 mln $ nga komisionet

Sipas të dhënave të FIFA TMS (Transfer Matching System), të publikuara në “Inside World Football”, ndërmjetësit kanë fituar 529,3 milionë dollarë komisione në merkaton e fundit të transferimeve. Pavarësisht se…

35 lojtarët më të paguar në Serinë A

Vijojnë të rriten pagat për futbollistët që luajnë në Serinë A. Sipas të dhënave të “Gazzetta dello Sport”, në sezonin 2019 / 2020, 10 futbollistët më të paguar, çojnë në…

CIES / Manchester City, klubi që ka shpenzuar më shumë në 10 vitet e fundit

Klubet e futbollit po shpenzojnë gjithnjë e më shumë, në një vorbull inflacioni dyshifror, që vë në rrezik qëndrueshmërinë financiare të skuadrave. Këto janë përfundimet e një studimi të kryer…

Mbyllet merkato e verës, Seria A thyen rekord në shpenzime

Merkato e transferimeve në Serinë A u mbyll të hënën në mbrëmje, më 2 shtator. Këtë vit, Seria A regjistroi një rekord të ri shpenzimesh në lidhje me transferimet, me…

Michael Jordan, njeriu më i pasur në NBA (falë atleteve të tij)

Do të jetë e vështirë të kalosh Michael Jordan në klasifikimin e njerëzve më të pasur në NBA. Lartësitë që ai përshkon janë mjaft larg nga ato të yjeve të…