Editorial

Si po shpërdorohet e ardhmja e kryeqytetit!

Tiranës së sotme nuk i ka mbetur pothuajse asgjë nga ajo e 30 viteve më parë. Hapësirat e gjelbra janë ngushtuar. Ndërtesa të reja po lartësohen çdo ditë,…

Nr: 1031 monitor 1031 Abonohuni
Shfletoni MONITOR Dixhital

Përkeqësohen treguesit demografikë

Ecuria e treguesve demografikë në vendin tonë vijon të jetë trishtë. Për të dytin tremujor radhazi, numri i lindjeve është në rënie dhe shtesa natyrore e popullsisë është negative. Për të na folur mbi shkaqet dhe efektet e rënies së lindshmërisë, kemi ftuar në Monitor…

Kosova

ZRRE humb betejën në Gjykatë, kthehen tarifat e vjetra të energjisë në Kosovë

Në Kosovë pritet të rikthehen tarifat e vjetra të energjisë elektrike, pasi Gjykata e Apelit e Kosovës vërtetoi një vendim të Themelores në Prishtinë që pezullonte…


Nesër shkollat në Kosovë mbyllen, arsimtarët në protestë

Nesër shkollat e Kosovës nuk do të punojnë, kështu ka njoftuar Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës.…

19/05/2022 10:37 AM

Nga janari, bankat në Kosovë fituan mbi 30 milionë euro

Për vetëm tre muaj, bankat komerciale në Kosovë ka fituar 30.7 milionë. Një muaj më herët, fitimi që kishin…

17/05/2022 4:05 PM

Rriten sërish çmimet në Kosovë: Buka, vaji, qumështi dhe energjia u shtrenjtuan më së shumti

Agjencia e Statistikave të Kosovës ka treguar se brenda një viti, ngritja e çmimit të vajrave dhe yndyrave ushqimore…

17/05/2022 4:01 PM

Europa

BQE u thotë bankave të përgatiten pasi lufta në Ukrainë po godet ekonominë

Banka Qendrore Europiane u ka bërë thirrje bankave që të marrin masa dhe të përgatiten për një rrugë të vështirë që do të vijë, pasi lufta…


Inflacioni në Mbretërinë e Bashkuar arrin nivelin më të lartë të 40 viteve prej 9% ndërsa faturat e energjisë rriten

Çmimet po rriten me ritmin e tyre më të shpejtë në 40 vjet ndërsa faturat më të larta të…

18/05/2022 4:25 PM

SHBA dhe Europa nxitojnë për të përmirësuar zinxhirët e furnizimit me ushqime, pasi India ndaloi eksportet e grurit

Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Europian po shikojnë mënyrat se si mund të përmirësojnë zinxhirët e furnizimit me ushqime,…

17/05/2022 11:29 AM

Prodhuesit europianë të bukës letër KE-së: Rritja e çmimeve e pashmangshme; Kërkohen masa urgjente te energjia dhe importet e grurit

Koalicioni i 5 shoqatave më të mëdha europiane të prodhimit të bukës, pjesë e së cilës është dhe CEBP-ja…

16/05/2022 3:45 PM

Rajoni

Serbia: Problemet bullgare nuk janë tonat 

Kryeministrja serbe, Ana Brnabiq, tha se nuk ishte e shqetësuar për gazin rus që kalon përmes Bullgarisë nëpërmjet Balkan Stream, duke shtuar se nuk ekziston mundësia…


Bullgari, FMN parashikon se ekonomia do të rritet me 3.2% këtë vit

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) parashikon se ekonomia bullgare do të rritet me 3.2% këtë vit, dhe me 4.5% në…

14/05/2022 10:02 PM

Konflikti në Ukrainë do të shkaktojë recesion në të gjithë EQL-në, sipas Capital Economics

Ekonomia ruse do të "pësojë kolaps", Ukraina do të "rrënohet", ndërsa efektet e konfliktit në Ukrainë dhe sanksionet, mund…

13/05/2022 10:02 PM

Rumani/ Koalicioni qeverisës riprezanton ligjin Offshore në Parlament 

Federata e Punëdhënësve të Naftës dhe Gazit (FPPG), një organizatë që bashkon prodhuesit kryesorë të gazit natyror, i cili…

12/05/2022 1:23 PM

Të Tjera nga Bota

OKB ul parashikimin për rritjen ekonomike globale në 3.1% për vitin 2022

Kombet e Bashkuara ulën ndjeshëm parashikimin për rritjen ekonomike botërore këtë vit nga 4% në 3.1%, duke thënë se lufta në Ukrainë ka shkaktuar një rritje…


Aktiviteti ekonomik i Kinës bie me shpejtësi pas izolimeve të Covid

Prodhimi i produkteve konsumatore dhe industriale ka pësuar rënie, teksa vendi po përballon koston e strategjisë së koronavirusit të…

17/05/2022 2:27 PM

Gjiganti i naftës arriti fitime të larta për shkak të rritjes së çmimeve

Saudi Aramco ka publikuar së fundi fitimet më të larta që nga listimi i saj në vitin 2019, pasi…

16/05/2022 10:35 AM

Elon Musk lë “pezull” marrëveshjen me Twitter prej 44 miliardë dollarësh 

Aksionet bien pothuajse 20% pasi sipërmarrësi ngre pikëpyetje mbi llogaritë e rreme në faqen e mediave sociale  Elon Musk…

13/05/2022 3:23 PM

Të Fundit nga Koronavirus

Vaksinat kundër Covid janë të sigurta për gratë shtatzëna dhe ulin rrezikun e humbjes së foshnjes gjatë shtatzënisë

Mjekët kanë theksuar rëndësinë e vaksinimit kundër Covid për gratë shtatzëna pasi një studim i madh zbuloi se vaksinat ishin jo vetëm të sigurta, por ulnin…


OBSH: Numri total i vdekjeve nga Covid-19 është gati tre herë më i lartë se sa raportohet

Rreth 14.9 milionë njerëz në mbarë botën kanë humbur jetën si rezultat i drejtpërdrejtë ose i tërthortë i Covid-19…

06/05/2022 10:15 AM

“Virusi nën kontroll”, Danimarka ndalon programin e saj të vaksinimit

Danimarka është bërë vendi i parë në botë që ndalon programin e saj të vaksinimit kundër Covid-19, duke shtuar…

28/04/2022 3:47 PM

Shqiptarëve dhe maqedonasve iu shkurtua më shumë jeta në Europë nga pandemia e Covid-19, sipas Eurostat

Jetëgjatësia e pritshme në lindje e shqiptarëve në vitin 2020 u shkurtua me 1.7 vite në 2020-n, si rrjedhojë…

27/04/2022 12:00 PM

Makina

Kërkesa për makina të reja në BE pëson rënie me 21% në prill

Kërkesa për automjete të reja në BE regjistroi një tkurrje të ndjeshme në prill, me një rënie të regjistrimeve prej 20,6% në 684.506 njësi. Me përjashtim…


HONDA HR-V

Ai mbërrin në serinë e tretë duke gjetur një pastërti stilistike që ishte pak e humbur me gjeneratën e…

13/05/2022 10:47 AM

KIA, një bumerang

U ka pëlqyer brezave të vjetër për efikasitetin e tij. Tani, falë një stili të rinovuar, duke filluar me…

07/05/2022 10:20 AM

Mjaftueshëm nikel dhe litium për 14 milionë automjete elektrike në 2023, sipas Grupit Europian të Klimës

Të dhënat tregojnë se ka mjaftueshëm nikel dhe litium për të prodhuar deri në 14 milionë automjete elektrike në…

05/05/2022 5:11 PM

Art

Viktor Ferraj, udhëtimi i një ëndërrimtari të pashërueshëm

Artisti Viktor Ferraj është një ndër trashëgimtarët e traditës më të mirë të artit vizual shqiptar, i cili me krijimtarinë mbi tridhjetëvjeçare, ka hulumtuar vëllimet, hapësirën,…


Artan Peqini, në shërbim të metaforës

Artan Peqini është një ndër artistët më aktivë në artet figurative në vend dhe jashtë gjatë tridhjetë viteve të…

18/04/2022 2:20 PM

Ilirian Shima, artisti dy dhe tredimensional 

Skulptura shqiptare, në tri dekadat e fundit, ka pësuar një sërë ndryshimesh në kalimin nga periudha e krijimtarisë së…

06/04/2022 12:13 PM

Ali Oseku, artisti në kohë

Ali Oseku është një ndër artistët më emblematik të artit shqiptar në pesëdhjetë vitet e fundit. Pas përfundimit të…

26/03/2022 10:00 PM

Teknologji

Është koha t’i kërkoni Google që të heqë të dhënat tuaja personale nga rezultatet e kërkimit

Google më në fund po e bën më të lehtë për ju që të siguroheni që informacionet tuaja personale të mos shfaqen në rezultatet e kërkimit…


Energjia diellore dhe e erës sipas vendeve

Nga një këndvështrim rajonal, Europa kryeson me 9 nga 10 vendet e para. Nga ana tjetër, Lindja e Mesme…

16/05/2022 5:57 PM

Sony prezanton Xperia 1 IV, smartphone i parë me zoom optik

Sony zbuloi zyrtarisht Xperia 1 IV, atë që kompania e cilëson smartphone e parë në botë me një zoom…

13/05/2022 6:00 PM

Google do të paguajë më shumë se 300 media në BE për lajmet

Të tjera marrëveshje në horizont   Google do të paguajë më shumë se 300 media në Bashkimin Europian për…

12/05/2022 12:00 PM

Menaxhim

CEO i Microsoft: Së shpejti do të ketë rritje pagash për punonjësit

CEO i Microsoft, Satya Nadella, i tha stafit ditën e hënë se kompania do të rrisë kompensimet për shkak të vështirësive në tregun e punës dhe…


4 shenjat që tregojnë se perfeksionizmi juaj po bëhet toksik në punë

Të duash të bësh më të mirën është një qëllim i admirueshëm. Por, kur pritshmëritë e larta bëhen të…

18/05/2022 3:08 PM

Keni marrë një ofertë pune? Tani është koha për të negociuar

Miliona njerëz po lënë punët e tyre dhe po gjejnë mundësi të reja në atë që është konsideruar si…

17/05/2022 3:53 PM

Gabimi numër 1 që bëjnë njerëzit kur aplikojnë për punë

Ka disa rregulla të arta që duhen ndjekur kur kërkoni një punë të re: të kontrolloni CV-në tuaj për…

16/05/2022 6:09 PM

Sport

Real Madrid, marrëveshje 360 mln euro për rinovimin e “Santiago Bernabéu”

Real Madrid nënshkroi një marrëveshje të re prej 360 milionë eurosh me grupin e investimeve Sixth Street dhe shoqërinë amerikane që vepron në sektorin e argëtimit…


UEFA pezullon planet për fondin e shpëtimit 6 miliardë eurosh

UEFA pezulloi planet për fondin e shpëtimit shumë miliardësh për të ndihmuar futbollin europian të rimëkëmbej nga pasojat e…

18/05/2022 4:17 PM

Atletët më të paguar në botë për vitin 2022

Cilët janë atletët më të paguar në botë për vitin 2022? Sipas klasifikimit të përpiluar nga faqja e specializuar…

11/05/2022 5:28 PM

Finale Champions League / Liverpool vs. Real Madrid, përballje ekipesh 998 mln vs. 816 mln €

UEFA ka krijuar një kompeticion të ri për klubet në këtë sezon, por janë ende klubet e 5 kampionateve…

10/05/2022 5:28 PM

Life Style

Si të gjeni fluturimet më të lira në internet

Kur bëhet fjalë për gjetjen e fluturimeve të duhura, kostoja është një faktor i rëndësishëm për shumë prej nesh – nëse vërtet nuk ju intereson se…


Oksford, zbuloni qytetin universitar historik nëpërmjet këtyre tureve

Oksfordi është një nga qytetet më tërheqëse dhe më historike në Angli, me shumë gjëra të jashtëzakonshme për të…

18/05/2022 3:35 PM

Labirinti nëntokësor i Metrosë së Parisit

Me kthesat e saj të shumta, korridoret e gjata dhe stacionet fantazma, metroja e Parisit është shumë më tepër…

17/05/2022 4:12 PM

Suitat futuriste lundruese me energji diellore

A keni ëndërruar ndonjëherë që dita juaj në plazh të mos përfundonte me perëndimin e diellit? Që të mund…

16/05/2022 6:24 PM