Sfidat e turizmit mjekësor

Me një vendndodhje shumë të favorshme dhe çmime të përballueshme, Shqipëria është një mundësi e shkëlqyer europiane për turizmin shëndetësor. Por, cilat janë problematikat e sfidat e tregut shqiptar? Kemi ftuar në Monitor Brief Insight, Dritan Gremi, sipërmarrës në fushën e turizmit mjekësor.

Kosova

Brenda 10 viteve, humbjet e energjisë në veri të Kosovës mbi 130 milionë euro

Humbjet e rrymës në veri të Kosovës brenda 10 vjetëve arritën mbi 130 milionë euro. Kosto e shpenzuar për mbulimin e këtyre shpenzimeve gjatë dekadës së…


ASK: Mbi 42 mijë qytetarë ikën nga Kosova në vitin 2021

Mbi 42 mijë qytetarë të Kosovës kanë ikur nga shteti i tyre gjatë vitit të kaluar. Migrimi i tyre…

29/06/2022 1:53 PM

Vendim i Qeverisë për çmimet e karburanteve: I naftës jo mbi 1.85 euro, i benzinës jo mbi 1.74/litri

Ministria e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë ka publikuar çmimet e karburanteve për 24 orët e ardhshme. Siç njofton MINT,…

27/06/2022 12:29 PM

“Elektrosever” merr licencën për furnizimin e veriut me energji elektrike

Është aprovuar licenca për furnizim me energji elektrike për “Elektrosever” për katër komunat veriore. Kjo licencë pesëvjeçare u aprovua…

24/06/2022 4:25 PM

Europa

Aeroporti Heathrow urdhërohet të ulë tarifat e pasagjerëve çdo vit deri në 2026

Aeroporti Heathrow i Londrës është urdhëruar të reduktojë tarifat gjatë katër viteve të ardhshme, një propozim ky që do të kënaqë linjat ajrore, por aeroporti tha…


Rusia po shtyhet drejt një falimentimi historik për shkak të sanksioneve

Rusia nuk arriti të paguajë obligacionet e saj ndërkombëtare për herë të parë në më shumë se një shekull,…

28/06/2022 11:17 AM

Mbretëria e Bashkuar i bashkohet embargos ndaj importeve të arit rus

Mbretëria e Bashkuar, SHBA-ja, Kanadaja dhe Japonia do të ndalojnë importet e arit rus, në një përpjekje për të…

27/06/2022 1:02 PM

E mbrojtur, por jo mjaftueshëm

Kina po përpiqet të mbrojë ekonominë e saj nga trysnia perëndimore. Rezultatet janë të ndryshme, shkruan The Economist  …

24/06/2022 10:15 PM

Rajoni

Bullgari, kur mund të anëtarësohet në Eurozonë?

Inflacioni, masat dhe mënyra si do të miratohet euro - këto ishin temat që diskutuan deputetët e Komisionit për Buxhetin me ekonomistë dhe ekspertë. Bullgaria po…


Marrëveshja e gazit e Serbisë me Putinin ka krijuar një problem të ri për Europën

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, njoftoi se vendi i tij kishte rënë dakord për të lidhur një marrëveshje të…

24/06/2022 10:18 PM

Fitimet e bankave mbetën të qëndrueshme në Rumani 

Fitimet totale neto të sistemit bankar të Rumanisë u rritën me 3.6% në bazë vjetore, në 1.95 miliardë RON…

23/06/2022 2:25 PM

Bosnjë-Hercegovinë/ Zgjatet marrëveshja e gazit me Gazprom deri në fund të vitit 2022 

Importuesi kryesor i gazit në Bosnjë, Energoinvest, tha se ka zgjatur një marrëveshje për furnizimin me gaz me kompaninë…

22/06/2022 3:30 PM

Të Tjera nga Bota

Po afrohet kriza e borxhit për vendet në zhvillim

Kur Gana humbi aksesin në tregjet ndërkombëtare të kredisë në fund të vitit të kaluar, ky ishte një sinjal për problemet e borxhit që prisnin botën…


Gjermania ka nevojë për punëtorë të huaj për shkak të mbingarkesës së aeroporteve të saj

Gjermania synon të sjellë punëtorë të huaj sa më shpejt që të jetë e mundur për të lehtësuar aeroportet…

28/06/2022 3:15 PM

G7 synon të dëmtojë Rusinë me çmimin tavan për eksportet e naftës

Bisedimet për frenimin e fitimeve të Moskës nga sektori i energjisë do të vazhdojnë të hënën, me Indinë dhe…

27/06/2022 2:52 PM

Biden i kërkoi Kongresit pezullim tremujor për taksën e gazit për të ndihmuar në uljen e çmimeve rekord

Presidenti i SHBA, Joe Biden, i bëri thirrje Kongresit të mërkurën të miratojë një pezullim tremujor të taksës federale…

23/06/2022 10:55 AM

Të Fundit nga Koronavirus

Ristrukturohet projekti për COVID-19, Banka Botërore e shtyn deri në fund të vitit

Banka Botërore ka shtyrë deri në fund të vitit afatin për mbylljen e projektit “Përgjigja ndaj emergjencës COVID-19 e Shqipërisë” i cili u mbështet me 16.8…


Pfizer paralajmëron për ‘valë të vazhdueshme’ të Covid ndërsa vetëkënaqësia rritet

Shefi ekzekutiv Albert Bourla nis planin për të ofruar ilaçe me kosto më të ulët për kombet më të…

25/05/2022 4:21 PM

Vaksinat kundër Covid janë të sigurta për gratë shtatzëna dhe ulin rrezikun e humbjes së foshnjes gjatë shtatzënisë

Mjekët kanë theksuar rëndësinë e vaksinimit kundër Covid për gratë shtatzëna pasi një studim i madh zbuloi se vaksinat…

11/05/2022 11:12 AM

OBSH: Numri total i vdekjeve nga Covid-19 është gati tre herë më i lartë se sa raportohet

Rreth 14.9 milionë njerëz në mbarë botën kanë humbur jetën si rezultat i drejtpërdrejtë ose i tërthortë i Covid-19…

06/05/2022 10:15 AM

Makina

Mercedes përshtat fabrikat për prodhimin e automjeteve elektrike

Mercedes-Benz po përshtat rrjetin e fabrikave për të prodhuar një gamë të re automjetesh elektrike luksoze, ndërkohë që po përgatitet të kalojë tek makinat elektrike brenda…


5 vende kërkojnë të vonojnë eliminimin e automjeteve me lëndë djegëse në BE brenda vitit 2035

Bashkimi Europian pritet të votojë ndalimin e shitjes së makinave të reja me benzinë dhe naftë, duke nisur nga…

28/06/2022 2:02 PM

General Motors po përdor Inteligjencën Artificiale për të shpejtuar kontrollin e makinave

General Motors po përfshin Inteligjencën Artificiale në procesin e kontrollit të makinave. Shtëpia automobilistike po bën “një investim strategjik”,…

23/06/2022 5:48 PM

Ferrari premton se elektrike do të thotë “më shumë makina unike”

Modelet elektrike dhe hibride duhet të përbëjnë 80% të shitjeve të Ferrari deri në vitin 2030, u deklaroi sot…

16/06/2022 3:30 PM

Art

Edmond Gjikopulli, në kërkim të Eldorados

“PASDITE NË RRUGËN DON BOSKO”, 140 x 50 cm, 3,000 EURO   Edmond Gjikopulli është një ndër zërat më të rëndësishëm të artit vizual, post viteve…


Gentian Tabaku, një artist në kërkim të hapësirës së humbur

Ka një ide të gabuar se skulptura është një nga gjinitë e artit vizual të vendit tonë, e cila…

04/06/2022 10:20 PM

Albes Fusha, arratia jashtë kornize e hapësire

I diplomuar në Akademinë e Arteve për Pikturë Kavaleti, Albes Fusha shpejt u bë një ndër figurat kryesore në…

21/05/2022 10:21 AM

Viktor Ferraj, udhëtimi i një ëndërrimtari të pashërueshëm

Artisti Viktor Ferraj është një ndër trashëgimtarët e traditës më të mirë të artit vizual shqiptar, i cili me…

06/05/2022 10:02 PM

Teknologji

Gëzuar ditëlindjen iPhone, 15 vite nga prezantimi i telefonit të parë

Duke kujtuar Steve Jobs dhe Apple shkruajmë historinë e iPhone.    Ne të gjithë e dinim se do të vinte... Gazetarë, analistë, profesionistë të fushës dhe…


Parashikimi i Mark Zuckerberg: Metaverse do të ketë 1 miliard persona

“Ne shpresojmë që të arrijmë te një shifër rreth 1 miliard persona në metaverse, të cilët bëjnë tregti me…

27/06/2022 3:41 PM

Netflix pushon nga puna edhe 300 punonjës, ndërkohë që rritja e të ardhurave ngadalësohet

Netflix pushoi rreth 300 punonjës të tjerë në të gjithë kompaninë. Shkurtimet, të cilat përfaqësojnë rreth 3% të totalit…

24/06/2022 3:33 PM

Nga viti 2023, një e treta e smartphone-ve me sistem Android do të jenë në rrezik

Në shtator të vitit të ardhshëm, thuajse një e treta e smartphone-ve me sistem operativ Android do të jenë…

23/06/2022 5:11 PM

Menaxhim

A do të vazhdojë puna në distancë edhe në të ardhmen?

Një vështrim se si kjo mund të ndryshojë në mënyrë radikale qytetet   Nëse kompanitë do të lejonin më shumë nga punonjësit e tyre që të…


3 mënyra të thjeshta për të rritur më shumë biznesin tuaj

Disa metoda të thjeshta për të arritur lirinë personale nëpërmjet rritjes profesionale. Shumica e sipërmarrësve dhe e pronarëve të…

28/06/2022 12:12 PM

Çfarë të bëni kur ndiheni konfuz në punë

Ndonjëherë, ju thjesht nuk e dini se çfarë të bëni. Dhe, kur një moment i tillë si "nuk e…

27/06/2022 4:00 PM

Arsyeja e vërtetë pse drejtuesit toksikë vazhdojnë të promovohen

Kur psikologia organizative Mary-Clare Race studioi çrregullimet e personalitetit në punë, ajo arriti në një përfundim befasues: në shumicën…

24/06/2022 10:17 AM

Sport

Kupa e Botës në Katar, FIFA shet 1.8 milionë bileta për turneun e vitit 2022

Organizatorët kanë shitur 1.8 milionë bileta për Kupën e Botës në Katar – deklaroi të mërkurën FIFA, organi qeverisës i futbollit botëror, përpara raundit tjetër të…


Tre ekipe kombëtare futbolli me vlerë tregu mbi 1 miliard euro

Në dekadat e fundit, futbolli është bërë një biznes i vërtetë, me lojtarë dhe trajnerë që u kushtojnë klubeve…

28/06/2022 5:30 PM

Real Madrid ndryshon sponsorin nga Audi te BMW

Zhvillim historik për Real Madridin. Pas thuajse 20 vjetësh, Audi nuk do të jetë më një prej sponsorëve kryesorë…

24/06/2022 6:57 PM

Kupa e Botës e Futbollit do t’i sjellë deri në 17 mld $ ekonomisë së Katarit

Katari parashikon se Kampionati Botëror i Futbollit, që do të nisë në nëntor, do t’i sjellë deri në 17…

22/06/2022 4:13 PM

Life Style

Destinacionet më të bukura të Turqisë

Në bregun jugperëndimor të Turqisë, ujërat e kaltra përqafojnë plazhet me rërë të artë, ndërsa zonat arkeologjike janë dëshmi e qytetërimeve të kaluara. Të vendosura në…


Maldivet po ndërtojnë një qytet lundrues për të përballuar rritjen e nivelit të detit

Pjesa më e madhe e vendit është më pak se një metër mbi nivelin e detit   Republika e…

28/06/2022 11:30 AM

Aeroportet e Europës me tarifat më të lira të parkimit 7-ditor

  Gjetja e një vendi parkimi në aeroport është një ankth më vete përpara fillimit të pushimeve. Kur arrini…

27/06/2022 4:11 PM

Zbulohet një varr i lashtë i Inkave nën një shtëpi në kryeqytetin e Perusë

Arkeologët zbuluan një varr të epokës Inka në zemër të kryeqytetit të Perusë, Lima, nën rrënojat e një shtëpie.…

25/06/2022 10:07 AM