Studimi / Mandarinat, një ndër kultivarët më fitimprurës në bujqësi

18/01/2021 8:10 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrintMbjellja e agrumeve dhe posaçërisht mandarinave është një aktivitet bujqësor fitimprurës, sipas vlerësimeve të ekspertëve. Duke marrë në konsideratë një rendiment në vit normal në 50 tonë për hektarë dhe një çmim me shumicë 35-45 lekë për kilogram, të ardhurat bruto për hektarë janë 2.2 milionë lekë, duke e renditur atë në aktivitetet më fitimprurëse në bujqësi. Një studim i përgatitur nga ekspertët e Programit të Mbështetjes së Agrobiznesit Shqiptar, i financuar nga BERZH, sugjeron se ngritja e plantacioneve të […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of