Studimi/ Covid-19 do të jetë i ngulitur përgjithmonë në popullatë, si një ftohje e zakonshme

13/01/2021 11:11 AM 0 komente

Që nga fillimi i pandemisë, shkencëtarët kanë menduar se koronavirusi mund të shkojë përfundimisht në rrugën e koronaviruseve të tjerë që prekin njerëzit dhe të bashkohet me përzierjen e viruseve që shkaktojnë ftohjen e zakonshme.

Një studim i botuar të martën hedh një vështrim se si mund të ndodhë kjo, dhe se si vaksinimi masiv mund të ndikojë në atë cikël natyror.

“Ky tranzicion mund të zgjasë nga disa vjet në disa dekada në varësi të shpejtësisë së përhapjes së patogjenit”, raporton Jennie Lavine, një studiuese në Universitetin Emory dhe kolegët e saj në revistën Science.

Pandemia aktuale është me sa duket kaq vdekjeprurëse sepse është një virus i ri që prek njerëzit që nuk kanë imunitet ndaj saj. Pasoja më të renda ka te të rriturit dhe të moshuarit sepse trupat e tyre nuk janë mësuar të luftojnë viruse të reja në të njëjtën mënyrë siç janë trupat e fëmijëve, thanë studiuesit.

Por është e ngjashme me katër koronaviruse të tjerë që shkaktojnë simptoma jo më keq sesa ftohja e zakonshme në shumicën e njerëzve. Pasi të ketë qarkulluar për një kohë, koronavirusi aktual mund të bëjë të njëjtën gjë, thanë ata.

Studimet e përgjigjes imune të trupit tregojnë se imuniteti që mund të bllokojë plotësisht infeksionin “zbehet shpejt”, shkruajnë ata. Por njerëzit do të kishin imunitet të mbetur që mbron nga sëmundjet e rënda. Nëse virusi fillon të qarkullojë lirshëm kudo, ai do të bëhej endemik, ose i ngulitur përgjithmonë në popullatë.

“Sapo të arrihet faza endemike dhe ekspozimi primar të jetë në fëmijëri, CoV-2 mund të mos jetë më virulent sesa ftohja e zakonshme”, hipotetizuan Lavine dhe kolegët e saj./CNN

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of