Jeni duke lexuar në: Te Fundit nga Koronavirus

Abonohuni:

Shtimi i rasteve, Italia njofton kufizime të mëtejshme të koronavirusit

Kryeministri italian Giuseppe Conte njoftoi një ditë më parë një shtrëngim të mëtejshëm të masave kufizuese në vend, pasi vendi regjistroi një rritje të lartë të raste ditore me koronavirus…

Pandemia dhe rruga e gjatë përpara; Pse qeveritë nuk po përballen siç duhet me COVID-19

Terapitë dhe vaksinat do të mbërrijnë, por pas disa muajsh. Deri atëherë, politikanët duhet të punojnë mbi elementet bazë   Vdekjet e regjistruara nga COVID-19 në nivel global, e kanë…

Studimi amerikan: Rreziku për t’u infektuar me Covid në aeroplanë është i ulët nëse përdorni maska

Nëse po pyesni se sa e sigurt është të fluturoni në këto kohë, rezultati i këtij studimi mund t’iu qetësojë. Rreziku i ekspozimit ndaj koronavirusit në fluturime është shumë i…

Nga e shtuna, Parisi dhe qytete të tjera franceze në shtetrrethim, Europa rrit kufizimet e Covid-19

Franca u bë vendi i fundit europian që ashpërson masat anti-Covid, duke vendosur shtetrrethim në Paris dhe tetë qytete të tjera duke filluar nga e shtuna, ndërsa Gjermania dhe Irlanda…

Banka Botërore miraton 12 miliardë dollarë për vaksinat kundër Covid-19 për vendet në zhvillim

Banka Botërore ka miratuar një fond prej 12 miliardë dollarësh për vendet në zhvillim për të financuar blerjen dhe shpërndarjen e vaksinave të Covid-19, si dhe garantimin e testeve dhe…

Covid-19/ Italia masa të reja, festat familjare jo me më shumë se gjashtë të ftuar

Vendet europiane, përfshirë Italinë, po marrin masa të rrepta për të ndaluar përhapjen e koronavirusit, ndërsa rastet në kontinent vijojnë të rriten. Italia, një nga vendet më të goditura në…

Europa lufton me shpërthimet e valës së dytë të Covid-19 ndërsa dimri afrohet

Ndërsa dimri është në prag, vendet europiane po garojnë për të frenuar shpërthimet e reja të koronavirusit. Gjermania Qytetet më të mëdha të Gjermanisë janë bërë zona të nxehta të…

Covid-19, qyteti kinez po teston nëntë milion banorë në pesë ditë

Qyteti kinez Qingdao po teston të gjithë popullsinë e tij prej nëntë milion banorësh brenda një periudhë prej pesë ditësh për të parë nëse janë të prekur me koronavirus. Testimi…

Viktimat e koronavirusit, 3-fish më të lartë në Angli e Uells këtë vit sesa nga gripi dhe pneumonia së bashku

Numri i viktimave nga koronavirusi në Angli dhe Uells ishte 3 herë më i lartë sesa numri i të vdekurve nga gripi dhe pneumonia së bashku në tetë muajt e…

Italia me masa të reja anti-covid, pritet të zgjatet edhe gjendja e jashtëzakonshme

Italia pritet të ashpërsojë masat për parandalimin e përhapjes së koronavirusit. Dasmat dhe festat private me numër të kufizuar njerëzish, qëndrimi i vendeve të mbyllura të hapura deri në orën…

Ndërsa numri i të vdekurve nga Covid-19 kaloi 1 milion, si krahasohet me vrasësit e tjerë më të mëdhenj?

Më shumë se një milion njerëz në të gjithë botën kanë humbur jetën si pasojë e koronavirusit në nëntë muaj, që nga regjistrimi i rastit të parë në Kinë. Sekretari…

Covid-19 ka vrarë tashmë mbi 1 milion njerëz në të gjithë botën

Koronavirusi tashmë ka marrë jetën e më shumë se 1 milion njerëzve në të gjithë botën, sipas të dhënave të publikuar nga Universiteti Johns Hopkins. Numri i vdekjeve, shkaktuar nga…

Anglia po konsideron një “bllokim të plotë social”, hyjnë në fuqi gjobat deri në 10 mijë paund

Njerëzit të cilët refuzojnë të vetë-izolohen tani rrezikojnë gjobë deri në 10 mijë paund, ndërsa njerëzit që rezultojnë pozitivë me Covid-19 gjithashtu do të gjobiten nëse me vetëdije japin informacion…

Europa është në një ‘pikë vendimtare’ në valën e saj të dytë të virusit

Europa është në një pikë "vendimtare" në trajtimin e valës së dytë të koronavirusit, paralajmëroi komisionerja për Shëndetësinë në Bashkimin Europian, duke shtuar se veprimet që do të ndjekin njerëzit…

Gjermania mbështet Shqipërinë me aparatura, kapacitetet e terapisë intensive janë rritur me 50%

Kapacitetet e terapisë intensive në aparatura jetëshpëtuese janë rritur me 50% për përballimin e situatës së shkaktuar si pasojë e koronavirusit, dekalroi ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu gjatë ceremonisë së…

Masa të reja, baret dhe restorantet në Angli do të mbyllen në orën 22:00

Të gjitha pubet, baret, restorantet dhe vendet e tjera të shërbimit në Angli do të mbyllen në orën 22:00 duke filluar nga e enjtja, për të ndihmuar në parandalimin e…

Mbretëria e Bashkuar është në një “pikë kritike” ndërsa rastet e Covid-19 rriten

Mbretëria e Bashkuar është në një pikë kritike në pandemi, ku rastet e reja vazhdojnë të rriten ndërsa dimri po afrohet, njoftojnë autoritetet shëndetësore në vend. "Trendi në Mbretërinë e…

153 raste të reja, pesë viktima në 24 orët e fundit

153 raste të reja janë konfirmuar në 24 orët e fundit nga 836 testime të kryera, ndërsa 57 qytetarë e kanë fituar betejën me virusin. “Rastet ditore të identifikuara janë…