Studimi i OKB: Si do të plaket popullsia e Shqipërisë

31/08/2020 8:02 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrintNë vitin 2050, numri i konsumatorëve që janë mbi 65 vjeç do të jetë sa gjysma (49%) e numrit të punonjësve të të gjitha moshave, në Shqipëri. Treguesi, i cili njihet si norma e varësisë ekonomike të të moshuarve, është publikuar nga Organizata e Kombeve të Bashkuara në një studim për plakjen e popullsisë globale. Ky tregues, në vitin 2019 në vend ishte vetëm 28%. Rritja e varësisë ekonomike të të moshuarve është e lidhur me plakjen e popullsisë dhe […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of