Tabaku: Kalata e Portit të Durrësit i jepet një kompanie të dyshimtë offshore 

06/01/2021 4:04 PM 1 koment

Ish deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku ka denoncuar sot koncesionin 30 milionë euro të kalatës së Portit të Durrësit, që i është dhënë me koncesion për 5 vjet një kompanie ofshore, pronarët e të cilës fshihen në parajsa fiskale.

Tabaku tha se këtë aferë e kanë denoncuar që përpara dy muajsh.

Kompania e shpallur fituese për koncesionin 30 milionë euro quhet “Hili Company Limited”, Ajo operon në Maltë dhe njihet ndërkombëtarisht për operacione të dyshimtë nga skandali i “Panama Papers”.

Administratori i kompanisë është hetuar në Maltë për pastrimin e parave dhe për mekanizma të ngjashëm. Sipas Tabakut, qeveria duhet të sqarojë se çfarë e detyroi të japë pasurinë e vendit, kalatën e Portit të  Durrësit, tek një kompani fantazëm.

  • Kush janë pronarët e vërtetë të kësaj kompanie?
  • Çfarë dhe kush fshihet pas kompanisë malteze që do të marrë në dorëzim një pjesë të Portit të Durrësit?
  • Pse Edi Rama po dorëzon një nga pikat e sigurisë kombëtare tek një kompani me pronarë të paidentifikuar?

Këto pyetje duan përgjigje konkrete nga përgjegjësi kryesor i shkatërrimit të ekonomisë sonë dhe i shpresës së mijëra të rinjve, tha Tabaku.

1
Komente

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
ADURRO Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
ADURRO
Guest
ADURRO

Tabaku dikur ishte një politikan i kujdesshëm! Kjo kompani është shpikësi dhe themeluesi i Malta Free Port në qendër të Mesdheut. Ajo flet për një kompani tjetër? Çfarë ka ndodhur me të?