Jeni duke lexuar në: Sport

Abonohuni:

Marrja e shtetësive nga shqiptarët në BE

390 mijë shqiptarë kanë marrë shtetësi në një prej vendeve të BE në 15 vitet e fundit, rekord në Ballkan. Kryesojnë Greqia dhe Italia. “Monitor” ka përpunuar…

[shikoni]

Kalendari i Botimit të Statistikave Ekonomike


« September 2019 »
Mo Tu We Th Fr Sa Su
            1
2* Ekonomia në fokus all day
* Indeksi i Çmimeve të Prodhimeve Bujqësore all day
3* Indeksi i Kushtimit në Ndërtim (për Banesa) all day
4* Indeksi i Çmimeve të Prodhimit all day
5 6* Indeksi i Çmimeve të Importit all day
7 8
9* Të dhënat faktike të detajuara në \"Accrual\" dhe \"Cash\" all day
* Indeksi i Çmimeve të Konsumit all day
10* Borxhi i jashtëm bruto all day
* Treguesit fiskal të konsoliduar të qeverisjes së përgjithshme (paraprak) all day
* Bilanci i pagave all day
* Tregues të shëndetit financiar all day
* Anketa Tremujore e Forcave të Punës all day
* Statistika të sistemeve të pagave all day
* Pagat all day
11 12* Statistikat e Peshkimit all day
13* Lista e Institucioneve Publike all day
14 15
16* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e Bankës Qendrore all day
* Rezultatet e Vrojtimit Vjetor mbi Mbetjet e Ngurta Urbane all day
17* Tregtia e Jashtme all day
18* Indeksi i Harmonizuar i Çmimeve të Konsumit all day
19* Tregtia me Pakicë all day
20* Statistikat Afatshkurtra all day
21 22
23* Aksidentet Rrugore all day
24* Lëvizjet e Shtetasve all day
25* Statistikat fiaskale të qeverisë all day
* Fluksi i investimeve sipas shtetit dhe aktivitetit ekonomik all day
* Stoku i investimeve direkte sipas shtetit dhe aktivitetit ekonomik all day
* Statistika të pozicionit të investimeve ndërkombëtare all day
* Rezultatet e Anketës së Buxhetit të Familjes all day
26* Statistikat e Transportit all day
27* Huatë all day
* Normat e interesit all day
* Ekonomia dhe buxheti all day
* Treguesit fiskal të konsoliduar të qeverisjes së përgjithshme (përfundimtar) all day
* Depozitat all day
* Kredia për ekonominë all day
* Agregatët monetarë all day
* Të dhëna të korporatave depozituese all day
* Depozitat e përfshira në paranë e gjerë all day
* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e korporatave të tjera financiare all day
28 29
30* Statistika të rezervës ndërkombëtare all day
* Kursi i këmbimit në fund të periudhës all day
* Produkti i Brendshëm Bruto all day
           

Merkato e verës, agjentët fituan 529,3 mln $ nga komisionet

Sipas të dhënave të FIFA TMS (Transfer Matching System), të publikuara në “Inside World Football”, ndërmjetësit kanë fituar 529,3 milionë dollarë komisione në merkaton e fundit të transferimeve. Pavarësisht se…

35 lojtarët më të paguar në Serinë A

Vijojnë të rriten pagat për futbollistët që luajnë në Serinë A. Sipas të dhënave të “Gazzetta dello Sport”, në sezonin 2019 / 2020, 10 futbollistët më të paguar, çojnë në…

CIES / Manchester City, klubi që ka shpenzuar më shumë në 10 vitet e fundit

Klubet e futbollit po shpenzojnë gjithnjë e më shumë, në një vorbull inflacioni dyshifror, që vë në rrezik qëndrueshmërinë financiare të skuadrave. Këto janë përfundimet e një studimi të kryer…

Mbyllet merkato e verës, Seria A thyen rekord në shpenzime

Merkato e transferimeve në Serinë A u mbyll të hënën në mbrëmje, më 2 shtator. Këtë vit, Seria A regjistroi një rekord të ri shpenzimesh në lidhje me transferimet, me…

Michael Jordan, njeriu më i pasur në NBA (falë atleteve të tij)

Do të jetë e vështirë të kalosh Michael Jordan në klasifikimin e njerëzve më të pasur në NBA. Lartësitë që ai përshkon janë mjaft larg nga ato të yjeve të…

Forbes / 10 tenistët më të paguar për vitin 2019

Nis sot edicioni i 139 i tenisit US Open (26 gusht – 8 shtator) dhe Nadal, Federer dhe Djokovic janë pretendentët kryesorë për fitimit të titullit dhe një çmimi rekord…

Seria A, sponsorët e fanellës vlejnë 116 milionë euro

Sa vlejnë sponsorët e fanellës në Serinë A? Kësaj pyetje është përpjekur t’i japë përgjigje “La Gazzetta dello Sport”, e cila pas një përpunimi të dhënash arrin në përfundimin se…

Fitimet neto nga futbolli i femrave

Futbolli i femrave po shndërrohet në një biznes të rëndësishëm. Ndërkohë që popullariteti i këtij sporti po rritet, sponsorët dhe transmetuesit po tregohen gjithnjë e më të vëmendshëm   “A…

Seria A, shpenzime më shumë se 1 miliard euro në merkato

Seria A shkon drejt rekordit të shpenzimeve në merkato. Deri tani, kampionati italian ka shpenzuar më shumë se 1 miliard euro në blerje lojtarësh. Rekordi është larg “vetëm” 200 milionë…

Forbes / 15 atletet më të paguara në vitin 2019

Serena Williams qëndron në krye të klasifikimit të Forbes, “Atletet më të paguara për vitin 2019”. Tenistja amerikane renditet e para për të katërtin vit me radhë, përpara Naomi Osaka…

Harry Maguire tek United, mbrojtësi më i paguar i të gjitha kohërave

Manchester United zyrtarizoi blerjen e mbrojtësit të Anglisë, Harry Maguire nga Leicester City për 80 milionë sterlina (rreth 87 milionë euro), siç bën të ditur BBC. 26-vjeçari bëhet kështu mbrojtësi…

Neymar, jashtë “Best FIFA Men’s Player”, nuk ka shpërblime

Është njoftuar lista e dhjetë kandidatëve për “The Best FIFA Men’s Player”, një listë me 10 futbollistë, midis të cilëve do të votohet më i miri i këtij sezoni. Nga…

Premier League, blerje rekord për 7 klube në merkaton e verës

Premier League po i afrohet mbylljes së merkatos së verës, në datën 8 gusht. Ndryshe nga sa ka ndodhur vitet e fundit, skenën nuk e ka dominuar Premier League, por…

Klasifikimi / Sportistët që fitojnë më shumë nga një postim në Instagram

Hopper HQ, shoqëri britanike që shet shërbime për menaxhimin dhe marketingun për rrjetet sociale, ka hartuar klasifikimin “Instagram Rich List 2019” (yjet që fitojnë më shumë para nga një postim…

Klasifikimi i Forbes / 50 klubet sportive më të pasura në botë

Revista Forbes publikoi klasifikimin e përvitshëm të klubeve sportive me vlerën më të lartë në botë për vitin 2019. Cowboys janë franchise sportive më e pasur në planet, për të…

Premier League, sa fitojnë klubet nga sponsorët e fanellës?

Për sezonin 2019/2020, 20 klubet që militojnë në Premier League do të fitojnë rreth 350 milionë sterlina nga sponsorët e fanellës. Këtë e tregon një studim i ekspertëve Nick Harris dhe…

Merkato e verës, klubet europiane shpenzojnë më shumë se 3 mld euro

Merkato e verës ka hyrë në një fazë të nxehtë. Siç shkruan “Corriere della Sera”, klubet europiane kanë shpenzuar deri mw tani më shumë se 3 mld euro, një shifër…

Zyrtare, Griezmann transferohet te klubi i Barcelonës

Tani është zyrtare. Antoine Griezmann do të jetë një lojtar i ri i Barcelonës në sezonin 2019/2020. Sulmuesi, fitues i Kupës së Botës me Francën në vitin 2018, i dha…